Radyo Alıcılar Hakkında

Başlatan sinus, 13 Mayıs 2020, 22:16:08

sinus

Şemadaki gibi basit bir FM radyo alıcısı yapılmak istendiğinde L-C devresi kullanmak gerekiyor.

5-60pF trimmer kondansatör kullanılmak istenirse bobin 100nH civarında yani çok küçük bir değer çıkıyor.

Varyabl kondansatör (sanırım 50-250 pF idi) kullanılırsa bobin değeri daha da düşüyor.

Bugüne kadar gördüğüm analog radyolarda litz teliyle ferrit nüve üzerine sarılmış sarım sayısı nispeten yüksek bobin gördüm. Bu bobin kısa ve orta dalga bobinlerini de içerdiği için mi böyle?

Basit ve karmaşık radyo devreleri arasında neler farklıdır?

Bazı amplifikatörler radyo yayınları alır. Bunun teknik açıklaması nasıldır?

Digital çipli devrelerde analog alıcı kısmı nasıl çalışır?

brandice5

power20

Buna benzer FM radyoyu yapıp çalıştırmıştım. Bobin hava nüveli çapı yarım santim civarında. 3..5 sarım.

Bobini kibrit çöpüyle itekleyerek ayar yapılıyor. Ses derinden geliyor. Seçicilik filan yok. Hışırtı çok. FM radyo frekansı için bu bobin yapısı değerleri normal.

Orta dalga, uzun dalga için ferit nüveli çok sarımlı bobin gerekiyor. Bunların bandların frekansı bir kaç khz

power20

Alıntı yapılan: brandice5 - 13 Mayıs 2020, 22:57:23Bu FM değil AM radyo alıcı.
bence FM.

Bobin 4 sarım demiş. Öyle AM alıcı olmaz

brandice5

FM radyo alıcı bu kadar basit olamaz.

OG

bu tip yapıya rejeneratif alıcı denir

basit fm vericiler (oyuncak tip), hem am modulasyon yaparken, hem de bir miktar fm modulasyona (frekans sapmasına) sebep olacağından bu alıcı aynı gönderiyi dinletebilir.

aslında basit işler için çokça kullanılıyor, örnek
https://turkish.alibaba.com/product-detail/433m-super-regenerative-module-wireless-transmitting-module-alarm-transmitter-receiver-433-frequency-1900545517.html

gerçekçi bir fm alıcı fm demodulator katı içermeli.

alıcıda kalite isteniyorsa super heterodin dediğimiz yapı en çok kullanılan yapıdır,
birçok kat içerir, muayyen frekans katı (IF) da içerir ki, kalite için çok önemli bir katdır.
anten giriş tuner katı ona keza.

yani yapacağınız işe göre.

Bobin konusu tamamen çalışılan frekanslar ile ilgili, ferritli anten bobinleri orta ve uzun dalga için uygun, 88-108MHz bandı için kullanılmaz.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

power20

Alıntı yapılan: brandice5 - 13 Mayıs 2020, 23:00:09FM radyo alıcı bu kadar basit olamaz.
oluyor. Denedim. Fakat ses derinden geliyor. Hışırtı çok.

https://www.mikroe.com/ebooks/radio-receivers-from-crystal-set-to-stereo/the-simplest-fm-receiver

brandice5

Alıntı yapılan: Kılıç - 13 Mayıs 2020, 23:55:18oluyor. Denedim. Fakat ses derinden geliyor. Hışırtı çok.

Şu ezbere konuşma huyunuzdan vazgeçin. 2 transistör ile nasıl frekans demodülasyonu yapılacak? Söyleyin bizde öğrenelim.

power20

Sen benim kim olduğumu biliyor musun ki?

Dalga geçmiyorum. denedim. (Videodaki ben değilim)
https://youtu.be/WNlloCYJxM0

devrecii

Bu devrenin osilasyona gireceğini hiç zannetmiyorum belki yakınlarda güçlü bir verici varsa etkilenir  :-\  uyduruk bir devre .

Tek transistörlü colpitts osilatorü fm frekansına çalıştırıp opamp ile yükseltip dinlerseniz kanalları çok güzel buluyor ama ses aynı cine5 şifreli yayının sesi gibi hiçbir şey anlaşılmıyor. 10.7mhz  kirstalden geçirip feedback verip yükseltince ses çok güzel oluyordu denedim. Fakat bir de anten yükseltici transistör gerekiyor osilatörün yanına.

Kısaca bu devreler anca yakında bir fm verici varsa çalışır.   Sitede radyo devreleri yasak değil miydi ?

ilyas KAYA

Benim 2+1 speaker da radyo olmamasına rağmen radyo çalıyordu :) aylarca o sesin nereden geldiğini anlayamadım. Speaker in fişini çekince ses gidiyordu. Demek ki basit bir anfi ile bile radyo oluyor yani :)

z

Bu devre AM alıcı gibi duruyor. Basit dedectörlü radyo. Diyodu iletim yönünde biyaslamış gibi duruyor.

FM alıcı olması çok zor fakat FM alıcı, disriminatör gibi karmaşık devreler olmadan da basit diyodlu dedectörlerle demodülasyonu çok kötü de olsa yapar diye kitaplarda okuyorduk.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

power20

Devre direnç üstünden beslendiği için alış frekansındaki değişimine göre çektiği akım değişiyor, Dolayısıyla çıkışa frekansla orantılı bir voltaj vermiş oluyor. İlk şemaya bakarsak çıkış kondansatörü doğrudan beslemeye seri bağlı dirençten alınmış. Frekansı genliğe dönüştürmüş.

brandice5

Alıntı yapılan: Kılıç - 14 Mayıs 2020, 00:05:35Sen benim kim olduğumu biliyor musun ki?

Dalga geçmiyorum. denedim. (Videodaki ben değilim)
https://youtu.be/WNlloCYJxM0

Videoyu izledim, bence bu arkadaş FM radyo dinlediğini zannedip aslında TRT nin orta dalga yayınını dinliyor. Neden;

1. Onlarca FM radyo yayını olmasına rağmen sadece 1 kanal dinleyebiliyor.
2. Onlarca pop, rock, arabesk radyo olmasına rağmen dinlediği radyo sürekli türkü çalıyor.

Bu iki sonucu toplarsanız dinlediği radyo yüksek ihtimalle Türkiyede tek orta dalga yayın yapan ve genelde türkü çalan TRT FM.

power20

Seçicilik yok bu radyoda.   FM bandında az bir bölgeyi genişleterek tarıyor. oraya 1 istasyon denk gelmiş. FM olduğu kesin. İnanmıyorsan sen bile deneyeblirsin. O kadar basit yani devre

1600Khz orta dalga yayınını bu ufacık bobinler ile nasıl alacaksın zaten? cık ..cık cık..