Siyah çip

Başlatan bsenguler, 05 Mayıs 2020, 14:47:37

bsenguler

Merhabalar,

Genellikle oyuncakların, eski atari kasetlerinde ve daha sayamadığım bir çok yerde karşımıza çıkan üzeri sert siyah bir madde ile kaplı çipin genel adı(ASIC diyesim geliyor) nedir ve böyle bir çipin üretim aşamaları nedir?

Sozuak

Ucuz olsun diye çipleri böyle yapıyorlar. Asic olması şart değil. Aynısını lcd display modüllerinde de görebilirsiniz. Hesap makinelerinde de.
Üreticilerden özel üretim yada standart üretim çipleri çıplak olarak (die) şeklinde sipariş verebiliyorsunuz. Tabi üreticiye göre uygun şartlarda (adet, tür gibi). Bunları haliyle daha ucuza alıp kendiniz monteliyorsunuz yada montelettiriyorsunuz 3. parti firmalara.

z

Picproje olarak kullanmayi biz de denesek mi?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Andromeda

..çipi üreten firma çipin üzerine oturduğu pcb yide birlikte imal etmiyor mu?
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Emre_Tuncay_

Ben onları üzerleri epoxy ile kapatılmış entegreler sanıyordum. Üretici ASIC'mi tasarlıyor o oyuncaklar için. ASIC tasarlıyorlarsa taktire şayan bence.

bsenguler

Alıntı yapılan: Sozuak - 05 Mayıs 2020, 15:07:04Ucuz olsun diye çipleri böyle yapıyorlar. Asic olması şart değil. Aynısını lcd display modüllerinde de görebilirsiniz. Hesap makinelerinde de.
Üreticilerden özel üretim yada standart üretim çipleri çıplak olarak (die) şeklinde sipariş verebiliyorsunuz. Tabi üreticiye göre uygun şartlarda (adet, tür gibi). Bunları haliyle daha ucuza alıp kendiniz monteliyorsunuz yada montelettiriyorsunuz 3. parti firmalara.

Ben şöyle anladım, örneğin pic16f877 entegresinin kılıf takmadan gönderiyor ondan sonra biz montajını yapabiliyor muyu yoksa montaj içinde ayrı bir uzmanlık mı gerektiriyor.

Sozuak

Montaj için elbette o incecik telleri bağlayacak ekipmanınızın olması lazım  yada bunu yapan pcb firmalarına pcb ürettirilir

Örnek :http://www.printedboardassembly.com/provide-70820-chip-on-board-assembly

z

Tubitak'a yaptigimiz bir ziyaret esnasinda  bir mikroskop altinda cipe tek tek telleri nerede ise tamamen  el yetenegi ile kaynak yapan bir hanimla tanismistim.

Basit bir duzenekti.

Kafaya takilirsa 1 saatte bir cip montaji yapilabilir.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: z - 05 Mayıs 2020, 15:32:11Picproje olarak kullanmayi biz de denesek mi?
Yahu çılgınsın biliyorumda bu kadar değildir herhalde diye düşünürdüm..
İlahi Bülent  ;D  ::ok

power20

Deneme yaparken, imalata geçemeden ömrümüz bitecek.

rayman

Siz macera arıyorsunuz.. Saçmalık :D Ne işe yarayacak onu yapmanız ? Aynı malzeme işlemci rahatça soketine takıp ısıtmadan montaj etmek varken .

power20

Ucuz olacak, çok kar getirecek.
 Misal 0.5 USD yerine, 0.3 USD olsa 1milyontane kart yapılsa...

muhendisbey

Alıntı yapılan: z - 05 Mayıs 2020, 16:56:15Tubitak'a yaptigimiz bir ziyaret esnasinda  bir mikroskop altinda cipe tek tek telleri nerede ise tamamen  el yetenegi ile kaynak yapan bir hanimla tanismistim.

Basit bir duzenekti.

Kafaya takilirsa 1 saatte bir cip montaji yapilabilir.

Ben makine ile yapılıyor olarak biliyorum.

Pad alanları büyük bırakılmışsa belki elle olabilir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

z

Elle kontrol edilen wire bonding makinası.

Tübitakte gördüğüm tamamen mekanik bir şeydi.

http://www.westbond.com/7700D.htm
http://www.westbond.com/7200CR.htm

Erol YILMAZ

asic yapmiyor muyuz simdi?