dtmf telefon entegreleri ve uygulama devreleri yardım..

Başlatan nazima, 30 Aralık 2005, 11:14:59

nazima

DTMF coder ve encoder  entegre devreleri ve uygulama şemaları hakkında bilgi sahibi arkadaşlar yardımcı olabilirlermi... ?
Cevabın bir parçası değilsen,sorunun bir parçasısın demektir..  Rafi Eitan

bcavlak

Selam,
Bu entegrelerde MT8870-HT9170-MT3170 decoder
8880 olanlarda encoder .
bununla ilgili çok sayıda bilgi var.istersen bunların datsheet lerine bak orada var.
Bilgiler, paylaşıldıkça değer kazanır.

otm

merhaba
sanırım santrallerle ilgili sorunun var:)
sana dedim dimi alcatel al diye:)
neyse tam olarak ne lazım?

nazima

Tam olarak ahizeyi açtığında otomatik olarak istenilen (kullanıcı tarafından programlanabilecek) numarayı arayacak . analog telefon devresine ihtiyaçım var.
şimdi git 10 milyona redail özelliği olan bir makina al diyeceksin ama işime yaramıyor farklı bir yerde kullanacağım.

sadece analog telefon şemasına ihtiyacım var fikir açısından gerisini hallederim.

yardımcı olursan sevinirim..

otm

Kullandığın santralde HOTLINE ozelliği varsa bunlara gerek yok.O telefon açıldığı anda grubun içerisine yazılmış numarayı otomatik olarak arayacaktır.Ancak yoksa yada devreyle yapmak istiyorsan daha öncede bordda benzer bir konu geçmişti.benim 16f877 ile yaptığım devre vardı.Devre aslında çok basit bir mantıkla çalışıyor kullanıcının basması gereken tuş kombinasyonunu pice yazılmış program kendisi yapıyordu.Bütün tuşlar pice bağlıydı ve pic peşpeşe numaralara opto yardımıyla basıyordu.bu mantılklada gidebilrsin yada Hm8197,HM91214B,5089 vs vs gibi entegrelerin ürettiği dtmf tonlarını bir transistor ve 600/600 hat trafosu yada opto yardımıyla hatta verdirebilirsin.
yada olurmu bilmem ama birşey daha şimdi yazıyı yazarken aklıma geldi :D
ISD kodlu ses kaydedici entegrelere Aramak istediğin numaraların ses tonlarını sıralı olarak kaydedersin.Sonra bu entegre devreyi telefonun açılmasıyla on durumuna getirip çıkan ses tonlarını yine aynı şekilde hatta verirsin.bu durumdada yarı otomatik :D  olarak arama yaptırmış olursun...

aYe

Eger yapmak istediğin imalatını düşündüğün bişeyse, cypress PSoC microcontroller ailesini bir incele derim. Timer vs. gibi standart mcu donanımlarına PSoC dmtf dialer'i da katmış. Hem numara çevirttirebilir hemde yazdığın programla daha bir çok şeyi kontrol edebilirsin. Proje açısından ekonomik ve komplike bir çözüm olabilir.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

CaFFeiNe

@nazima

ne amaçla kullanacaksın bilmiyorum ama büyük ihtimalle picprojede gördüğüm bir devre (veya linki) vardı. Telefona hariçten bağlanan bir devreydi sanırım telefon açıldığı zaman hat gerilimi düşüyor telefonun açıldığını anlıyor ve pulse yöntemi ile (kadranlı telefonlar gibi) içindeki kayıtlı telefonu arıyor. Kayıtlı telefon numarasının değiştirilmesi ise bağlı bulunduğu hat üzerindeki telefonun tuşları vasıtası ile yapılıyor, bunun için içerisinde 8870 gibi bir kod çözücü olması lazım

yada 1sn

birde şöyle bir şey vardı taksiler için abonelik sistemi uygulamasıydı sanırım telefon hattına bağlı bir devre, üzerinde tek tuş var bastığında hattı açıyor içerisindeki numarayı pulse ile arıyor yani tek tuş ile taksi çağırma

hımm ilk yazdığım devreden emin olamadım şimdi belkide tek devreden yukarıdaki gibi iki sonuç çıkartmış olabilirim gecenin 4:30 unda olabilir böyle şeyler :)
sonuçta ikiside yapılabilecek devreler
8870,8880 kullanımı zor çipler değil datasheetlerindeki örnek bağlantı şemalarını yap çalışır.

refik1

PSOC

DTMF coder ve encoder işelrini tek çipde yapabilirsin  :)

stlg

Sevgili nazima

Arkadasım asagıdaki adreste tutorial bolumunde dtmf kodlarının uretimi ve acılımı ile ilgili bir calısma var orayı bir incele umarım işini görür kolay gelsin

http://www.boondog.com/

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

nazima

xc3

merhaba nazima kardeşim üzerinde uğraştığın devreden banada lazım.verdiğin linkteki pdf dosyasını inceledim.bu devreyi nasıl düzenleyip kullandığını merak ediyorum.ayrıca bu entegreyle istediğin numarayı nasıl arattırıyorsun.birde kafama takılan bir şey var normal bir redial aramalı telefon dahi kullansak redial tuşunu nasıl aktive edeceğiz.   :?

nazima

bu entegre devre sadece telefon hattına kulaklık ve mikrofon kısmını entegre etmek için kullanılıyor.pdf 'de ornek bir devre var .
yanı DTMF arama özelliği yok.sadece paralel telefon yapmak için kullanabilirsin
Dtmf tonlarını hat üzerine ayrı bir DTMF Chip ile veya pic ile gönderebilirsin.

üzerinde çalışıyorum bitince senide haberdar ederim.

Redial özelliği olan bir analog telefonun redial tuşunu aktif etmene gerek yok hatta bağlayıp arama yapıp telefonu kapatıp açar ve redial tuşuna basarsan son aradığın numarayı arar. :lol:

xc3

teşekkürederim arkadaşım.projeni  ve sonuçlarını merakla bekliyorum.şimdiden teşekkürler tekrar. :)

argeelektronik

Alıntı yapılan: "nazima"üzerinde çalışıyorum bitince senide haberdar ederim.

. :lol:

Devre bitince forma yazıp herkesle paylaş bence .
Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...