Şarj olan elektrikli aracın ağırlığı değişir mi?

Başlatan power20, 20 Temmuz 2020, 21:25:17

HexfeT

"Enerji açığa çıkan her kimyasal tepkimede, bir miktar kütle kaybolur, fakat kaybolan kütle, tepkimeye giren maddelerin toplam kütlesinin o kadar küçük bir kesrine eşittir ki, fark edilmez. Kimyada kütlenin korunumu "yasası"ndan söz edilmesinin sebebi budur. Örneğin, 1 kg dinamit patladığında, sadece 6×10-11kg madde kaybolur. Bu miktar doğrudan ölçülemez, fakat açığa çıkan 5 milyon Joule'lük enerjiyi gözden kaçırmak da mümkün değildir."

http://www.kuark.org/2014/01/ve-kutle-enerji-denkligi-emc2/

z

Kimyasal tepkime sonucu kutle kaybina ornek var mi?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

brandice5

power20

Atom bombası kütlesi, kaybolmamış etrafa yayılmış olabilir mi?

z

Atom bombasini kimyasal tepkimeye ornek gosterirseniz konu sapar.

Sozuak

Ben şimdi 45lt lpg alıyorum aracıma ve 350km  sonra  bu yok oluyor. Demek ki kütlenin korunması kanununa aykırı davranıyor bu meret. Zaten çoğunluk ithal ürün. Kesin dış güçlerin oyunu bu. Kanunen korunması gereken bir maddenin korunamıyor olmasından öte kendisini dahi korumaması bana bir art niyet varmış gibi geliyor . Şayet bu ülkede kanun varsa hepimizin hakkının eşit derecede korunması esastır. Zaten anayasamız da bunu söyler.
En derin saygılarımnan.

brandice5

Alıntı yapılan: z - 22 Temmuz 2020, 16:02:26Atom bombasini kimyasal tepkimeye ornek gosterirseniz konu sapar.

Atom bombasi da bir kimyasal tepkimedir, ama o kadar uzaklara gitmeyelim. Bir insan hic birsey yapmadan sadece yatakta yatsa bile, vucut hayatta kalabilmek icin gerekli olan enerjiyi (organlarin calismasi, vucut sicakliginin korunmasi) proteinleri parcalayarak elde eder ve kutle kaybina ugrarsiniz.

Sozuak

Kimya bilgilerimi tazeledim vallahi.

CaO + H2O  <=>  Ca(OH)2  Yani sönmemiş kirecin su ile söndürülmesi
40+16  2+16        40+(16+1)x2
   74 gr                  74gr

Ya da

H2  + O = H2O   Yani 2 hidrojen ve bir oksijen ısı ile suyu oluşturuyor
2   + 16      18
  18gr         18gr

Gramlar aynı ve  üstteki tepkime tersinir. Yanma sonucu ısı oluşuyor yada tersine de dönüşüyor ısı verilerek
Alttaki de ısı alıyor ama hepsinde 1 mol ağırlıklarını yazdığım maddeler giren ağırlık ile çıkan ağırlık ısı enerjisi alsa da verse de aynı.

HexfeT

1 kg dinamitin patlaması örneğinde kütle kaybı sadece 0,00000006 gr ise,

Şöyle de bir açıklama var ise; "kaybolan kütle, tepkimeye giren maddelerin toplam kütlesinin o kadar küçük bir kesrine eşittir ki, fark edilmez. Kimyada kütlenin korunumu "yasası"ndan söz edilmesinin sebebi budur."

Kütle kaybı ölçülemeyecek kadar küçük olduğundan, kimya bilimince enerji alma-verme sebebiyle değişen kütlenin dikkate alınmadığını anlıyorum ben.

İyi bir fizikçi bulup bunaltmak lazım.  :D

z

Bir cismin kutle kaybetmesi demek atom alti parcaciklarini sacmasi demektir.

Mesela elektron, proton ya da notron salmasi.

Bu durumda kutle kararsiz duruma gececegi icin radyaktiflesir.

Kimyasal tepkimelerde kutle kaybi olan reaksiyon duymadim. Eger kutle kaybi olsaydi basit reaksiyonlarda bile radyoaktif madde olusurdu.

Atom bombasi kimyasal reaksiyon derseniz cok cok ozel bir durumdan bahsetmis olursunuz.
Atom bombasi fizigin konusudur ve dogrudan madde bozulmasidir.

HexfeT

"Enerji açığa çıkan her kimyasal tepkimede, bir miktar kütle kaybolur"

"Kimyasal tepkimelerde kütle enerjiye dönüşmez. Çekirdek reaksiyonlarında ise kütle E=mc² ye göre enerjiye dönüşebilir."

"kutle bir enerji formudur, her durumda korunmayabilir. her durumda korunan tek $ey toplam enerjidir. kutlenin korunumu kanununun lise kimyasinda "genclerin kafasi kari$masin"dan ziyade bi gecerliligi kalmami$tir."

"Bir kimyasal tepkimede pratik olarak tepkimeye giren maddelerin kütleleri toplamı, tepkime sonunda oluşan ürünlerin kütleleri toplamına eşittir. Ancak gerçekte tepkime sonunda bir miktar kütle enerjiye dönüşür. Fakat bu kütle oldukça az olduğundan ihmal edilir."

Kimyasal tepkimelerde kütlenin korunumu kanunu pratikte halen kabul görse de Einstein'dan sonra olay biraz değişmiş galiba.

magnetron

nükleer reaksiyon ile kimyasal tepkime birbirinden farklı

nükleer reaksiyonda çekirdek ikiye bölünürken kütle kaybı var
o da E = mc2 ile ortaya çıkıyor

kimyasal tepkimede ise iki atom molekül oluştururken elektronların daha düşük enerji seviyesine geçmesi yüzünden enerji açığa çıkıyor
bildiğimiz gibi atomun etrafındaki elektronlar daha düşük enerji seviyesine geçmeyi istiyor çünkü düşük enerji seviyesi daha kararlı

LukeSkywalker

Yillar once bir yerde icerisine muzik yuklenen mp3 playerin agirliginin arttigini gosteren bir yazi okumustum. Fakat olcum sonucu nanogram seviyesinde degisiyordu diye hatirliyorum.

Edit: Benzer bir yazı buldum. Link aşağıda.
https://bilimfili.com/flash-hafizalara-veri-depolamak-fiziksel-agirligini-artirir-mi

RaMu

Alıntı yapılan: brandice5 - 22 Temmuz 2020, 16:58:31Atom bombasi da bir kimyasal tepkimedir, ama o kadar uzaklara gitmeyelim. Bir insan hic birsey yapmadan sadece yatakta yatsa bile, vucut hayatta kalabilmek icin gerekli olan enerjiyi (organlarin calismasi, vucut sicakliginin korunmasi) proteinleri parcalayarak elde eder ve kutle kaybina ugrarsiniz.

İkiside yanlış:
Nükleer reaksiyon (tepkime)
atomun çekirdeğinin değiştiği tepkimelerdir
nucleer reaction , nucleus = çekirdek, adı üzerinde.
Kimyasal reaksiyonlarda atom çekirdeğinde bir değişim olmaz
sadece elektron diziliminde (konumunda) değişim olur.

Vücuttaki enerji üretimindede nükleer tepkime olmaz
bu nedenle maddenin enerjiye dönüşümü gibi bir durum yoktur.
Müdür izin vermedikçe kütlede kaybedemezsin,
müdür dediğim, şu hani bir fıkra varya vücuttaki tüm organlar toplanıyor
bir müdür seçecekler, beyin diyor ben olmazsam şöyle olur diğeri diyor bilmemne
en son bir tanesi bir şey söylüyor, yazamayacağım buraya, hepsi susuyor,
işte o organla özdeşleşen işlev olmazsa vücut kütle kaybetmez.
Birde terleme, idrar, nefes verme, başka gazları alttan üstten verme, deri, saç dökme vs. var tabiki.

Bahsedilen  kimyasal tepkime ile elektron yörüngelerindeki değişim sonucu oluşan
kütle değişimide tepkimeye giren maddelere kıyasla aşırı derecede küçük olduğundan
hesaba katılmasında veya yok sayılmasında kayda değer bir fark oluşturmaz.
Zaten pratikte ölçecek bir alet biraz zor bulunur.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html