yıldız yıldız bağlı transformatör giriş çıkış arasındaki garip faz farkı

Başlatan analog06, 14 Nisan 2020, 10:46:24

analog06

ekteki gibi bi yıldız yıldız bağlı 3 faz transformatörüm var kaynaklar arası faz farkı 120 derece ama transformatörün çıkışları arası faz farkı 60 dereceye düşüyor bana çok garip geldi sebebini bilen varmıdır acaba

z

Cok normal. Bu sayede yildiz ve ucgen sargi kullanilarak 3 fazdan 6 faz uretilir.

Trigonometriden bulacaksin.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

analog06

hocam transformatörün girişi ile çıkışı arasındaki faz farkı eşit olmaması bana normal gelmedi sanırım bilgi eksikliğinden araştırınca da bulamadım bununla ilgili bi kaynak veya terim öneriniz varmıdır acaba

SB7

Transformatörde giriş ile çıkış arasında faz farkı bulunur. Transfotmatörün etiket değerinden bu faz farkını hesaplayabilirsiniz. Etikette bağlantı grubu bu hesap icin kullanılıyor.
Örneğin YZN-5 olan bir transformatörde her fazın girişi ile çıkışı arasında 30×5=150 derece faz farkı vardır diye bir hesap vardı. (Yanlışım varsa düzeltin. Bende meraktan araştırmıştım.)
-SB7

z

Kontrol kalemi formunda bunun tum hesaplamalarini yapmistim.

Adigecen forumda nickname Bunalmis ya da Bulzaf olarak arayabilirsin.

Yeniden hesaplamaya usendim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

SB7

Ekleme:
Konu burada da tartışılmış.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/trafoda-faz-a%C3%A7%C4%B1lar%C4%B1.55420/

Dediğim gibi DYN-11 olunca da 30×11 oluyor. Yani bağlantı grubunun yanındaki sayı 30 ile çarpılıyor.
@z hocam bunun matematiği nedir?
-SB7

analog06

M.Salim GÜLLÜCE

yıldız veya üçgen bağlanması fazın kaymasında esas etken.
Mesela Yıldız girişe yıldız ve üçgen çıkışlı iki ayrı trafo ile 6 faz elde edilir.

M.Salim GÜLLÜCE

çok fazlı trafolar ise çok karmaşık bağlantılara sahiptir.
Zig-Zag trafo diye birşeyde ayrıca war.

24 faz da şöyle bişi. Yalnız sargının nasıl bişey olduğunu anlamış değilim.

Hele bu tümden iyice fecaat.

SB7

@Mehmet Salim GÜLLÜCE Hocam her fazdan 2 ayrı sargı daha sarılmıs ve sargı uçları doğrultucuya girmis. Bu yöntemle daha çok sayıda faz elde edilebileceği de görülüyor. Sanki bobin sarıp faz farkı oluşturuyor ve yeni faz elde ediyor gibi göründü bana.
-SB7

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: SB7 - 14 Nisan 2020, 14:26:49@Mehmet Salim GÜLLÜCE Hocam her fazdan 2 ayrı sargı daha sarılmıs ve sargı uçları doğrultucuya girmis. Bu yöntemle daha çok sayıda faz elde edilebileceği de görülüyor. Sanki bobin sarıp faz farkı oluşturuyor ve yeni faz elde ediyor gibi göründü bana.
Aslında fazlar arası çoklu sargıyla hagi fazdan ne kadar baskı alıp almayacağını belirliyor gibi.
Fakat çok büyük bir matematik ve açısal trigonometrik hesap gerekiyor.
Kaç derce faz farkı isteniyosa ona göre karıştırma Mixing yapılıyor gibi. hemde her faz girişteki 3 fazla refere edilerek.