Trimpot stabil çıkış vermiyor.

Başlatan ziyaretci, 20 Mayıs 2020, 21:56:48

ziyaretci

Merhaba, iyi forumlar.

LM2576-5V serisi regülatör çıkışına 5k'lık trimpot(mavi olanlardan) var ve trimpotun orta ucundan aldığım gerilimi bir referans için bir opamp'a giriyorum. Trimpot'a girdiğim gerilim ve orta uçtan aldığım gerilimin kısa bir tablosunu tuttum. Değerleri osiloskoptan alıyorum.

Verileri trafo ve doğrultma devresinin fişini çıkarıp takarak aldım. Virgülden sonra 3. basamak oynak bir değer göz kararı ortalamasını alarak buraya yazdım.

V-giriş | V-pot
  • 5,019  |  4,435
  • 5,020  |  4,443
  • 5,021  |  4,442
  • 5,020  |  4,447
  • 5,021  |  4,448
  • 5,020  |  4,449
  • 5,022  |  4,443

Bu trimpottan düzgün bir çıkış alamadığımdan dolayı fişi her taktığımda yeniden referans vermem gerekiyor opamp girişine ki bu da işime gelmiyor. Çare olarak geri beslemeli regülatör kullanacağım LM317 gibi. Fakat her aynı problemi yaşar mıyım bilmiyorum(Geri beslemede de trimpot kullanacağım)(yanımda regülatör yok, deneyemedim).

Merakımsa şu; trimpot neden bu kadar sıkıntı oluşturuyor? Fişe taktığım andaki kararsız bölge acaba trimpotun orta ucu ile direnç malzemesi arasında ark mı oluşturuyor?

Sizin düşünceleriniz nedir?

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: erkantr67 - 20 Mayıs 2020, 21:56:48Merakımsa şu; trimpot neden bu kadar sıkıntı oluşturuyor? Fişe taktığım andaki kararsız bölge acaba trimpotun orta ucu ile direnç malzemesi arasında ark mı oluşturuyor?

Mesajı okurke aynısını düşündüm.demekki gerilim bölücü direnç değeri ile oynamalısın.orta uca seri bir direnc atsan bence çözülür

fide

10 milivolt bu kadar sıkıntı değil bence.

Eğer daha hassas referans istiyorsanız Lm385 gibi voltaj referans entegresi ve %0 toleranslı dirençlerle aktif bir referans elde edebilirsiniz.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

PhD

Bu kadar hassas ölçüm değerlerini nerede kullanıyorsunuz acaba? Yani sormamın nedeni eğer ADC 10bit ise 0 - 1023 arası yani 1024 arası değer elde edebilirsiniz. Sizin uğraştığınız virgülden sonraki 3. hane ile elde edeceğiniz voltaj aralığı zaten 1024'ten çok daha fazla veri demektir ki işlemci ile elde edemezsiniz. Kaldı ki işlemci de, ADC'deki adım aralığı çözünürlüğü yüzünden virgülden sonraki 3. haneyi ölçebilecek şekilde hassas sonuç vermeyecektir. Eğer projenizden bahsederseniz belki virgülden sonraki 1. hane bile işinizi görebilecek şekilde bir fikir yürütebiliriz.

Ark konusunda ise 5k'lık bir trimpot içerisinde ark oluş(a)maz. Bu sebeple siz fişi her çekip taktığınızda muhtemelen osiloskop bile etkileniyor ve düzgün sonuç vermiyordur size. Yani demek istediğim belki de sizde değil osiloskoptan bile kaynaklanıyor olabilir, sizde devrenizden şüpheleniyor olabilirsiniz.

Kolay gelsin.
...hiç...

yas

@erkantr67 hocam bu trimpot eğer çok turlu olanlardan değilse birde çok turlu olanlarla denemenizi tavsiye ederim.

ziyaretci

Opamp'a verdiğim referanstan sonra opamp çıkışını yaklaşık 200 kart arttırıyorum, yani hassasiyet önemli benim için. Buradanda anlaşılacağı gibi 10mV'u 200 ile çarparsak 2V'a kadar çıkışım sapıyor. Daha analog devredeyim, mikrodenetleyici işi en son.

Alıntı yapılan: fide - 20 Mayıs 2020, 22:50:38Eğer daha hassas referans istiyorsanız Lm385 gibi voltaj referans entegresi ve %0 toleranslı dirençlerle aktif bir referans elde edebilirsiniz.

Bunu araştıracağım, teşekkür ederim.

@PhD uygulama zayıf bir sinyali algılamaya dayalı ve yükseltmek gerekiyor. Yükseltincede 10mV önem kazanıyor bir hayli. Sıkıntım malzemeyle alakalı. Yani diyebilirsiniz ki türev filan al otomatik sıfırlamış olursun ama uygulamam için bu istediğim birşey değil. Olabildiğince tasarladığım referans değerlerine yakın başlamam gerekiyor her açılışta.

Alıntı yapılan: PhD - 20 Mayıs 2020, 23:01:18Ark konusunda ise 5k'lık bir trimpot içerisinde ark oluş(a)maz. Bu sebeple siz fişi her çekip taktığınızda muhtemelen osiloskop bile etkileniyor ve düzgün sonuç vermiyordur size. Yani demek istediğim belki de sizde değil osiloskoptan bile kaynaklanıyor olabilir, sizde devrenizden şüpheleniyor olabilirsiniz.

@PhD öyle olsa V-giriş sinyalimdede aynı sapmalar oluşması gerekmez miydi? Gördüğünüz gibi trimpota göre çok çok stabil değerlere sahip. Osiloskobun iki kanalınında bozuk olmasına şimdilik ihtimal vermek istemiyorum.

Arktan kasım; giriş sinyali kararsızken(ilk enerjilendiğinde) gerilim sıçraması oluyor, o gerilim sıçraması orta uç ile direnç malzemesi arasındaki bölgede sorun oluşturup oluşturmayacağıdır.

@yas hocam çok turlu, dikdörtgen prizması şeklinde mavi renkte olanlardan.

fide

Lm2576 52khz de çalışıyor. Lm2596 ile değiştirip (tabi bobini de) tekrar deneyin.
Bir de lm çıkışına Datasheette verilen ripple önleme devresi var bobin + kondansatörden oluşan onu ekleyin.

Giriş hassas ise referans entegresi gerekli olur diye düşünüyorum.

Kolay gelsin.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

PhD

EKG, EEG..vb. biyolojik sinyallerin de gerilim seviyeleri çok düşüktür, hatta gürültüden bile düşüktür. Sizin voltaj seviyeleri de bu civarlarda görünüyor. Bu tip ölçümlerde Endüstriyel kuvvetlendiriciler, diferansiyel kuvvetlendiriciler..vb. devreye giriyor. Yani ölçüm yapılacak sinyalin olduğu tek bir hattı değil, referans sinyalini de işin içine alarak diferansiyel ölçümler yapılmaktadır. EKG cihazların falan çalışma mantıkları işinizi görebilir, biraz araştırabilirseniz faydalı olabilir. Bende bir şeyler bulursam yine buraya eklerim.
...hiç...

yas

@erkantr67 hocam dediğin şartlarda hassas referans kaynağı kullanman kaçınılmaz gibi. Vakti zamanında öğrencilik yıllarımda kendime laboratuvar güç kaynağı yaparken örnek devrede 10V referans kaynağı olarak LH0070 vardı o dönem hem zor bulunuyordu hemde çok pahallı gelmişti yerine 7810 kullandım. Devre çalıştı fakat çıkış rippleları enerji verip geri açtığım da ki yada ısınma ile gelen küçükte olsa kaymalar sonucu rahat battı LH0070 i alıp beş parasız olarak lapa lapa yağan kar eşliğinde Ankara konya sokaktan demetevlere (eve) yürüyerek gitmişliğim var. Sonuç olarak referans IC yerine takılınca gerçekte de güç kaynağı çok stabildi.
Bahsettiğim referans kaynağı şimdilerde fiyatı nedir bilmiyorum fakat daha yenileri ve 5V olanını istersen birçok alternatif muhakkak olacaktır. LT1027 iyi bir seçim olabilir.

fide

Alıntı yapılan: yas - 21 Mayıs 2020, 01:00:12@erkantr67
Bahsettiğim referans kaynağı şimdilerde fiyatı nedir bilmiyorum fakat daha yenileri ve 5V olanını istersen birçok alternatif muhakkak olacaktır. LT1027 iyi bir seçim olabilir.
Karaköy'de 88tl fiyatı var. LT1027 fiyat konusunda hala uçukmuş :du:  :du:  :du:

PhD

TL431 (hassas ayarlanabilir referans kaynağı) ucuz bir malzeme ve her türlü kılıfı var, işinizi görmez mi?
...hiç...

erkan614

Referans kaynağı şart olduğu gibi o hassasiyeti sadece 1 adet cokturlu pot ile almak da zor

Sozuak

Anahtarlamalı güç kaynağından referans alınmaz alınsa da düzgün olmaz. Lineer bir devre kullanmalısınız ve ısıl stabilite için ölçüm cihazı da ölçülecek cihaz da en az 30 dakika ısınmış olmalıdır. Bizim otomatik test cihazlarımızda programlanabilir kalibrasyon cihazı vardı. 2 saat ısıtırdık ondan sonra ölçümlere başlardık. Cihazın yaşı 30 ve değeri 10.000 usd idi. Onunla çok rahat 1 mV hassasiyet alırdık.
Değişimler için tek kademede yüksek kazanç değil de 2-3 kademede kazanç elde edip aralarına da pi filtre eklerseniz daha iyi olur diye düşünüyorum.

M.Salim GÜLLÜCE

Arkadaşlar bu kadar yazmışlar yorumlamışlar.
Ben 2576-5 ki sabit 5 volt üretir ve referansa ihtiyacı olmaz biliyorum.
Afedersiniz trimporu nerede kullanıyorsunuzda orta uç 5V iken giriş 1.5 ten 7.5 e nasıl kadar değişiyor..
Kafamda bir devre algısı oluşmadı açıkçası.
Bir uygulama şeması koysanız da aydınlansak. :o  ::)