Şarj olan elektrikli aracın ağırlığı değişir mi?

Başlatan power20, 20 Temmuz 2020, 21:25:17

power20

Elektrikli otomobil için düşünecek olursak durum nedir?
Dizel araç, mazotla depoyu doldursak 50 litre civarında mazotun ağırlığı eklenmiş oluyor.
Acaba elektrikli araçtaki durum nedir?
Pil 100kg?  şarj ile ağırlık hiç değişmiyor mu?
Sonuçta bir kütle transferi olmuyor? elektronların yeri değişiyor. Ağırlık sabit kalması beklenir?

Melih1802

Bende bazen düşünmüşümdür, ama pili tartmadım.
Dolu olan pille boş olan pilin düşme ve sekme videosu referans olur mu?

Okan AKÇA

ilyas KAYA

werdan

Aslında burda bir elektron hareketi oluyor yani yükler bir kutuptan başka bir kutba hareket ediyor elektronun kütlesi 9.109*10^{-31} deniyor yani bu rakamlar göz ardı edilen rakamlardan bile uzaktalar :)

Sozuak

Ben şarjlı pillerin doluluğunu elimle tartıp anlayabiliyorum...

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: Sozuak - 21 Temmuz 2020, 15:15:15Ben şarjlı pillerin doluluğunu elimle tartıp anlayabiliyorum...

Makalede yazan 14kwh bir arabadaki  akülerin dolu ile boşu arasında 1 su damlası kadar ağırlık farkı olduğunu yazmış hocam 😂😂
Eğer bu farkı anlaya biliyorsanız helal olsun.

z

Bu durumda dolu pillerin kicina vurdugumuzda karpuz gibi tin tin mi ses cikartmasi gerekiyor?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

brandice5

E=mc² den yola cikarsaniz cevabi bulursunuz.

Sozuak

Haaa pardon o yontemle uzerinde yazan degerle uyumlu mu onu anliyorduk.  Elbette espri amacli yazdim ☺

z

Alıntı yapılan: brandice5 - 21 Temmuz 2020, 16:25:19E=mc² den yola cikarsaniz cevabi bulursunuz.

Bu bağıntıyı 1 kg kömürün yanması durumunda açığa çıkan enerjinin hesaplanması için kullanamazsın.

brandice5

Alıntı yapılan: z - 22 Temmuz 2020, 02:12:27Bu bağıntıyı 1 kg kömürün yanması durumunda açığa çıkan enerjinin hesaplanması için kullanamazsın.

Çünkü kömürün tamamı enerjiye dönüşmüyor. Kalan külü çöpe atıyorsunuz.

HexfeT

Yanan kömümürün kütlece büyük kısmı gaz olarak uçup gidiyor olsa gerek.

z

Bir kütle bir işlem sonucunda kütle kaybedip kütle anlamında yok oluyorsa işte o yokolan kütle enerjiye dönüşmüş oluyor. Burada koybolan kütle uçan duman vs değil

1kg kömürün tamamı enerjiye dönüşmüş olsa dehşet bir enerjinin ortaya çıkması gerekir.

Şarj olan cihazlarda kütle kaybından dolayı enerji üretilmiyor. Çünkü elektrik enerjisi şarj yolu ile depolanıyor deşarj yoluyla da kullanılıyor.

Mesela şarj olmuş bir kapasitörün deşarj olması durumunda kütle kaybı oluyor mu? Olmuyor.

Bataryaların şarj-deşarj esnasında su/oksijen vs kaybetmesi kaybedilen kütlenin enerjiye dönüştüğü anlamına gelmiyor.

Yada bir akünün sıcak havalarda elektrolitinin buharlaşarak kütle kaybetmesi enerji ürettiği anlamına gelmiyor.