Basit Punta kaynak için kapasitör ?

Başlatan power20, 06 Haziran 2020, 00:22:08

power20

12V ayarlı güç kaynağı ile kapasitörü doldurarak basit pil puntolama işleri yapmak istiyorum.

Bazı videolarda 500F süper kapasitör kullanılmış. Kimisinde 1F veya 4700uf yeterli olarak görünüyor.

Düşük akımlı, ayarlı kaynak ile şarj gerilimini dolayısıyla tek seferde aktarılacak enerjiyi belirlemeyi düşündüm. Ayrıca başka mosfet gibi bir anahtar kullanılmayacak.

10 saniye dolsun 0.5s kullanılsın?

500F abartılı değil midir?
Örneğin 18650 pilleri birleştirmek için ne kadar kapasitör kullanmak gerekir?

polleme

Süperkapasitörler için formül kabaca kapasite x volt = akım x süre şeklindedir. Eğer 500F kapasite kullanıldı ise ve bu 2.5V seviyesine kadar şarj edildi ise punta kaynak için 100A akım çekilirse bu kapasite saniyeler mertebesinde boşalacaktır. Kapasite voltajı düştükçe istenen akımı yaratması daha zorlaşacaktır. Ben yaptığım denemelerde kapasite voltajı 1.5V altına düştüğünde istenen için çok zor yapılabildiğini görüyorum. Buradan yaklaşık bir hesapla;

500F x 1V = 100A . saniye

eşitliğinden 5 saniyede işlem etkinliğinin kaybolacağını düşünebiliriz.

Özetle 500F bu tür işler için az bile sayılır. Ben 2 adet 3400F kapasiteyi parallel bağlayıp kullanıyorum.

power20

Kapasiteyi her defasında doldurmak sorun değil. 20 saniye kadar beklerim.

Videolardan 100 ms gibi kadar süreyle yeterli olduğunu anlıyoruz. Tabi hangi akımda? Onu bilemiyoruz

Toplam enerji=
(0.5) x C x V²  = Volt x Amper x sn

Kablo, elektrot gibi bileşenlerin direncini bilsek, kapasite ne kadar boşalmış, 100ms sonunda hala ne kadar akım geçiyor bulunabilir.

M.Salim GÜLLÜCE

Süper kapasitörler ani akımla şarj deşarja uygun değil diye bilirim.
Geçecek akıma elemanları dayanamayıp açık devre oluyorlar. Muhtemelen içindeki sigorta elemanı açık devreye giriyor olabilir. içini açıp bakmadım ancak elimde 4 5 tane öyle kapasitör war.

Bir başka konu puntalayacağın noktaya harcayacağın enerji olarak hesaplamalısın.
Kapasitörün voltajı ile kapasitesi bu Q yükünü belirler. Deşarj edildiğindede enerji olarak boşalır. Bir voltaj yada akım olarak hesaplamayınız. İkisnin birleşimi bile değildir zira akım sınırsız başlar sıfıra iner.

power20

Sanırım mikrodalga trafosundan yapılan punto kaynak daha ucuz ve stabil oluyor.