C#'da bazı parametrelerin program içinde kaydedilmesi

Başlatan Mucit23, 01 Nisan 2020, 17:56:00

Mucit23

Selamlar

C# da küçük bir yazılım yapıyorum. Bazı ayarlarım var ve bu ayarları program içinde kaydetmek istiyorum. Ayar dediğim ise muhtemelen integer ve double'dan oluşan değerler olacak.PRogramda yaptığım değişikliklerin program kapanıp açıldığında son hali ile kalmasını istiyorum.

Bunu en basit şekilde nasıl yapabilirim?

serdararikan

tunayk

Program içinde değişiklik yapılmayacak ve configürasyon verisi ise, Proje ayarları kısmında sabit değerler tanımlayıp, bunlara Properties ile erişebilirsin.

Eğer programda çalışma esnasında ayar yapıp bunları kaydedecek veya okuyacaksan, System.IO.File clasını kullanabilirsin.  Ayarlarını stringe dönüştürüp, örneğin ";" ile ayrılmış halde bir text haline getirip, File.WriteAllText("Dosya Yolu") ile dosya olarak kaydedebilirisin.File.ReadAllText("Dosya Yolu") ile de geri okursun.

ibocakir

Aslında temel anlamda veri tabanına ihtiyacınız var.

- @tunayk 'ın dediği gibi text dosyasına yazılabilir.
- ya da sqlite gibi hafif bir veritabanı kurup ona erişebilirsiniz.

Diğer yandan internet bağlantısı varsa uzak sunucuya da birkaç bir şey denenebilir.

mufitsozen

Alıntı yapılan: Mucit23 - 01 Nisan 2020, 17:56:00......
PRogramda yaptığım değişikliklerin program kapanıp açıldığında son hali ile kalmasını istiyorum.

Bunu en basit şekilde nasıl yapabilirim?

Diger arkadaslarin bahsettigi sekillerde cozumler bulabilirsiniz.

Ben de size iki degisik yoldan bahsetmek isterim.

Diger bir onerimde xml dosyasina yazmak yerine JSON formatinda yazip okumak olabilir.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

Mucit23

Cevap yazan arkadaşlara teşekkürler, Veriler değişken olacağı için sanırım xml dosyasına yazıp ordan okuma sanırım daha uygun olacak

muhittin_kaplan

Program için kullanıcı ayarları tutunacaksa iki yol
1.registry
2.ini

Veritabanı xml vb yontemler başka işler için daha uygun.