Ferrit Nüve Endüsktans Farkları

Başlatan rayman, 19 Temmuz 2020, 16:33:46

rayman

Aynı trafo kullanıyorum ee25 aynı spir ve air gap yok . Ancak L metre ile ölüyorum birisi 37mh , diğeri 5mh. Bu nasıl saçmalık anlamıyorum ya.. Malzememi kelek şimdi ?
Aynı sorunu 220 girişte kullanılan emi filtrelerdede yaşıyorum. Hepsi endüktansı birbirinden uçuk derece farklı.

pwr_24

Ölçüm yaparken aynı frekansta ölçüm yapıyorsunuz değil mi? Örneğin biri 100khz de ölçüm yapılıyorsa digeride 100khz olmalı 10 yada 1 khz olmamalı

rayman

Frekans ile işim yokki şu sırada. Sadece Endüktans ölçüyorum. Elimde 10 tane Emi filtre var hepsinin endüktansı birbirinden farklı. Geçende EE16 İLE ÇALIŞMA yaptım her zaman aynı spir aynı yöne sarıyorum hava arlığı yok birisi 22mh çıkıyor , diğeri 12mh. Bunu artık üretilen ferrit nüve ye çekirdeğe bağlıyorum .Aklıma başka birşey gelmiyor.

z

Nuvelerin birisinin agzinda pislik vardir ya da ayni kuvvetle yapistirmiyorsundur.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

rayman

Tamamen kapalı.. Yani birde mikron kalınlıkla etki ediyorsa artık bırakalım bu işi .. Kim uğraşır böyle ?

restore

Bu konudan ayri. Mesela ee nuvemiz var. Ve birinin bir kanadi kirildi. Yapistirsam guzelce sorun olur mu ?

Konuya alakali mumkunse toroidal nuve kullanmayi deneseniz.

rayman

Tabikide olur.. Nüvenin içi birbirine temas etmek durumunda.. Manyetik alan oluştuğunda yapışkan kısımı izole olarak algıladığı için endüktans değişir.

yas

Nüvelerde fark olup olmadığını anlamanın en pratik yolu, yapıştırmadan sıkıca bağlayıp endüktansı ölçmek, sonra nüveyi değiştirip aynı sargının endüktansını tekrar ölçüp farkı değerlendirmek olur herhalde.

rayman

Tabikide öyle olur. Ama her malzemeyi tamam bu oldu diyip yeni yaptığım karta takınca elimde nüve de kalmadığından bunu yapmadım. Ancak işin ilginci okadar garip ki : Yukarda bahsettiğim ee16 karkasa üzerinde 200 spir var ve başka aynı ferrit koydum 48mh gösterdi.. Karkasın kare orta alanını ince eğe ile biraz eğeledim '' çünkü kenarlar tam yapışıyordu '' bu sefer 2 aynı nüveyi takınca istediğim 13mh değerine düştü. Ne kadar garip demekki gözle görülmeyen boşluk oluyor orta kısımda hemde.. Bu 55khz'de pwm yapmam gerekirken 110khz e çıkıyor