ALIN SİZE GELECEĞİ PARLAK BİR PROJE

Başlatan kartel, 03 Ocak 2006, 03:21:59

kartel

SELAMLAR
iki aylık bebişim var ve bende herkes gibi beşik almak için yeterli piyasa araştırmalarını yapıp beğendiğimiz bir beşik almıştım şu çekmeceli beşiklerden alt kısmında dört çekmecesi var ve bu bölüm sabit üste sallanan bir yatak bölmü var sarkaç usulü sallanıyor beşiğin boyu 1.30cm yani bayağı büyük bir beşik bu boyutlarda beşiklerin auto sallanan sistemlisini görmedim kısa dönem kullanılabilecek küçük beşikler var otomatik sallanma özelliği olan kimi zaman ayarlı belirtilen sürede sallanıp duruyor kimi on off butonlu kimide bebek ağlayınca sallanan sistemli ve fiyatları baya uçuk kısa dönem kullanmak üzere küçük beşik almak pek işime gelmedi bende büyük manuel beşik aldım sabahlara kadar bir elimiz beşikte baktım olacak gibi değil bir çözüm aramaya başladım sarkaç sistemli çalıştığı için tempoyu tutturabilirsem işaret parmağının gücü bile yeterli sallanması için yani büyük güçler gerektirmiyor bende bir proje simüle etmeye başladım beynimde eyleyici olarak motor kullanırsam hem montesi zor hemde gecenin sessizliğini bozacak kadar ses çıkarıyorlar hemde hız kontrolü gerekli bende motoru eledim projeden daha sessiz ve sağlıklı bir sistem olarak magnetik sistemin uygun olduğuna karar verdim simüle ettiğim proje piyasadakilerden daha gelişmiş daha ucuz imal edilebilecek ve daha kolay monte edilebilir bir proje olarak karşıma çıkınca piyasada söz sahibi olabileceğine karar verdim ve ilgilenenlere iletmek üzere burada sizlerle paylaşmaya karar verdim
proje malzemesi: sarkaç sistemiyle sallanan yatak kısmına bir adet mıknatıs bir bobin bir kondanstör ve bir infared monte edilecek altta kalan sabit kısma ise bir infared bir pic çıkış katı olarak bir adet H köprüsü ve yeterli besleme katı
çalışma sistemi: sabit bölümde olan bobin hareketli bölümdeki mıknatısı istenildiğinde ileri veya geri itebilecek şekilde sarılacak beşik durgun haldeyken birbirine ortalanmış olacak şekilde monte edilecek  pic ona bağlı olan infaredden her sinyal aldığında sallayıcı bobine pals verecek lakin her sinyal aldığında verdiği palsin yönünü değiştirecek infaredlerde beşik durgun haldeyken birbirini görecek şekilde yerleştirilecek (toplam sallanma mesafesinin ortasına monte edilmiş oluyor) yukardaki infared enerjisini kondanstörden alacak kondanstörse yukardaki bobine bağlı ve bobin aşağıdan gelen her manyetik palsten ihtiyacı kadar enerjiyi kondanstöre yüklüyor ve bu sayede yukarıdaki infared çalışma süresince yanık kalıyor şu ana kadar sadece beşiğe zamanı geldiğinde pals verip sallıyabilecek olan kısmını yapmış olduk gelelim beşiğin nezaman sallanmaya başlaması konusuna işte burası baya gelişmiş ve çok daha kolay bir sistem benim bebeği incelemeye aldığımda dikkat ettiğim konu uyanık olduğu sürece kafasını sağa sola sallayıp bir yerlere bakmaya çalıştığı ve bazende ellerini salladığı sırada etki tepki kanununa uygun olarak beşiğin titremesine yol açması. şu an elimizde neler var beşiğin hareketli bölmünde bir mıknatıs sabit bölümde bir bobin ve bir pic
çocuk huysuzlanacak beşik titreyecek beşiğin titreşimleri mıknatıs sayesinde alttaki sabit duran bobin üstünde bir miktar enerji üretecek pic bu enerjiyi algılayıp belirlenmiş süre beşiği sallıyacak ve duracak illede bebişimin ağlaması gerekmiyecek sallanmak için  
:) eğer birileri bunu üretirse ilk müşterileri ben olmak isterim :)  
saygılarımla
"BAŞARININ ORANI" Konuya Ayrılmış  "ZAMAN" "BİLGİ" "AZİM" ve "İMKAN" Kavramlarının "ETKİSİ" ile orantılıdır.

OG

Alıntı Yapbeşiklerin auto sallanan sistemlisini görmedim
Çocuğun ağlaması ile çalışanlar var.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

kartel

Alıntı yapılan: "kartel"!!!bu boyutlarda beşiklerin auto sallanan sistemlisini görmedim!!!
kısa dönem kullanılabilecek küçük beşikler var otomatik sallanma özelliği olan kimi zaman ayarlı belirtilen sürede sallanıp duruyor kimi on off butonlu kimide !!!bebek ağlayınca sallanan sistemli!!! ve fiyatları baya uçuk kısa dönem kullanmak üzere küçük beşik almak pek işime gelmedi
"BAŞARININ ORANI" Konuya Ayrılmış  "ZAMAN" "BİLGİ" "AZİM" ve "İMKAN" Kavramlarının "ETKİSİ" ile orantılıdır.

CaFFeiNe

@kartel

beşiği manyetik olarak sallama fikrin hoşuma gitti çünkü bizdede bir ufaklık var :) ve motor sistemi banada hem zahmetli hemde zor geliyordu kimbilir belki senin sistemi bizim beşiğe yapabilirim
yalnız biraz daha basit olabilir gibi geliyor mıknatıs yerine demir bir kütle yeterli olabilir çünkü bobin enerjilenip bu kütleyi çeker bıraktığında ise beşik kendi hareketiyle diğer yöne sallanır, elle denediğimde 1-2 sallamadan sonra bırakıyorum 2-3 kere kendi kendine sallanıyorda.
sensörede gerek olmayabilir bobine verdiğimiz sinyalin frekansını ve genliğini ayarlı yaparsak (frekans atıyorum 0.5-2Hz arasında mesela) hem sallama hızını hemde şiddetini :) ayarlayabiliriz gibime geliyor sistemde müthiş basitleşir. bobin + demir kütle + kontrol kartı + opsiyonel uzaktan kumanda :)

cenkara

Arkadaşlar güzel düşünmüşsünüzde manyetik alan  insan üzerinde sağlık açısından proplem yaratmaz umarım.

timpati

bir arkadaşımda görmüştüm: madem maliyet önemli, onun gibi yapın siz de, gerekli olan malzeme sadece bir parça ip. bir ucunu beşiğe bağlıyorsunuz diğerini ise kendi yatağınızın yanına getiriyorsunuz. kalkmadan, sesi ve kıpırdanışı farkettiğinizde çekiştiriyorsunuz, hepsi bu.
sizi gidi sorumsuz ana-babalar sizi...yav, o ilgi istiyor siz ona teknoloji sunuyorsunuz. fazlasıyla soğuk ve kaytarmacı bir tutum değil mi yapmak istediğiniz? yoksa daha baba olmadım diye çektiklerinizi tam olarak anlayamaz mıyım? neyse, bilim dünyasına katkımız olsun azıcık.

şimdi... kullanacağınız sistemde ,

1. mikrofonlu bir preampli (sese duyarlılık için - ses seviyesi ayarlı olmalı),
2. iki IR sensör ve bir IR led veya hall sensör (harekete duyarlılık için)
olmalı.
3. sistemin aç-kapa anahtarı olmalı (siz yanındayken devre dışı kalabilmeli)
4. ses ve/veya hareket ortaya çıktığında bebeği oyalayacak, dikkatini çekecek ışık efektleriyle desteklenmeli (yoksa, bebek deyip geçmeyin, çocukcağız, siz ortada yokken ecinniler geldi sanıp korkabilir),
5.hereket sisteminizin aşırı ivmeleri engellenmeli (bu önemli, kaş yapayım derken göz çıkarmak var işin içinde), en ideal sallantı hızı denemelerle bulunmalı ve belirli bir zaman içinde yavaş yavaş ivme azalmaya geçip beşik durmalı.
6. sistem kesinlikle aküyle beslenmeli 220 beşiğe yaklaşmamalı.
7. enerji harcamasını azaltmanın bir yolu da var. madem ortada bir sarkaç sistemi var; bobin-mıknatıs-süpercap'larla başlangıçta bir kez verilen enerji yeterli olacaktır. böylece motoru ortadan kaldırabilirsiniz de.
why mr. anderson, why ?

peko

Programlama yaparken kaç gece uykusuz geçmiştir bizler için?

Arkadaşlar, bu sistemleri düşünmeye ayırdığımız vaktin on'da birini bu bebişleri sallayarak geçirsek inanın ölmeyiz :)
Aksine mutlu oluruz, bırakın manyetik beşik işlerini falan..

Çocuğunuz o sizin..  :(

he, annesi evde iş yaparken sizde yoksanız çocuğunuzun ilgisini çekecek bir ışık, dönen bir oyuncak vs.. gibi şeyler olabilir, kadıncaz iş yaparken bebişte oyalanır..

Ama uyuturken olsun yanlarında olalım, eminim hissediyorlardır..
:)
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

vatandas30

katılıyorum. çocuklar anne karnında iken bile hissederler. zaten onlar için çalışmıyor muyuz. herşey otomatik. uyuturken de otomatik olmayıversin.

kartel

@caFFeiNe
peki bebişin huysuzlandığını nasıl anlarız salamayı başlatmak için mıknatıs kullanmanın ikinci bir sebebi bebiş huysuzlandığında ortaya çıkardığı titreşimler sayesinde alttaki bobin üzerinde elektirik üretmekti
alttaki bobin sallanma modunda manyetik alan üreticiyken
dinleme modunda titreşim sensörü görevini üstleniyor bunuda mıknatıs sayesinde yapıyor mikrofon gibi

kartel

@peko
@vatandas30
@timpati
selam kardeşler baba olmadığınızı belli ettiniz
timpati kardeş zaten itiraf etti baba olmadığını
ben annemin neler çektiğini eşimi bebişimizi büyütmeye çalışırken gördükten sonra çok iyi anladım o ana kadar ettiğim tahminlerin pek geçerli olmadığını farkettim ben bir anlamda memurum ve bazen sabah erken kalkmam gerekiyor  ama bebek anatomisi bizimkine uymadığı için bazen saat başı bazen iki saatte bir uyanıp üveee diye ağlamaya başlıyor eşimde ben uyanmıyayım diye zaten tetikte uyuyor ve bebek en az ikinci üvee demesine kadar uyanıp bebişi sallamaya başlıyor ve zaten beşiğe bir ip bağlı ve ipin ucu eşimin ellerinde uyurken tabi uyuyabilirse bunu en iyi baba olunca anlarsınız Allah hepinize nasip etsin babalık duygusunu
baba duygusu böyle başlar :oops:  :D  :D geceleri :twisted:  :twisted: sabah :cry: gün boyunca  :D  :x  :evil:  :)  :D

vatandas30

kartel

Alıntı yapılan: "vatandas30"katılıyorum. çocuklar anne karnında iken bile hissederler. zaten onlar için çalışmıyor muyuz. herşey otomatik. uyuturken de otomatik olmayıversin.

!!!eminmisin!!!

vatandas30

peko

Benimde 6 yaşında bir kızım var  :D

Şimdilerde okumayı sökmeye çalışıyor, yanımda dururken bazen desktop'taki ikonların altındaki yazıları bile (heceleyerek) okuyor .!

Ben çalışırken kafamı karıştırsada,
canım kızım o benim..  :P

;)
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

timpati

benim ne kızım var ne oğlum :cry:  :cry:  :cry:

yav yaş kaç oldu, ben hala bekarım :cry:  :cry:  :cry:  :cry:  :cry:  :cry:  :cry:  :cry:  :cry:  :cry:
why mr. anderson, why ?