ST Arm islemcilerdeki timerlari U/D Counter olarak kullanmak

Başlatan z, 02 Ocak 2020, 13:04:38

z

STM nin ARM islemcilerinde timerlari U/D counter modunda kullanmak ve Clk ve Dir sinyallerini  pinlerden uygulamak mumkun mu?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

devrecii

Hocam ben frakans sayıcı olrak kullanmak istedim ve çalıştırdım , 5mhz den yukarısını ölçmemişdi ilginç şekilde,

Timer ayarı yaparken harici clock seçilecek,  sadece tim1 de vardı bu, dir pini ise yazılımsal olrak yapabilirsin yine timer registerlerini yazılımsal değiştirmen gerekir otomatik yok.

HAKKITANIR

ARM bilmiyorum ama 16 bit microchip dsPIC30F serisinde bu türden bir işlem rahat yapılıp kullanılabiliyor.
Timer yazılım ayarlamalarında clock kaynağı dış pin olarak seçilmesi yeterli oluyor. timer-counter startıda dış pinden tercih edilebiliyor.
sonra işlemcide gösterilen bu pinden işlem sağlanıyor.
Bu türden bir işi daha basit kalan bir işlemci yaptıkdan sonra ARM rahat yapmalı diye düşünüyorum böyle bir çalışmayı.
Timer-Counter modda saydırdığınıza göre CN Interupt, External Interupt gibi kesmeli çalışan pinlerle işiniz  görülmüyor anladığım kadarıyla.

RaMu

Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

magnetron

timer enkoder modunun seçeneklerinde vardı diye hatırlıyorum

HAKKITANIR

yas

@HAKKITANIR ın yukarıda verdiği dökümanın 7. sayfası sayma yönü kontrolünden bahsedilmiş. Muhtemelen olası.