5V. DC Den 12V. DC Ye Çevrim.

Başlatan HAKKITANIR, 14 Aralık 2019, 18:44:29

HAKKITANIR

İyi Filtrelenmiş 5V./0V. DC den,
iyi filtrelenmiş 12V./0V. DC elde etmek için,
mümkünse pek çevre elemanı kullanımı olmayan, yada çok az çevre elemanı kullanımı gerektiren, küçük smd kılıfta, az yer kaplayan ucuz bir ürün olarak ne kullanılabilir?
akım olarak 50-100 mA. gibi bir değerde olmalı. gerilimlerin birbirinden galvonik tam izole olması gerekmiyor. 0V. leri ortak bile olabilir.
elde edilecek kaynak gerilim, pic mikro adc - analog ve opamp devresinde ve bunların beslenmesinde kullanılacak.

Melih1802

Hattusa

https://urun.gittigidiyor.com/ev-elektronigi/mikro-usb-dc-dc-ayarlanabilir-step-up-booster-modulu-2a-voltaj-arti-mt3608-by103-499069495

bu işini görür mü? ben aldım 18-20v a kadar çıkış veriyor, izalasyonu yok yani parazit konusunda bişey diyemem
vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

Kabil ATICI

morsun

sitesinden de bulabileceğin gibi

ülkemizde ürünlerinde;
hatta detaylı arama yaparsan özdisan firmasının sitesinden de bulabilirsin.

ürünlerin kullanımı kolay ve montajı basittir ama fiyat konusunda ucuzluk biraz bakış açısına göre değişebilir.

Çoğunlukla dc-dc dönüştürücüler gerilim düşürme üzerinedir. Yükseltme biraz özel bir alana giriyor.Gerilim yükseltme için kullanabileceğin entegre LM2577'dir. Veri kağıtlarını incelersen örnekleri görebilirsin.
ambar7

HAKKITANIR

morsun modül tipi izole dc dc converterler sunuyor. bunlar pahalıdır.
LM2577 tarzı yüksek amperli TO kılıflı ürünleri biliyorum. bunların sağlayabildiği akım yüksek, çevresel üniteleri diyot kondansatör direnç bobin gibi donanımları geniş giriş ve çıkış voltaj sahasından ve yüksek çıkış akımından dolayı dışarıda bırakılmış. genel maksatlı bir ürün.   

bana ucuz ufak ve mümkünse donanımları içeride bir çip lazım. donanımları dışarıda olmak zorunda oluyorsa makul bir devresi olması gerekiyor.
çünkü ben üründen çok fazla bir şey istemiyorum.
girişi sabit DC 5V. olacak. ürün çıkışında sabit 10-12V. gibi bir voltaj vercek  akımda 50 mA., bir kaç çip webden ararken buldum.
burada işi bilen birisi belki daha iyi bir çip önerisinde bulunabilir diye konuyu açtım. alternatifleri de bilmek iyi olur diye düşündüm.
ilk kez kullanılacak ürünlerden temkinli oluyor insan millet ne kullanıyor ne ile yapıyor bunlara meraklanıyor.

Hattusa

hocam ICL7660 kullanın o zaman fiyat olarak uygun, 8 pinli bir entegre genellikle simetrik olmayan beslemelerde simetrik besleme için -v elde edilmesinde kullanılır ama DC-DC yükseltmede de kullanılıyor.
 tabi paraziti sorun yaratmayacaksa
vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

HAKKITANIR

aklımda kalmış, siz yazınca baktım.
şans elimde iki tane dip kılıfı varmış. daha önce hiç kullanmadım bu çipi.
simetrik besleme için deniyor yarın bir inceleyeyim onu.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: pro-TR - 15 Aralık 2019, 00:00:08hocam ICL7660 kullanın o zaman fiyat olarak uygun, 8 pinli bir entegre genellikle simetrik olmayan beslemelerde simetrik besleme için -v elde edilmesinde kullanılır ama DC-DC yükseltmede de kullanılıyor.
 tabi paraziti sorun yaratmayacaksa
Bu entegre devre Devre Kapasitif gerilim Katlayıcı.
Genelde gireni iki katına yada negatifine yöntemi kullanılır.
7107 dual besleme için -5V kaynağı olarak ilaç idi.
5 Volttan 12 volta yetersiz kalır.

Alıntı yapılan: HAKKITANIR - 15 Aralık 2019, 00:08:48aklımda kalmış, siz yazınca baktım.
şans elimde iki tane dip kılıfı varmış. daha önce hiç kullanmadım bu çipi.
simetrik besleme için deniyor yarın bir inceleyeyim onu.

Eğer eleman açısından problem olmazsa MC34063 ü tavsiye ederim.
Buck Boost Invert..
Her türlü yapıya uyarlanabiliyor.
Akım kapasiteside tam istediğin gibi.
3 direnç 3 kapasitör Bir Schotky diyot ve bir bobin ile amacına ulaşabilirsin.

Bu devredeki FeedBack direnci değiştirilerek istediğin gerilime set edebilirsin.
Çıkış tarafına bir Ferrit Bead Bir MLC kapasitör eklersen tadından yenmez olur :)

HAKKITANIR

tek bir çip içinde makul bir devre yapmayı düşünmemiş olmaları ne kadar ilginç. düşünen olmamış bu işi. biz mi bu işe özel etkin malzemeyi bulamadık acaba.

ICL7660 ile verilen voltajın negatifini almayı amaçlamışlar. voltajı yaklaşık ikiye katlayan bir devrede mümkün ama her ikisinde de akım veremiyor gördüğüm kadarıyla. akımı yetseydi 1206 kılıf 2 diyot 2 kutuplu kondansatör 1 de çipin kendisi 5 smdli ufak bir devresi ve elimizde 9-9,5V. gibi bir gerilim olacaktı.

ne yapsak ne etsek ne kullansak.

kart çok büyük ve hazır bitmiş bir çözüm bu. biz kendi pcb mize özel bir şey oluşturmalıyız.  o kartdaki kadar kompanenti kullanacak olduktan sonra çözüm yöntemi çok.

MC34063 bununda arkası kalabalık, genel maksatlı her yola gelen bir çip.

işi ufacık 0,25-0,5W. izole dc-dc ile herhangibir başka eleman kullanmadan kolayca halledeceğim ama, 4-5 dolar parama yazık olacak bu çok kazık bir çözüm.

vardır ufacık 3-5 bacaklı smd bir malzeme diye düşünüyorum hala.  belki çevresine 2-3 tane ufak smd 805-1206 kılıf malzemede takılıyor olabilir.

düşünün elimizde 10V. olsa bundan, 1,25-9V. arasındaki herhangibir  sabit gerilimi 100 mA. de ufacık 3 pinli bir kompanentle elde etmek ne kadar kolay oluyor.

işte bunun gibi ama çıkış akımı daha düşük, ve çevresinde gerekliyse bir kaç ufak malzeme de kullanılabilir, voltajı bir miktar arttıran bir çözüm lazım bana.

Epsilon

Alıntı yapılan: HAKKITANIR - 15 Aralık 2019, 12:46:19tek bir çip içinde makul bir devre yapmayı düşünmemiş olmaları ne kadar ilginç. düşünen olmamış bu işi. biz mi bu işe özel etkin malzemeyi bulamadık acaba.

Eğer MC34063 ün datasheetini okursanız o komponentler chipin çok geniş bir alanda kullanılması için.
Çünkü giriş /çıkış voltajları arasındaki oran duty yi,duty de frekansı değiştiriyor .Bu komponenet ler de bu tür ayarlar için bırakılıyor

JOKERAS

HAKKITANIR

çip dahil en az 8 kompanent, birde özel kompenentlerin kullanımını gerektiren çözümler bunlar.
herbirisi için ayrı ayrı fiyat/adet/süre tedarik zinciri falan sıkıntı.
iş çok zorlaştırılmış. genel amaçlı çipler olduğundan bu böyle.gördüğüm kadarıyla. her yola geliyorlar.

vercez çipe sabit 5V. alcaz çıkışında sabit 8-9-10-11-12V. gibi bir gerilim. ne verse olcak yani.
akım 40 mA. gibi yetcek. basit bir iki smd 805-1206 kılıf malzemede kullanılabilir çevresinde belki, ama özel bulunmayan malzemeler olmayacak bunlar. yok mu bu işin böyle bir çözümü.

örnek doğru olmayabilir ama fikir verme açısından yazayım.
devremde yakınında zaten kullanmak zorunda olduğum smd kondansatörleri mevcut olduğundan l78l05 çipin girişine 7-12V. gibi gerilimi verdim mi çıkışından sabit 5V. 100 mA. alabiliyorum. tek bir çipin tedariğiyle uğraşıyorum. tek malzemeli ufacık ucuz temiz sudan ucuz çözüm. yutsan birşey olmaz.

bu çipe benzer bir çözüm lazım, gerekiyorsa etrafında bir-iki-üç ilave özel olmayan smd malzeme bulunması sorun olmaz.

ICL76660 iyiydi ama bunun akımı yetmiyor. bunda kullanılan diyot ve kondansatörleride normalde
sürekli kullanıyordum. tek bu çip alınacaktı. iki-üç çipi paralel bağla gibi bir çözüm var galiba ama, bunuda sevmedim yinede akımı yetmiyor. ayrıca devre gereksiz yere büyüyor.

JOKERAS

Bu Entegrenin neyini beğenmedin?1.4Mhz Band frekansı,
Çıkış için 4.7Uf gibi düşük bir değer ve Seramik olabilirmiş.
Giriş Kapasitesi olarak Zaten hali hazırdaki 78L05'in çıkışındaki Kapasiteye bağla.
Bit kadar devre.Neredeyse 1CM2 sığacak kadar.Sen ne istiyorsun?

Bootstrap senin işini görmez.Akımı yükseltmek için Kapasiteyi büyütmen gerek.
Sadece Kapasite,önerdiğim Devrenin 3 Katı yer işgal eder.

Ersin

M.Salim GÜLLÜCE

bu malzemelerde işine yarayabilir.
TPS61040
TPS61041
Sot 23 kılıflı hemde.

https://www.ozdisan.com/Product/Detail/462864/TPS61040DBVR
35 cent :)