Frekans ölçmek hakkında

Başlatan wtrk, 11 Mayıs 2020, 12:44:15

wtrk

Alıntı yapılan: pro-TR - 12 Mayıs 2020, 01:13:14hocam bunun sebebi tx-rx acortu tam olmadığı için, bunun için bir devre kurup bobinleri acortlaman lazım.
vlf için 2 aşamalı acort vardır.
1. alıcı bobinin istenen frekansa acortlanması
2.aşama ise  tx-rx bobinlerinin birbirleri ile acortlanması

Ustam benim birde anlamadığım olay, istediğim başlığı alıcı yada verici olarak kullanabiliyor muyum ? Mantığı nedir, neden ben 0.35mm çapında olanı alıcı yada verici yaptım bilmiyorum.
Ayrıca alıcıyı nasıl acord yaparım ?
Şuan da halihazırda devre smart hunter kurulu. Onunla yapabilir miyim ? Yada bana daha basit birşey önerebilir misin ?
NoBody Can Stop Me!!!!!

Hattusa

ustam verici bobin az turlu, kalın ve endüktansı düşük olandır, verici bobinin endüktansı daha yüksektir.
ya vlf nin en zor yeri bobin akortudur.devre gözünü korkutmasın. aşılmayacak bişey değil
vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

wtrk

Alıntı yapılan: pro-TR - 12 Mayıs 2020, 01:29:49ustam verici bobin az turlu, kalın ve endüktansı düşük olandır, verici bobinin endüktansı daha yüksektir.
ya vlf nin en zor yeri bobin akortudur.devre gözünü korkutmasın. aşılmayacak bişey değil

Ben elemanın videodan izledim ikisini de 5500 hertze ayarladı ustam. Ona göre yaptım bende ama olmadı. Bakalım sabah biraz daha uğraşacağım olmazsa quasar avr yapacağım.
Bir tane vlf yapmak istiyorum.
NoBody Can Stop Me!!!!!

sinus

Öncelikle alıcı bobin, verici bobin frekansında tam rezonansta olmalı.

Frekansla oynama şansın varsa belki doğru frekansı yakalayabilirsin.

Diğer durumlarda alıcı bobin hedeften gelen sinyalleri iyi duyamaz/algılayamaz.

LCRmetre ve osiloskop olmadan çok zor.

Ölçme olmadan karanlıkta yön bulmaya benzer bu iş.

wtrk

Alıntı yapılan: sinus - 12 Mayıs 2020, 11:58:09Öncelikle alıcı bobin, verici bobin frekansında tam rezonansta olmalı.

Frekansla oynama şansın varsa belki doğru frekansı yakalayabilirsin.

Diğer durumlarda alıcı bobin hedeften gelen sinyalleri iyi duyamaz/algılayamaz.

LCRmetre ve osiloskop olmadan çok zor.

Ölçme olmadan karanlıkta yön bulmaya benzer bu iş.

Ölçme işini yaptım ustam, ancak eleman tam 5500 hertz bulurken ben tam 5500 bulamadım her ikisini de yaklaşık değerler buldum, %0.01 belki sapmalar oldu algılama zayıf ama rezonansa getirdiğime de inanıyorum. Çünkü uygulama üzerinden rezonansı takip ediyorum tam 5.5khz 'ye geliyor. algılama zayıf
NoBody Can Stop Me!!!!!