Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

Hangi Compiler?

Başlatan Digimensch, 02 Ocak 2006, 23:43:51

Digimensch

Hangi Compiler C veya C++ ANSI'ye daha yakin Kod kullaniyor?
CCS mi Hi-Tech mi??

gsever

CCS'nin sayfasında ANSIye bağımlılıktan hiç bahsedilmemiş. Zaten mevcut kodlardan Standardı pek takmadığı söylenebilir. HI-TECH C, C18/C30 ve IAR'ın derleyiceleri özellikler bölümüne öncelik olarak ANSI-C uyumludur diye eklemişler. Derleyiciler mimari gereği bazı yerlerde standartta belirtildiğinden farklı şekilde davranır. Bu tür durumlarda genelde kullanıcı klavuzlarında verilir. Şu adreste C18 ve PICC18 karşılaştırılmış: http://www.xargs.com/pic/picc18-vs-c18.html

Ayrıca dilin temel kitabı olan "ANSI-C Programlama Dili, 2. Baskı" ile Cye aşina olduktan sonra biraz makina bilgisi edindikten sonra standart uyumlu derleyicilerde çalışmak pek fazla zor olmuyor.

aYe

Ben IAR derim. Nerdeyse desteklemediği mcu yok, işlemci degiştirmek çok rahat oluyo. Kolay gelsin.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

gsever

Evet, bu derleyiciler içinde kontrolör çeşitliliği en fazla olan o. Fakat IAR'ın kullanıcı desteği çok zayıf hatta yok gibi. IAR'ın derleyicilerinde de MPLAB C18 ve HPICC'de olduğu gibi kaynak kodlar birlikte geliyor. Yani fonksiyonların kaynaklarına erişip inceleme ve özelleştirme imkanı mümkün. Bunlar CCS ve MikroC için bence çok büyük eksik. Bu iki derleyicide de diğerlerinde olmayan çok kullanışlı bütünleşik fonksiyonlar mevcut ama yazdığım gibi bütünleşik; kütüphanelerinde açıkça bildirilmemiş. Benim özellikle C18 derleyicisinin sürüm güncellemesinde dikkatimi çeken detayların çok küçük bir kısmı CCS'nin sürüm güncellemesinde duyuruluyor. Genellikle C'nin en güçlü yanı olan işaretçiler kısmında açık yakalıyor C18. Bunlardan başka net ortamında genelde IAR hariç (Yani en azından benim karşılaştığım sitelerde) diğer derleyiciler için bolca kaynak bulmak mümkün.

Digimensch

Yani IAR dan sonra Hi-TECH Ansi C'ye daha yakin diyebilirmiyiz?

CCS ve HI-TECH ile  örnek Kod örnegi verebilirmisiniz? Hangisinin Ansi C'ye yakin oldugunu gösteren?