Li-ion Pil vs Ni-Cd Pil

Başlatan Endorfin35+, 13 Nisan 2020, 09:23:31

Endorfin35+

Arkadaslar bir bms adet aldim, elime ulasti. Uzerinde 5 bacakli sot 23 birseyler var ama tam inceleyemedim.

Pillerin gelmesini bekliyorum. Piller gelince sarj kesiyormu ne isler goruyor sonuclari paylasirim.
"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

Endorfin35+

Piller elime ulaştı.

İlk Gözlemlerim;
- İlk başta çalıştıramadım. Sorun pil yataklarında temazsızlık çıktı.
- Kart ısınıyormu diye dokununca etkileniyor ve çıkışı kapatıyor. Dokunmamak lazım.
- 25.5V civarında şarjı kesiyor. Bu güzel..
- Fakat batarya 21V düşünce yine çıkışı kesiyor. aşağıdaki verilere göre erken kesiyor gibi geldi bana...

Birde resimde aşağıda ortada T ile eteketli ısı sensörü bağlantısı var. NC kontak ısı sensörü içindir yazıyor. NC ise körprüsüz çalışmamalı ama çalıyor. Sensör mantığını henüz çözemedim....

"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

ipek

@Endorfin35+

hocam iç piyasa temini bord'larda statüs led'i yok.bittimi doldumu anlamak mümkün değil,

kesiyor dediğinizde nasıl gözlemliyorsunuz ?

Endorfin35+

@ipek

Ampermetre ile gözlem... Akım sıfıra düşüyor. Şarj olurken Akımı kesiyor. Desarj Olurken de akımı kesiyor ve bir daha vermiyor. Yükü pilden ayırınca biraz daha çalışıp duruyor. Piller biraz toparlanıyor sanırım...

Genel olarak başka sıkıntılar tespit ettim. En büyük sıkıntı sistemin seri çalışması.

Pillerden biri 4.25V olunca hoop şarjı kesiyor. Halbuki diğer piller daha dolmadı... (burdan tam emin değilim devreyi incelemek lazım)
Dejarj olurkende aynı sıkıntı. Pillerden biri düşünce çıkışı kapatıyor. Dejarj olurken normal ama şarj olayını sevmedim.

Elimde 6 adet pil var. hepsinin şarj seviyesi farklı. Dolayısı ilk pil doğduğu anda şarj kesiliyor. Pillerin hepsini aynı seviyeye getirip denemek lazım.

Tek pil için Olan deverler gördüm daha mantıklı gelmeye başladı. Şarj sırasında  sistem paralel çalışacak. Tam dolan devereden çıkacak. Dejarj için seri bağlatı olacak. Pillerden biri kritik seviyeye ulaşırsa çıkış kapanacak....

Gece kondu işi test düzeneğim;

Sozuak

Köprüleyip denermisin Termistörü ne yapıyor!

ipek

bir mini sorum daha olacak.
bu kadar pil seri dolsun diye bord'a kaç volt veriyorsun.
kendi kişisel görüşüm. bir Led koymak bu kadar zormuydu eyy çinli,
şimdi ben dolaptan pil lazım oldu çıkarttım misal Drone'ye taktım küt dron gibi endişelerim var,bu gün cep tlf,laptop gibi tüm aygıtlar bir kapasite bilgisi sunuyorlar hadi bu bir üstünlük,bir led istiyoruz sadece arzu edilen gerilimin üstündemiyiz ,altındamıyız..

Endorfin35+

Alıntı yapılan: Sozuak - 17 Nisan 2020, 18:18:05Köprüleyip denermisin Termistörü ne yapıyor!

Hocam o bolum 0R ile kopruluymus zaten. Extra birsey kullanmak istenirse 0R sokulmeli.

@ipek Elimdeki guc kaynagi ile denedim en fazla 28V veriyor. Piller 25.2 gibi olunca sarji kesiyor. 

Pil basina en az 4.5v dusunulmeli. 

Endorfin35+

Hala bu piller ile ugrasiyorum ve henuz bir cozum bulamadim.

Benden 24v sabit 3Ah talep ediliyor. Bunu 6 adet pil ile denedim. Bir saate ulasamdigim gibi voltaj 25 ten baslayip 19 lara kadar dusuyor. Bu durum kesinlikle istenmiyor.

Daha cok pil kullanip step down ile 24v sabit tutmak ilk aklima gelendi. Ancak 3v regulator farki olacagindan piller biterken bile 27 volt olmali. Buda 9 tane pil gerektiriyor. 9s balans devresi bulmak ayri bir sikinti.

3s  veya 4s bms ile paralel grup pil kullanip step up ile 24v elde etmeyi dusundum. Bu fikirde de baska bir sikinti var.  Guc ihtiyacini karsilamak icin pillerden fazla akim cekilecek. 1mah pil bir saat boyunca 1 amper verirken ayni pilden 2 amper cekince duz mantik 30dk hesapliyorsun ama oyle olmuyor. Atiyorim 15dk. Da pil bitiyor. Pil kapasiteleri ayri bir fiyasko..

Nasil bir cozum gerekli arastiriken buck boost converterleri gordum. Kullanan varmi?

anladigim kadari ile hem yukseltip hem dusuruyor. O halde buck boost convertore 25 18 araliginde degisken voltaji uygulasam 24 sabit alirmiyim?

Erol YILMAZ

alırsınız...

Buck_Boost çalışan tarz regulator kullanmanız lazım.