Radyo Alıcılar Hakkında

Başlatan sinus, 13 Mayıs 2020, 22:16:08

brandice5

OK. vaktim olursa yapıp deneyeceğim.

z

Alıntı yapılan: Kılıç - 14 Mayıs 2020, 11:04:22Seçicilik yok bu radyoda.   FM bandında az bir bölgeyi genişleterek tarıyor. oraya 1 istasyon denk gelmiş. FM olduğu kesin. İnanmıyorsan sen bile deneyeblirsin. O kadar basit yani devre

1600Khz orta dalga yayınını bu ufacık bobinler ile nasıl alacaksın zaten? cık ..cık cık..

Uzundalga oldugunu kim iddia ediyor ki?

Yuksek freakansdaki AM sinyaller icin calisir.

Mesela ucak telsiz yayinlari.

https://antrak.org.tr/genel/pasif-hava-bandı-alıcısı/
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

power20

brandice5, şöyle iddia etmiş:
Alıntı YapTürkiyede tek orta dalga yayın yapan ve genelde türkü çalan TRT FM.

z

Ilginc olmus. Hem orta dalga yayin yapacak hem de adi TRT FM olacak. Hem de frekansi 88Mhz olacak.

Halka yayin yapan A.M. vericilerin buyuk kismi kapanmis olsa da atmosferde bir suru yayin var.

FM yayinin hemen bitiminden baslayan ucak yayinlari. Kisa dalganin ustundeki askeri yayinlar vs.

Diyodlu alicilar antenden alinan RF sinyali alir ve basitce dogrultup hemen modulasyonu cozer.

Bu yuzden de esik degeri daha dusuk oldugu ucun diyod olarak germanyum diyodlar tercih edilir. Semasi verilen devrede anladigim kadariyla transistor BE jonksiyonu diyod gibi kullaniliyor. Tam iletim noktasina kadar hassasca biyaslaniyor ve transistor VCE yi ayarlayarak hep tam iletim noktasinda kalacak sekilde davraniyor.

Bu tip alicilar vericiye cok yakin mesafelerde calisir.

Amplifikatorun radyo yayinlarini cekmesinin sebebi, girisinde HF filitre yoksa HF sinyaller bastirilmayaacgindan radyo frekansli sinyal gene amplifikatorun ilk girisindeki transistor tarafindan kolayca demodule edilir ve amplifiatorun devamindaki devreler bu sinyali yukseltir.

Ne kadar dogrudur bilmem zamanimizda bu hikaye cok anlatilirdi.

Adam surekli beyninde radyo sesi duydugunu iddia eder arastirmalar sonucunda adamin dis dolgusundaki metalin bir kisminin okside olup diyod ozelligi kazandigini ve guclu radyolarin demodulasyonuni yapip elde edilen sinyalin dis sinirleri araciligiyla beyne iletildigi seklinde de aciklamasi vardi.

Bu radyolar kristal dedektorlu radyo prensibinin bir tik ilerisidir.

Kristal deyimi galen kristalinden gelir.

Elektronige ilk basladigimiz yillarda elimize gecen dergilerde galen (cinko barindiran bir mineral di galiba) diye bir madenden bahsedilirdi. Yurt disinda radyoya meraklilarin almasi icin satilirmis. Mekanik bir duzenek ile incecik bir telin ucu, kibrit basi kadar galen madeni uzerinde gezindirilirken diyod gibi davranan bir bolge yakalanir ve kulakliktan radyo sesi cikmaya baslarmis.

Galen dedektorune baglanan ince tel kedi biyigini andirdigindan  gunumuz diyodlarinda kullanilan  yariletkene uzanan tele de kedi biyigi tel deniyor.

https://en.wikipedia.org/wiki/Crystal_radio#/media/File:Kristallradio.JPG

https://en.wikipedia.org/wiki/Crystal_radio
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ipek

Galen yada Galenyum idi pek iyi hatırlamıyorum..