Sistemi Kurarken?

Başlatan elektroombank, 10 Ocak 2006, 13:04:25

elektroombank

Öncelikle hepinizin Kurban Bayramı Mübarek olsun..

Malesef biz bu sevdayı bayramdada unutamıyoz.Hemen sorayım sorumu izninizle..

Birmotor kontrol sistemi mekanizmam var.Roleleri tetikleyerek motorlar ileri geri vs yaptırıp çalışırıyorum.PIC devremin beslemesi ayrı.Sorunum şu

Mako Marka Cam silecek motoru aldım.12v'luk.

Trafom 12v 8.5a hazır aldım. Roleler ile powerdan gelen akımı geçirip motorları sürüyorum.Motorları pense ile tutamıyorum normalde.O kadar güçlü yani... Bu motorları rulman üzerinde duran 3 metre boyunda
600 gr ağırlığında aliminyumdan yapılmış bir silindire bağlıyorum.

Motorları çalıştırıyorum.Silidiri döndürüyor.Fakar Az bir parmağımı sürteyim silndire.Hemen yavaşlıyor ve neredeyse motor duruyor.Bu motor bu kadar güçsüzmiki hemen duruyor.Arkadaşlara sordum.Biz cam silecek motorunu standda yürüyen bant için kullandık dedi.Üstüne çıkdı cocuk.Onuda taşıyordu dedi.Benim sistemimde neredeyse yük bile yok.Ama motor niye böyle güçsüz kalıyor.Silidirin yarıçapı 3.5 cm.Çok büyük ağır bir silindir değilki zorlansın.Sonuçta rulmanlar üzerinde zaten.

Acaba diyorumki sorun benim beslemedemi.Hazır aldığım besleme yetmiyormu.Karakoyden aldım  POwer'ı. 12v 8.5a hani şu üzeri dedikli metalle çevrili olanlardan.Acaba zorlanmada akımı veremiyormu diyorum.

umarım anlatabilmişimdir.Sorunum şu silindirleri reductor motor ile çevirmek ama bu şekilde bir zorlanma yaşamadan çevirmek.

Daha önceden bu silecek motorlarını kullanananız varsa yardımcı olursanız sevinirim

otm

merhaba
Aşağıya basit bir şekilde cizdiğim şekildeki gibi kullanıyorsan sistemi bu normal.Burada küçük silindir motor olsun arada da bir kayışla diğer büyük silindiri çevirdiğimizi düşünelim.

Ok işaretinin olduğu noktada hız motorun dönüş hızına göre "r" yarıçapıyla orantılı olarak çok daha fazla ama güç aynı oranda az olacaktır.motoru elle durduramayabilirsiniz ama bu noktada durudurabilirsiniz.Bu birinci ihtimal.çünkü nasıl bir sistem kurduğunuzu tam anlayamadım
diğer ihtimal güç kaynağınızın yeterli akımı verememesi.zira motorun boştayken harcadığı akım yük altında çok daha fazla olacaktır.Güç kaynağının iç direnci yüzünden yeterli akım gitmiyor olabilir.Kaynağın motorun normal anma akımının üstünde akım verebiliyor olması ve yüksek akıma bağlı olarak gerilim düşmesi olmaması gerekir.
kolay gelsin

timpati

motordan (ve aslında güç kaynağından) emin olmak için motoru ayrıca bir aküyle dene. sorun yoksa röle kontaklarında korozyon oluş mu diye bak (aşırı akımdan yüksek direnç gösterecek hale gelmiş olabilir).
why mr. anderson, why ?

argeelektronik

Beslemenin yetip yetmediğini kolayca anlayabilirsin , bunun için motor çalışırken voltajı ölç ve motoru durdurmaya çalış motor yavaşladığında veya durduğunda voltaj düşüyorsa sorun beslemedendir.

besleme ile motor arasındaki kabloda zayıf veya çok uzun ise yine aynı şey olabilir.

Bende o motordan değişik yerlerde kullanmıştım gerçek çok güçlü, ama güçlü bir şekilde dönebilmesi için güçlü bir besleme devresine ihtiyacın .
Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

OG

Alıntı Yap12v 8.5a hani şu üzeri dedikli metalle çevrili olanlardan.
Püf noktası burada olabilir. Zannediyorum switch mode bir ps.  Bu powerlar çıkışında parazit görürse sapıtabilir. DC motor fırçaları ark yapar ve yüksek değerli ripple ler oluşur. Bu sıçramalar çıkışta yüksek voltaj hissi verir, ps kontrol devreleri de çıkışı düşürür. Voltaj düşünce (belkide 5-6V veya daha az) motor güçsüz döner.

PS ile motor arasına LC filtre veya PS'in içindeki voltaj sense ucunu iyice filtre etmeniz gerekebilir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Erol YILMAZ

OG'ye katiliyorum. En azindan PS cikisina 2200 uF kondansator koy ve oyle dene.

Bir de motor hattina baglayacagin bir ampermetre problemi gormen konusunda yardimci olabilir. Motor 8.5 Amperin uzerinde akim cekiyor olmasin ! veya elini dokundurmadan 8 amper cekip, elini dokundurunca da limit degeri asiyor da olabilir.

Sen en iyisi su ampermetreyi de bagla :)

elektroombank

dediğiniz gibi ampermetreyi deneyip sonuçları gözlemleyip yazacam buraya.Motorun mekanik sistemi içinse biraz 3d çizim yapayım buraya yükleyecem hemen..

elektroombank

Mekanik kısım aşağıdaki gibi ruklamlar üzerindeki kırmızı boru 3 metre ve 600-900 gr arası değişiyor türüne göre
max 900 gr aliminyumdan yapılmış.Motor mako Marka 12 v 4.A 1n/m
Kırmızı silindirimin yarı çapı 3.5 cm.
Powerım 12v 8.5a

Motorlar silindirir dödürüyor fakat bayıla bayıla donduruyor.Serçe parmağımı silindiri deydireyim duruyor.bu motor bu kadar güçsüz müdür sizce

Macera

1n/m demişsin =>> yarıçapı 3.5 cm =>> ters orantı =>> 1/0.035 =>> 28.5N yapar yani 2,85 kg civarı bunu parmağınla durdurman zor.Ya motor momenti sağlıyamıyor yada silindir rulmanlardan sıkıyor sanki!
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

elektroombank

aslında 1 n/m olduğuna emin değilim.Ama makonun sitesinde boyle yazıyor.Sıkışma yok rulmanlarda.Bu silindir dönüyor o motorla fakat ben bu silindir ile kağıt sarcam
kağıdın ağırlı 300 gr oluyor.Yani çekeceği yük aşağıya doğru 300 gr.Sürekli bu şekilde sarcak.sarıncada tabi silndirin merkezinde bir ağırlık oluşcak.Bu motor bunu taşıyacak şekilde olması lazımki sorun çıkmasın.
Sizce motorun torku min ne olmalı?

OG

@elektroombank

İlk yapman gereken şeyi sona bırakma yoksa çok uğraştırır. Analog bir ampermetre ile akımı görmen bence ilk işin olmalı. Motor uçlarına ark söndürmek için varsa seramik olandan ve yüksek voltajlı 100nF, 220nF,330nF gibi bir kondansatör bağlarsan akımı daha doğru ölçersin. Ve belkide bu kapasitelerle moment yükselecektir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Petek

@elektroombank, yukarıda penseyle durduramadığından bahsettiğim motoru kullandığından emin misin? Eğer emin isen, bağlantılarda, rulman olsun, aktarıcı düzenek olsun, bir sıkışma olmadığından emin misin? Eğer emin isen aluminyum silindiri (motor bağlı iken ve ekım vermeden) elinle çok çok rahat çevirebiliyor olman gerekir. Eğer redüktör kullanmamış isen motor milini (güç vermeden) elinle ne kadar rahat çeviriyorsan ondan çok daha rahat bir şekilde aluminyum silindiri döndürebilmen gerekir. Döndüremiyorsan mutlaka mekanikte bir problemin var demektir. Hareketi dişlilerle aktarıyorsan bu düzenekteki vidaları biraz gevşet belki işe yarar.
“Önyargıları yıkmak atomu parçalamaktan zordur” A.Einstein

elektroombank

amperi denedim voltajda düşme yok.Sonra mekaniğe baktım.
İnanamadığım bir hata gördüm.Motorun Mili Civata Dişlisi gibi.Buna tornacıda bir aparat yaptırıp yarım daire bir silindir yaptırmıştık.Parça Güzel fakat birde baktım ki parçanın tam merkezinden delmemiş biizim tornacı.Hemen gittim parçayı yaptırdım tekrar taktım.Güç X2 oldu bu sefer
Ancak yinede avucumun içi ile silindiri kavrayıp biraz güç verdimmi motor duruyor ve kitleniyor sankii.Fişi çekip takınca düzeliyor.Bu motordan daha güçlü bir motor arıyorum.Öneri olarak Argon kaynağı yapan makinelerdeki tel sürücüyü söylediler.O motoru sipariş ettim.Pazartesi gelcek.

Hee birde benim trafom 100W..Bu silindirden iki tane yapacağım yani 2 motorum olcak.elimdeki power'a (100W--8.5a---12v) 2 motoru birden bağladğımda motorlar yavaşlıyor.Gerilimi ölçüyom motoru uçlarındaki
12.56 çıkıyor.Acaba bu motorları yavaşlatmadan çevirmek için nasıl bir power2a ihtiyacım var..

Yardımlarınız için sağolun..

..

Her ReNk güzel, ama sadece siyahın yanında..

elektroombank

Sistemim boyle bir sistem.İp saracak.İki tane motor var şekilde ki gibi..

Fakat motorları güölendirdiğim halde sorunum şu.Motorlar Ters donerken farklı hızda donuyor.yani bu motorların hızı sabit değil.

Amacım şu,

Öndeki silindirden ipi salıp diğer silindirden çekmek.Fakat bazen bu cam silecekk veya DC gread motorlar sapıtıyor.Normalde 3 sn'de 5 tur atarken, bazen 3 sn'de 4 tur atıyor.Yada sadece motorların birisi bunu yapıyor.Bu yüzdende ip aşağıya doğu sarkıp birikiyor..

İstediğim şey hiç bolluk olmadan X süre kadar motoru çalıştırdığımda Y metre İpin diğer tarafa sarıldığını bilmek.

Bu motorlar olmazsa eğer.Servo Motor düşünüyorum.Ama servo motorlar hakkında pek bilgim yok.

Servo motor'da mesela X hızı ile 3 sn çalışmasını ve sonra kendini kilit konumuna almasını istedim  diyelim.

X datasını motora gönderdim motor çalıştı zamanı başlattım tam 3 sn sonra motoru durdurdum yani kitledim.Bu süerç içerisinde motorun mili 170 Derece döndü diyelim.

Aynı şekilde tekrar çalıştırmaya başladağımda ve yine X datası gönderip 3 sn sonra motoru durdurduğumda motor yine tam 170 derecelik açı kadarmı donecek..

Bide bu açıya tork etki ediyormu? Bunu sorma nedenim şu.Bir silindirde ip Birikmişken diğer silindirde boşalacak.İP birikmiş olan motor 3 sn içerisinde yine 170 derecelik açı yapabilcek mi?

Birde merak ettiğim şu.. Bu servo motorların torku bana yetecekmi?

Yüksek voltajlı pahalı olan servolar var nette.Bunların torku baya
iyi düzeyde.Bunlar benim işimi görürmü?

Çok soru sordum ama kusuruma bakmayın.Tr'de  motor bulmak zaten zor seçim yapmak dahada zor..

Yardımlarınız için teşekkür ederim

mhk

Bu şekilde bir çözüm olabilirmi acaba? Tek motorlu kayış kasnak , yada dişli sistemi ile hareket eşit iletilebilir.

Yada her iki motora basit bir sensör ile ( manyetik, optik) her iki motorun senkronlamasını yapabilirsin. Örneğin 1.motordaki sensör palslerini sayıp 2.motor ile karşılaştırabilirsin. Bu sistemin bir benzerini araç kaldıran çift motorlu liftlerin senkronlamasında kullanmıştık. Kollardan biri diğerine göre fark oluşturduğunda yüksek olan durup düşük olan ile aynı seviyeye gelinceye kadar hareket etmiyordu.
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana