bitirme ödevim pic ile dc motor kontrolü

Başlatan espo, 28 Aralık 2005, 18:17:49

espo

arkadaşlar ben pic i yeni öğrenmeye başladım..l-293 ve  16f628 yada 16f877 ile yapmayı düşünüyorum pwm de kullanmalıyım ama bunun hepsini nasıl yapacağım bilmiyorum....birde ödeve ek olarak dc motor deneme kartı yapacağım...elinizde devre şekli filan varmı yardımcı olursanız sevinirim...hepinize şimdiden teşekkürler :?

stlg

Sevgili espo
Arkadasım ne istedigini biraz daha acarmısın dc motor deneme kartımı yapacaksın motorun hızını pwm metodu ile pic vasıtasıylamı ayarlayacaksın  programı hangi dilde yazacaksın yeniden isteklerini yaz sana yardımcı olmaya calısalım
kolay gelsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

espo

evet aynen öyle pic deneme kartı yapmaya çalışıyorum ve assembler kullanmam gerekiyormuş... yardımlarınız için teşekkürler

stlg

Sevgili espo

Arkadasım microchip in kendi sitesinden uygulama notlarından AN564 nolu
uygulamayı bir incele bu picin pwm uygulamalarında kullanılabilecek donanımı uzerinde kaynak koduda asm yazılmıs umarım işini gorur kolay gelsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

CoşkuN

Bende bitirme ödevi olarak DC motor kontrolü yapacağım.Bunun için PIC16f977 kullanacağım.Bunun için çalışmalara başladım umarım dönem sonuna kadar yetiştiririm.Şimdi bir sorum olacak:
ISIS'te yaptığım similasyonda iki butona basarak PWM'in duty cycle'ını artırıp azaltıyorum.PWM çıkışını da scope'ta gözlemliyorum.Evde elimde scope olmadığına göre devreyi kurduğumda çıkışına gözlemlemek için ne bağlamalıyım? Direk LED koyduğumda yanmadı? Ne öneriyorsunuz?

Veli B.

CoşkuN

Söylemeyi unutmuşum voltmetrede de sabit 0.4 volt civarı birşey görülüyor.Sorun ne olabilir acaba?PIC'i kontrol ettim çalışıyor.
Şimdi şunu keşfettim.Isıste scope'ta pwm dalga şeklini görebiliyorum ancak voltmetrede değer okunmuyor.5-0 volt arasında gidip geliyor.
Ayrıca bu konuda bir sorum olacak,motoru PWM ile sürmekle direk DAC ile sürmek arasında fark var mıdır?