Bu Diyot Nedir? Nasıl anlarız ?

Başlatan rayman, 17 Nisan 2020, 22:16:48

rayman

Smd ll4148 istemiştim ama bumu bilmiyorum ? Kullanmam lazım bayağıda var atmak istemedim şu yoklukta..Üzerinde birşey yazmıyor. 30 volt verdim hiç akım çekmedi. 4148 50 volt sanırım reverse voltajı.

yas

4148 peek olarak 100V diye hatırlıyorum. Melf kılıflarda katot işareti siyah ise normal swicthing diyot mavi ise zener diyot olarak biliyorum. Ama ne olduğu ile ilgili standart bir kodlama yok galiba.

rayman

Bende baktım  maviler zener ama . Buda siyah.  Bunu nasıl  ayirt ederiz bilemedim ?

ipek

elinizde X,Y curve tracerli osilaskop varsa komponent tester kısmında kolayca anlaşılır.yada en ilkel yöntemle,1kohm bir dirence diyodu seri olarak ters polarmada takın,5...12 volt bir voltaj tatbik edin,ölçü aleti ile diyodun üzerinde düşen gerilimi ölçün,670mV....700mV ise 4148 bende melf tipi silindirik siyah bandlı kullanıyorum...

rayman

Alıntı yapılan: ipek - 18 Nisan 2020, 00:57:25elinizde X,Y curve tracerli osilaskop varsa komponent tester kısmında kolayca anlaşılır.yada en ilkel yöntemle,1kohm bir dirence diyodu seri olarak ters polarmada takın,5...12 volt bir voltaj tatbik edin,ölçü aleti ile diyodun üzerinde düşen gerilimi ölçün,670mV....700mV ise 4148 bende melf tipi silindirik siyah bandlı kullanıyorum...
Dediğin gibi yaptım tam 699mv çıktı. TEŞEKKÜR ben bunu takayım ya büyük bir ihtimal ll4148 dir.