Olcu aleti ama hangisini tavsiye edersiniz?

Başlatan vedo35, 03 Mayıs 2020, 14:58:59

vedo35

Su an kullandigim UNI-T UT61B yi cok sevdigim bir gariban bir arkadasima hediye edecegim. Yerine Aliexpress'ten yine UNI-T yada OWON marka olcu aletlerinden uygun bir modelini almayi dusunuyorum. Ancak Aliexpress'ten ve Google'dan uzun sure detayli arastirdigimda teknik ozellik ve hiz/performans kisminda takili kaldim. Sizlere danismayi uygun buldum. Sonucta kullananlarin tecrubleri benim icin daha onemli bir kriter.
Ozellik olarak hiz/performans true rms, counts, frekans ve direnc olcum ozellikleri ayri onemli bir ozellik.

Aranizda kullanan/kullanmis olan varsa asagidaki modellerden hangisini tavsiye edersiniz? Yada bunlarin disinda yukaridaki kriterlere uygun marka/model onerebileceginiz bir olcu aleti varmidir?

Birsey alacakken arastirma yapmayi sevmiyorum ama gereklide. Arastirma yaparken kafam allak bulak oluyor. Sonucta corba olmus kafa ile bilgisayarin basindan kalkiyorum. Fikir verenlerden Allah razi olsun. Hayirli ramazanlar dilerim.

Dusundugum modeller:
OWON B41T = 220MHZ ve 220 Mohm / 20A e kadar olcme siniri var. Bunun disinda bluetooth ile cebe baglaniyor( bu benim icin pek onemli bir ozellik degil, sizin dusunceniz nedir? Onemli olabilirmi? )

https://www.aliexpress.com/item/32871535887.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.4a0313dbM1cWw5&algo_pvid=c1498d84-26a6-4474-bfe3-618a2c065f46&algo_expid=c1498d84-26a6-4474-bfe3-618a2c065f46-2&btsid=0ab6f82115885041191111200e530e&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

UT191T bu yeni bir model gibi gorunuyor ancak frekans ve dusuk direnc olcumleri oldugunu gordum. Siz ne dersiniz?

https://www.uni-trend.com/html/product/General_Meters/Digital_Multimeters/UT191/UT191T.html

Birde UNI-T nin UT139S modeli var. Bununda direnc, akim ve frekans olcumleri 60 Mohm/ 10A / 10 Mhz ile sinirli.

https://www.uni-trend.com/html/product/General_Meters/Digital_Multimeters/UT139/UT139S.html

Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

muhendisbey

Çok nadiren de olsa uzaktan ölçmek istediğim sistemler yok değil. Bluetooth bağlantı bu noktada iyi olabilir.
Genelde nasıl sistemler dersen makineler derim. Sıkışma ihtimali, çarpma ihtimali, kaçak olma ihtimali olan yerlerde işe yarar.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

vedo35

Tesekkur ederim. Bende baslik actiktan bu sure zarfina kadar aliexpress te gezinmeye devam ettim. Frekans olcum yuksekligi, direnc, akim kriterlerini baz aldigimda sonucta Owon'un B41T modelinde karar kildim gibi. Fazla pahali model bir sey istemiyorum. Tabi parasina gore mal var. Ancak ben muhendislik, endusturiyel manada bir sey almak istemiyorum. Yaptigim is/hobi isine uygun fiyati mantikli birsey olsun istedim. Yoksa Fluke'un da oldukca iyi modelleri var ancak 300 - 400 euro vermeyede niyetim de yok. Maksimum 60-70 euro benim icin yeterli.
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.