Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Acil .. Stm32f407 discovery

Başlatan universitelim54, 18 Mart 2020, 14:53:57

universitelim54

Mrb. arkadaşlar

Bir makine için stm32f407 discovery kart kullanarak bir uygulama yaptım. discovery şebekeden gelebilecek harmoniklerden korumak için 12 volt akü ile besledim.program bir kac saat düzgün bir şekilde çalışıyor. ancak bazen yazılım silinmiş gibi kart tamamen duruyor. kartın enerjisini kesip tekrar acıyorum. kart yine çalışmıyor. Ancak hex dosyasını tekrar yükledikten sonra düzenli bir şekilde çalışıyor. Bunun sebebini acil bulman gerekiyor.makine durmus vaziyette acil yardım

sımışka

Kodu paylaşabilirsen daha iyi olabilir. Segmentation faulta düşüp text segment bellek alanını bozuyor olabilir.

apsis

Kartın çıkışları izoleli mi? Değilse bataryadan beslemenin bir faydası yok.

Kartının besleme bağlantılarının şeması ve makine bağlantılarının nasıl olduğunu açıklarsan yardımcı olmaya çalışırım.
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

universitelim54

Alıntı yapılan: sımışka - 18 Mart 2020, 16:06:05Kodu paylaşabilirsen daha iyi olabilir. Segmentation faulta düşüp text segment bellek alanını bozuyor olabilir.

Yazılım mikroc ile yapıldı tüm fonksiyonlar 10 sayfa kadar pin konfigurasyonunu atmamı istermisiniz. Çıkışlarda hc595 suruyor ondan sonra optokuplor var ve son olarak röle var tüm röleler ters polarma diyot lu

universitelim54

Program bir kaç saat çalıştıktan sonra ne kart duruyor. Sanki kartta hiç yazılım yok gibi d. Enerjiyi kesip tekrar vermemde işi çözmüyor ancak hex dosyasını yukleme yapınca tekrar calısmaya devam ediyor. Reset butonuda denedeim bu arada hiç bir şekilde kart devam etmedi

e-zeki

donduktan sonra STlink Utility üzerinden işlemciye bağlan ve hex code'unu çek. sonra elindeki hex code ile text compare programlarından biriyle karşılaştır. 2. ihtimalse memory fault durumunda kalırsa enerji verdiğinde de oradan kurtulamama gibi bir durum sözkonusu olabilir.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: universitelim54 - 18 Mart 2020, 16:58:00Yazılım mikroc ile yapıldı tüm fonksiyonlar 10 sayfa kadar pin konfigurasyonunu atmamı istermisiniz. Çıkışlarda hc595 suruyor ondan sonra optokuplor var ve son olarak röle var tüm röleler ters polarma diyot lu
Röle varsa başka suçlu aramamalısın.
Programı takip edersen röleye işlem yaptırdığında sistemin sutuğunu görebilirsin.
Dizayn şematiğini eklersen düzeltmeler yapılır.

universitelim54

Alıntı yapılan: e-zeki - 18 Mart 2020, 17:46:41donduktan sonra STlink Utility üzerinden işlemciye bağlan ve hex code'unu çek. sonra elindeki hex code ile text compare programlarından biriyle karşılaştır. 2. ihtimalse memory fault durumunda kalırsa enerji verdiğinde de oradan kurtulamama gibi bir durum sözkonusu olabilir.

Memory fault durumuna dustugunde ledlerden bıtını akyif edebilirmiyim.vrya bu duruma nasıl düştüğünü anlayabilitmiyim

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: universitelim54 - 18 Mart 2020, 18:14:38Memory fault durumuna dustugunde ledlerden bıtını akyif edebilirmiyim.vrya bu duruma nasıl düştüğünü anlayabilitmiyim
Ledlerinden birini program ana döngüsünde belli aralıklarla yak söndür.mesela 0.25sn yak 0.75sn söndür.
Program ana döngüden çıkarda aykırı yerlere saparsa led sabit kalır.
Ama kabahatli rölemi değilmi anlamak için röle yerine başka bişey mesela bir led bağlayarak ancak anlayabilirsin.
Led yakıp söndürerek arızayı tam analiz etmiş olmazsın.

universitelim54

Röleleri tlp521_4ile surdum hrm yera polarma diyot
Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 18 Mart 2020, 18:37:03Ledlerinden birini program ana döngüsünde belli aralıklarla yak söndür.mesela 0.25sn yak 0.75sn söndür.
Program ana döngüden çıkarda aykırı yerlere saparsa led sabit kalır.
Ama kabahatli rölemi değilmi anlamak için röle yerine başka bişey mesela bir led bağlayarak ancak anlayabilirsin.
Led yakıp söndürerek arızayı tam analiz etmiş olmazsın.

Roleleri tlp521-4ile surdum rolelerde hem diyot hemde paralel olarak baglı 100nf baglı. Ayrıca roleleri baska bir besleme üzerinden suruyoeum. Led timer nesnesi içinde 100ms yanık100ms sonuk aeklınde kodlanmıs vazıyette baslangıcta hersey yolunda ancak 2,3 saat sonra işlrmci yazılımı siliniyor. Birde şöyle bir şüphem var Sistemde bol miktarda invertor var. Tüm sistemin gnd si aynı gnd üzerinden harmonik etkiliyor olabilir mi?

tekosis

Cihazınızın bir pinini uart çıkış olarak ayarlayıp mümkünse çalışan tüm fonksiyonların girişinde ve çıkışında bir veri yollayın. Örneğin x fonksiyonunun girişinde "a1" bilgisi çıkışında "a2", y fonksiyonu için "b1", "b2"" bilgisi gibi. Bunu bir data logger ile tutabilirseniz yada başka bir şekilde kaydedebilirseniz hatta bir laptop ile takip bile edebilirsiniz, çalışma sırasında programın nerede kilitlendiğini, ne zaman hangi fonksiyondan çıkıp nerede kaldığını izleyebilirsiniz. Benim fikrim adına en pratiği devrenize bir ttl-usb dönüştürücü bağlayıp bilgisayarın seri portundan anlık olarak takip etmek olur.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

e-zeki

Alıntı yapılan: universitelim54 - 18 Mart 2020, 18:14:38Memory fault durumuna dustugunde ledlerden bıtını akyif edebilirmiyim.vrya bu duruma nasıl düştüğünü anlayabilitmiyim

Micro C kullanmadığım için şuan o platformda seni yönlendiremem. Hal kütüphanesi kullanıyor  olsaydın
MemManage_Handler
handler'ını direkt olarak kullanabilirdin.

Ayrıca söylediğim gibi kilitlenme durumundan sonra işlemciye utilty üzerinden bağlanıp flash memory dolu mu değil mi doluysa elindeki kodla işlemcinin içindeki aynı mı kontrol etmen gerek. Eğer aynı değilse zaten çok absürt şeyler dönüyor demektir.

universitelim54

Alıntı yapılan: tekosis - 18 Mart 2020, 22:00:45Cihazınızın bir pinini uart çıkış olarak ayarlayıp mümkünse çalışan tüm fonksiyonların girişinde ve çıkışında bir veri yollayın. Örneğin x fonksiyonunun girişinde "a1" bilgisi çıkışında "a2", y fonksiyonu için "b1", "b2"" bilgisi gibi. Bunu bir data logger ile tutabilirseniz yada başka bir şekilde kaydedebilirseniz hatta bir laptop ile takip bile edebilirsiniz, çalışma sırasında programın nerede kilitlendiğini, ne zaman hangi fonksiyondan çıkıp nerede kaldığını izleyebilirsiniz. Benim fikrim adına en pratiği devrenize bir ttl-usb dönüştürücü bağlayıp bilgisayarın seri portundan anlık olarak takip etmek olur.

Cevap için tşk edirim. Ben programın bir yerlerde takıldıgını düşünmüyorum. Zira enerji kesilip verildiğinde programı bastan baslaması gerekirdi baska bir sorun oluyor olmalı.

muhittin_kaplan

Üstad Kolay gelsin.
Şema Yok,Kod Yok, Havanda Su Dövüyorsunuz.

apsis

Alıntı YapCevap için tşk edirim. Ben programın bir yerlerde takıldıgını düşünmüyorum. Zira enerji kesilip verildiğinde programı bastan baslaması gerekirdi baska bir sorun oluyor olmalı.

Şemanı neden paylaşmıyorsun? Kaynağının THD'sini ölçebiliyor musun da harmonikleri anlamsız bir yöntemle elimine etmeye çalışıyorsun?

Alıntı YapÜstad Kolay gelsin.
Şema Yok,Kod Yok, Havanda Su Dövüyorsunuz.
+1
"Makineye Beyin" MEKATRONİK