5V. DC Den 12V. DC Ye Çevrim.

Başlatan HAKKITANIR, 14 Aralık 2019, 18:44:29

HAKKITANIR

daha cazip bir şey bulamazsak en son mecburen bunlardan birisine döneriz.
girişi sabit DC 5V. dan bir üst voltaja düşük akım gereksiniminde yükseltmek için,
7-8 tane kompanent kullanımı, bu işte çok fazla geldi bana.
gereksiz fazla karmaşaya giriliyor. bu da çipin işe özel birşey olmamasından, her işe uydurulabilmesin den kaynaklanıyor. çok mu şey istiyorum. vercez 5V. alcaz; yükseltsinde 40 mA. veya üstünde ne verse olcak.

lineer voltaj düşürücü regulatörlerde böyle bir dert yok. onlarında içinde onlarca transistör direnç diyot vesaire var. ama tek kılıfta makul bir çözüm sunuyorlar. hemde giriş voltaj sahası bize gerekmediği halde çok geniş ve çıkış akmları da oldukça yüksek, birde üşenmeyip kısadevre ısı koruması koyulan modelleri bile var.

ben böyle üstün özellikleri beklemiyorum bile. voltaj yükseltmede malzemeleri içinde hazır koyulmuş bir model niye göremedim acaba bunu anlamaya çalışıyorum. satış endişen varsa 1 tek ürün yap, 1-2 dirençle gerekiyorsa giriş çıkış voltajını ayarla değil mi ya.

zaten benim her işim sıkıntı, bu forumda bu yüzden pek sevmiyorlar beni galiba.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: HAKKITANIR - 15 Aralık 2019, 17:03:19daha cazip bir şey bulamazsak en son mecburen bunlardan birisine döneriz.
girişi sabit DC 5V. dan bir üst voltaja düşük akım gereksiniminde yükseltmek için,
7-8 tane kompanent kullanımı, bu işte çok fazla geldi bana.
gereksiz fazla karmaşaya giriliyor. bu da çipin işe özel birşey olmamasından, her işe uydurulabilmesin den kaynaklanıyor. çok mu şey istiyorum. vercez 5V. alcaz; yükseltsinde 40 mA. veya üstünde ne verse olcak.

lineer voltaj düşürücü regulatörlerde böyle bir dert yok. onlarında içinde onlarca transistör direnç diyot vesaire var. ama tek kılıfta makul bir çözüm sunuyorlar. hemde giriş voltaj sahası bize gerekmediği halde çok geniş ve çıkış akmları da oldukça yüksek, birde üşenmeyip kısadevre ısı koruması koyulan modelleri bile var.

ben böyle üstün özellikleri beklemiyorum bile. voltaj yükseltmede malzemeleri içinde hazır koyulmuş bir model niye göremedim acaba bunu anlamaya çalışıyorum. satış endişen varsa 1 tek ürün yap, 1-2 dirençle gerekiyorsa giriş çıkış voltajını ayarla değil mi ya.

zaten benim her işim sıkıntı, bu forumda bu yüzden pek sevmiyorlar beni galiba.
Bu senin dediğini yapan hazır modüller war.
DC/DC Converter modülleri ara...
Aliexpress te çok ucuzada bulursun eminim.

Ayrıca bobini içinde olan çipler de war.
Ama fiyatları el yakar.
GHz lerde switching yapıyorlar.

ipek

iş yaparmı bilmem,en az komponent ile sadece
http://www.ti.com/lit/ds/symlink/sn6501.pdf

birde Holtek HT7750 seris olacaktı...

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: ipek - 15 Aralık 2019, 22:34:12iş yaparmı bilmem,en az komponent ile sadece

Holtek 77 serisi 5 volta kadar stepup yapabiliyor.
https://img.ozdisan.com/ETicaret_Dosya/349361_8060324.pdf
Oysa vatandaş 5 giriş 12 çıkış istiyor.

tekosis

bir tane de benden olsun.  :)

tlv61046a

entegre haricinde tek bobin ve FB dirençleri var, diyot entegrenin içinde. akımı sizin için yeterli, mouser fiyatı da 1€ civarı.

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

JOKERAS

Ne güzel,Lokum gibi Entegreler önderdi arkadaşlar.

Birde diyorsun ne sevenim var,ne soranım var,öyle yalnızımmki...
Bak HAKKITANIR,ne kadar çok sevenin varmış:)

Senin her işin sıkıntıysa sıkıntı sendedir.
Bir Atasözü derki. "Sıkıntı yoksa Sıkıntı vardır"

HAKKITANIR

:)  ::ok

dc-dc converter modüller izolasyon trafolu olduğu için , fiyatları pahalı oluyor.
3-5 markadan bakmıştım onlara.

iyi niyetli yazıldığından şüphem yok. altdaki mesajı sevmedim. neresi az kompanentli bunun, araya kocaman trafo girdi. izolasyona gerek yok diye yine belirteyim. holtek in durumunuda belirtildiği gibi.

iş yaparmı bilmem,en az komponent ile sadece

HAKKITANIR

Alıntı yapılan: tekosis - 16 Aralık 2019, 00:40:52bir tane de benden olsun.  :)
tlv61046a
entegre haricinde tek bobin ve FB dirençleri var, diyot entegrenin içinde. akımı sizin için yeterli, mouser fiyatı da 1€ civarı.

tamam hocam bu güzel oldu. entegre dahil 3 kompanentle 7-8 TL. ye iş bitiyor gibi. sağol.