Frekans ölçmek hakkında

Başlatan wtrk, 11 Mayıs 2020, 12:44:15

wtrk

Arkadaşlar merhaba.
Kendi sardığım bobini multimetre ile ölçmek istediğimde frekans bilgilerini okuyamıyorum, galiba elektrik vermek gerekiyor, bobinin frekansını ölçmek için.
Bendeki multimetre frekans ölçüyor, bobine nasıl elektrik yada baska birsey vererek frekansını ölçebilirim acaba ?
NoBody Can Stop Me!!!!!

quarko

Multimetrenin endüktans ölçme özelliği yoksa ölçemezsin. Bobinin frekansı diye birşey yoktur. Bobine sen belirli bir frekansta sinyal uygularsın, bobin de o frekansa belirli bir empedans gösterir. Çoğu RLC metrelerde aynı şekilde belirli bir frekansta sinyal uygulayarak endüktans ölçme işini yapar.
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

wtrk

Multimetrede Hz ölçümü bölümü var oraya getirip bobinin her iki ucunu problara değdirince herhangi bir değer göstermiyor.
Normalde 5.5 kHz ayarlamak istiyorum
NoBody Can Stop Me!!!!!

PhD

Alıntı yapılan: wtrk - 11 Mayıs 2020, 13:01:45Multimetrede Hz ölçümü bölümü var oraya getirip bobinin her iki ucunu problara değdirince herhangi bir değer göstermiyor.
Normalde 5.5 kHz ayarlamak istiyorum
Multimetrenin HZ bölümü zaten frekans ölçümü yapar, yani kendisi bir frekans üretmez. Siz bobinin endüktansını ölçecekseniz frekans ile bir alakası yok. Ayrıca bir çok sıradan multimetrede bobin ölçme kademesi de bulunmaz. Bu yüzden LCR metre kullanmalısınız. Ne yapamaya çalıştığınızı tam olarak anlamadım. :du:
...hiç...

Mucit23

Hz ölçümü farklı birşey. Orası doğrudan belirli bir periyoda sahip sinyallerin frekansını ölçmede kullanılır.

Bobin endüktansı o şekilde ölçülmez. Onu ölçebilmen için Multimetrende L kademesi olması gerekiyor. Veya LCR Metre olması lazım. LCR metreye kendi sardığın bobini bağlarsan endüktans değerini gösterir. Birimi henri(Henry) dir. "H" ile gösterilir.

Frekans değeri bobinin endüktansı na bağlı olarak değişebilen bir parametredir. Bobin ile doğrudan frekans ölçülemez

Sozuak

Bu iş için o frekansta uygun gerilim ve akım sağlayabilen devreye bobini ve kondansatörü paralel bağlayıp üzerine düşen gerilim maks olacak şekilde ayar yapacaksınız. Bir bobin normalde belirli bir frekansa akord edilmez LC devresi ile birlikte akord edilir.

Tek başına bobini şu frekans diye ayırdetmek kullanılmaz. Zaten 5.5KHz için bobin de saçma. Yani bir tank devresi varsa oradaki kondansatör değerinden bobin endüktansı hesaplanır. O endüktans değerinde bobin sarılır. Amacınız ekolayzer devresi gibi birşey ise orada da bobin değil kondansatör kullanılır. Opamp ile sinyal evrilir bobin gibi akım geride gerilim ileride şeklinde etki elde edilir vs vs şeyler vardı. Uzun zaman oldu uğraşmayalı ama ses frekanslarında bobin tercih edilmez.

wtrk

En sonunda su videodaki devreyi yapıp cep telefonuna App indirdim ve yaptım.
Ben bununla uğrasmak yerine direkt multimetre ile ölçmek istemiştim ancak dediğiniz gibi olmuyor.
NoBody Can Stop Me!!!!!

mg1980

Hattusa

tarık ustam;
anladığım kadarıyla vlf veya bfo bir cihaz için bobin ayarlamak istiyorsunuz? bunun için yapmanız gereken basit bir colpits bir oscilator kurup o osilatorun bobin girişine elinizdeki bobini bağlayacaksınız ve istediğiniz frekansa uygun o bobine paralel condansator bağlayavaksınız
vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

sinus

Hattusa

tarık ustam;
aşağıdaki osc basit bir colpits osc dir. buradaki bobinimin değerine göre istediğim frekansı ayarlamak için C1 cond. belirlemişim. bu sayede istenen frekansa göre L+C değerim bu şekilde bulunur. bunun için bir osilaskopa ihtiyacım vardır, veya bobinden bir uc alıp kare dalgaya çevirirsen frekansmetren ile de görebilirsin.

vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

wtrk

NoBody Can Stop Me!!!!!

wtrk

NoBody Can Stop Me!!!!!

wtrk

Alıntı yapılan: pro-TR - 11 Mayıs 2020, 21:17:50tarık ustam;
aşağıdaki osc basit bir colpits osc dir. buradaki bobinimin değerine göre istediğim frekansı ayarlamak için C1 cond. belirlemişim. bu sayede istenen frekansa göre L+C değerim bu şekilde bulunur. bunun için bir osilaskopa ihtiyacım vardır, veya bobinden bir uc alıp kare dalgaya çevirirsen frekansmetren ile de görebilirsin.

Ustam üstte verdiğim linkteki gibi bir devre yapıp frekansı vs ayarladım ancak, çok iyi verim elde edemedim, cep telefonunu 20 cm'den zor alıyor, daha önce hiç tecrübem olmadığı için DD bobin yaptım 5.5KHZ ayarlamak istedim ancak yaklasık değerler buldum.

TX için : 0.35mm telden 58 tur sardım.470nF+33nF+10nF+10nF kondansator ekleyerek 5512 hertz elde edebildim.

RX için : 0.65 telden 58 tur sardım. 470nF+100nF+47nF kondansator ekleyerek 5490 hertz elde edebildim.

Yaptığım devrenin çalışma videosunu da youtubeye yükledim. Çok verimli olmadı ama elemanın yaptığı çok güzel duruyor. Nerdeyse 1 TL'yi 35cm'den alıyor. Benim yaptığım parayı henüz görmedi, ama telefonu görüyor. 20 cm'den filan :)  :)

https://www.youtube.com/watch?v=wifVl5rVhBU
NoBody Can Stop Me!!!!!

Hattusa

hocam bunun sebebi tx-rx acortu tam olmadığı için, bunun için bir devre kurup bobinleri acortlaman lazım.
vlf için 2 aşamalı acort vardır.
1. alıcı ve verici bobinin istenen frekansa acortlanması
2.aşama ise  tx-rx bobinlerinin birbirleri ile acortlanması