op_amp arıyorum

Başlatan pax, 16 Nisan 2020, 17:34:38

pax

ADP51B62 basınç  sensor ile kullanabileceğim bir op_amp arıyorum. sensor çıkışı bir mikrodenetleyiciye bağlanacak. kazancım yaklaşık 20 olmalı. çıkış sinyali dc ve basınçla lineer artıyor. max çıkış gerilimi yaklaşık 4.5 V . Ancak benim ölçüm yapacağım basınç değerinde çıkış 0.1875 V

bu konuda lm358 veya lm741 düşünüyorum.

1-  bu opamplardan hangisini önerirsiniz veya başka önerebileceğiniz op_amp var mı?
2-  sensor çıkışını evirmeyen girişten vermeyi düşünüyorum. doğru mu yapıyorum. Araştırma yaparken bazı opamp devrelerinde eviren girişten verip sonra tekar bir op_amp eviren girişinden verilip çıkış alınıyor. Bunun bir mantığı var mıdır.?

EGE

Alıntı yapılan: pax - 16 Nisan 2020, 17:34:38ADP51B62 basınç  sensor ile kullanabileceğim bir op_amp arıyorum. sensor çıkışı bir mikrodenetleyiciye bağlanacak. kazancım yaklaşık 20 olmalı. çıkış sinyali dc ve basınçla lineer artıyor. max çıkış gerilimi yaklaşık 4.5 V . Ancak benim ölçüm yapacağım basınç değerinde çıkış 0.1875 V

bu konuda lm358 veya lm741 düşünüyorum.

1-  bu opamplardan hangisini önerirsiniz veya başka önerebileceğiniz op_amp var mı?
2-  sensor çıkışını evirmeyen girişten vermeyi düşünüyorum. doğru mu yapıyorum. Araştırma yaparken bazı opamp devrelerinde eviren girişten verip sonra tekar bir op_amp eviren girişinden verilip çıkış alınıyor. Bunun bir mantığı var mıdır.?
Lm358 ile yapın ,741 ile randıman alamazsınız.

pax

Alıntı yapılan: EGE - 16 Nisan 2020, 17:47:59Lm358 ile yapın ,741 ile randıman alamazsınız.

741 ile neden randıman alamam ?

Okan AKÇA

Iki opampinda birbirine göre avantajları vardır. Birçok isimde lm358 kullanıyorum.

Erol YILMAZ

LM741'de 0'a yakın çıkış alabilmek için min (-4v) besleme de sağlamalısınız. Yani simetrik besleme ister.

Bu sebeple "Single Supply" imkanı olan bir Opamp kolaylık sağlar.
LM358 ile (-) beslemeye yakın giriş/çıkış yapabilirsiniz.

Ama LM358'de (+) beslemeye 2V kadar yakın giriş ve çıkış yapabilirsiniz.

Besleme geriliminde "full range" giriş/çıkış istiyorsanız "rail to rail" model kullanmalısınız.
LMV358 örnek bir kod olabilir.

Bu arada ADP51B62 çip çıkışının 20x gerilim katlamasına ihtiyacı var gibi görünmüyor.
Emin misiniz bundan ?

pax

Alıntı yapılan: Erol YILMAZ - 16 Nisan 2020, 22:31:17Bu arada ADP51B62 çip çıkışının 20x gerilim katlamasına ihtiyacı var gibi görünmüyor.
Emin misiniz bundan ?

evet normalde 0-5v arası çıkış var . ancak benim okuyacağım değer çok düşük olacak yaklaşık 0.1875v civarı olacak. bu nedenle 20x0.1875v=3,75v civarında okuma yapacağım.

lmv358 daha mantıklı göründü ancak malzeme alacağım yerde lmv 358 yok. bütün malzemeleri aynı yerden almak istiyorum. başka önerebileceğiniz op-amp var mıdır?
örneğin OPA237AIDR, LMV321IDBVR,MCP6491...

M.Salim GÜLLÜCE

Rail-to-Rail opamplari kullanmanı öneririm.
Arzu edilen ise dual beslemedir.

AXI

Yanlış hatırlamıyorsam LM358 simetrik beslenmediğinde 200mV altındaki sinyal girişlerinde lineer çıkış vermiyor.Hatta ben böyle bir uygulama yapacaksam 0,5V un altını lineer değil diye düşünürüm. Ve bu seçeneği elerdim.

Bence ADC girişine dış müdehale pek mantıklı olmuyor çok uzman olmadıkça.

Tavsiyem dahili kazanç ayarı olan ADC modüller kullanmak on numara olacaktır.
Mesala ADS1115 16bit ADC
Adjusting Gain
To boost small signals, the gain can be adjusted on the ADS1x15 chips in the following steps:
GAIN_TWOTHIRDS (for an input range of +/- 6.144V)
GAIN_ONE (for an input range of +/-4.096V)
GAIN_TWO (for an input range of +/-2.048V)
GAIN_FOUR (for an input range of +/-1.024V)
GAIN_EIGHT (for an input range of +/-0.512V)
GAIN_SIXTEEN (for an input range of +/-0.256V)
"Hedeflerin bittiği tek yer, YENİ hedeflerin başlangıcıdır"

pax

yardımlarınız için teşekkür ederim. şu an için op-amp almamaya karar verdim. Bana söylenen ölçüm bilgileri hatalıymış daha yüksek değerlerde ölçüm yapacağım için şimdilik op-amp'a gerek kalmadı. sensörü direkt olarak adc den okumaya çalışacağım