CNC Pro 3018 PCB Yapmak Hakkında

Başlatan wtrk, 23 Mart 2020, 16:35:52

wtrk

Arkadaşlar selamlar.
Ocak 2020'den bu yana soğuk ve vaktin olmaması nedeniyle fırsat bulamadığım cihazı dün itibariyle çalıştırdım. Hatta deneme amaçlı pcb üzerine ismimi kazıdım ancak kazıma derinliği vs gibi olayları anlamadığım için zaman olarak uzun sürüyor. Aşağıdaki fotoğrafta sadece harflerin olduğu yeri kazıması 1,32 saat sürdü. 

PCB 'dede böyle yaparsa işimiz var diye düşünmüştüm ancak youtube'deki videoları izleyince oradaki dosyaların farklı olduğunu gördüm yani harf kazıma gibi değil, yolların dış hatlarını kazıyorlar. Örnek aşağıdaki fotoğraf gibi.Yani sadece yollar için PCB'deki bakırın komplesini kazımasına gerek yok

Sprint layoutta bir çizim yaptım ancak bu çizimin gerber dosyalarını CopperCam ile .nc uzantısına dönüştürmek istediğimde .drill dosyasını yüklerken hata veriyor, daha doğrusu çizimi bozuyor. Gerber dosyalarını acaba direk cnc'den sorunsuz çıkartabilmek için bir teknik varmı ayrıca en çok ihtiyacım olan bilgi, cnc'yi sıfırladıktan sonra pcb yüzeyinde kazıma yaparken derinliği örneğin 1mm ayarlayacağım, bu ayarı nasıl ve nereden yapmam gerekiyor.
Teşekkürler destekleriniz için.

Sprint layout çizimim

Çizimin gerber dosyasını CopperCam'a atınca

Çizime drill dosyasını ekledikten sonra aldığım hatanın fotoğrafı.

https://i.hizliresim.com/cWJ8I3.png

NoBody Can Stop Me!!!!!

gevv

Selam,

Sprint layout üzerinde ground plane yapıp deneyin

wtrk

Alıntı yapılan: gevv - 23 Mart 2020, 18:09:10Selam,

Sprint layout üzerinde ground plane yapıp deneyin

Onu nasıl yapıyoruz hocam ?
NoBody Can Stop Me!!!!!

gevv

power20

Yanlış olmasın,

Kazıma dosyası için isolation milling seçilmesi lazım. Groundplane ayrı konu.

wtrk

Alıntı yapılan: gevv - 23 Mart 2020, 19:15:03https://youtu.be/fZTVt6YmVMM?t=655

Onunla işin içinden hiç çıkamadım hocam.

Yani gerber dosyasını basit şekilde .nc yada .cnc-.txt gibi bir formata convert etmemiz lazım
NoBody Can Stop Me!!!!!

power20

wtrk

NoBody Can Stop Me!!!!!

power20

Menülerde bir yerde vardı. Export gibi bir yer. Bilgisayar başında olmadığım için bakamıyorum. Tam olarak size gereken şey orası. Kazıma dosyası üretiyor

wtrk

Alıntı yapılan: Kılıç - 23 Mart 2020, 21:22:57Menülerde bir yerde vardı. Export gibi bir yer. Bilgisayar başında olmadığım için bakamıyorum. Tam olarak size gereken şey orası. Kazıma dosyası üretiyor

Hocam exportta bahsettiğiniz seçenek var ancak ayarları hakkında bilgim yok, ayrıca .plt uzantılı dosya oluşturyor, bu dosya grblControl ile açılmıyor. .nc - .ncc-.txt - .tap dosyaları destekliyor.

NoBody Can Stop Me!!!!!