Renesas Programlayıcı, Flasher, Deneme Kiti vs.

Başlatan YARGICH, 11 Ocak 2006, 02:23:28

YARGICH

Renesas'a başlamak için gerekli olabilecek bir kaç programlayıcı şeması ve Falsher

Bunun içerisinde bir çok renesas işlemcisinin programlayıcısı şemaları bulunuyor. Aslında hepsi aynı sayılır. Sadece farklı pinlerdeki işlemcilere göre düzenlenmiş devreler o kadar.  
Renesas Programmers

Bu da Flasher.
Flasher m3a0806v020046

Deneme kiti olarak ta Renesas işlemcinizi takabileceğiniz 100 pinlik adaptor ve Programlama yapabileceğiniz ve portlarını daha rahat kullanabileceğiniz bir deneme kiti gibi bir kartın baskı devresi bitince buraya ekleyeceğim.
Uçurtmalar, rüzgarın kuvvetiyle değil, rüzgara karşı koydukları direnç ile yükselirler.

Prof.EleCTroN

aYe

Renesas m30624,r8c13 ve psoc cy8c29466 için protel ve orcad şematik library dosyasi;
http://www.hemenpaylas.com/download/79295/Ayemcu.Lib.html
İyi çalışmalar.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

YARGICH

Arkadaşlar benim verdiğim programlayıcı şemasında 9 numaralı pinde birtane 5K ile PullDown direnç var bide gene 9 numaralı pini Vcc ye çeken bir jumper var. Eğer bu jumper'ı 5V'a çekmezseniz programlayıcınız çalışmaz. DataSheet'inde de bununla ilgili hiç bir şeyden bahsetmemiş. iki gündür arıyorum niye olmuyor diye :D
Belki uğraşıp da olmayınca vazgeçenler vardır diye söyliyeyim dedim.

Kolay Gelsin...
Uçurtmalar, rüzgarın kuvvetiyle değil, rüzgara karşı koydukları direnç ile yükselirler.

mustafayilmnaz

merhaba yargıch.bu programlama kartı için verdiğin pdf lerdeki devrelerden birini kurmak yetiyormu şimdi.birde eski ve yeni programlama kartları arasında 12v ,5v davası olduğunu duydum ve yeni kartların bir hayli pahalı olduğunu söylüyorlar.yoksa bu seri kanaldan haberleşen ve adaptöre ihtiyaç duyulmayan kartlardan mıdır.kısacası benim programlamak için neye ihtiyacım var.hala kafam karışık.pic için bi program bide 10 milyonluk hatta kendimin yaptığı bi devre yeterliydi :?

YARGICH

Selam,
   Renesas mikrodenetleyicilerin içerisinde kendi bootloader leri olduğu için harici bir programlayıcıya ihtiyaç duymazlar. Programlayıcıları var ama gerek yok. Burdaki programlayıcılar da sadece MAX232 kullanarak yapılmış basit bir mikrodenetleyiciyi PC'ye bağlama devresi. Sen orda kullanacağın işlemciye göre bir devre seç o sana yeterli olur. Devre seç dediğimde kullanacağın işlemci kaç pinli ise ona göre bak da pin bağlantılarında bir sorun çıkmasın. Yoksa ordaki bütün devreler aynı. Birde benim orda belirttiğim birkaç nota dikkat et. Eğer genede sorun çıkarsa biz burdayız :)

Kolay Gelsin, İyi Çalışmalar,

Ruges

M16C Flash Starter User's Manual ''de
M16c için gözterilen programlama devresinde iki adet farklı bağlantı şeması var

1.M16C Family 100PIN (FP Type) Example Circuit
1.M16C Family 100PIN (GP Type) Example Circuit

bunların devreleri aynı ama işlemci pinlerine bağlanışında farklılıklar var.

nedir bu FP type ve GP type!!

8O  :?  :?  :?  :?  :?   :roll:  :roll:   :?  :?  :?  :?  8O

YARGICH

Selam,

FP dediğinin kılıf yapısı 100P6S-A, GP dediğinin de 100P6Q-A olduğu için farklılıklar var. İkiside 100 pin olmasına rağmen pin numaralarında farklılık var. Sen datasheet den kılıf yapılarına bir bak. Bende M30624FGPFP var ve 100P6S-A kılıfında. M16C'ni alacağın yere bir sor istersen elinde hangi kılıftan varmış. Belki ikisinden de vardır.

İyi Çalışmalar.

matematika

arkadaşlar bu flasher programı nasıl çalışıyo bi yardım edebilirmisiniz.

YARGICH

Selam,

@Matematika

Hocam resimler ile anlatayım dedim. Programı ilk açtığında bu pencere gelecek ve alttaki seçenekler dışındaki bir Renesas'ı kullanıyosan mesela M16C/62 kullanıyorsan benim işaretlediğimi seçmen lazım.

//***************************************************************

Eğer Yaptığın donanım düzgün, chip takılı ve enerjili ise bu pencere gelecek. Eğer takılı değil ise hata mesajı verecektir ve daha fazla ilerleyemeyeceksin. Eğer bu pencere karşına geliyorsa "Refer" diyerek daha önce derlediğin dosyayı buraya açacaksın.

Açacağın dosyanın uzantısı *.mot* olarak derlemen gerekiyor. Bununla ilgili yardımı da bana @tatlisukurnazi hocam yapmıştı, ve burdaki konuların birinin altında olması lazımdı. Dosyan derlediğin klasörün içerisindeki "Release/Exe" klasörünün içerisinde olması lazım.

Dosyayı ekledikten sonra ID kısmına yazacağın ID çok ta önemli değil. Ama @tatlisukurnazi hocamın dediğine göre chipe ilk verilen ID bootloader ile yüklemelrde bir daha değiştirilemiyor. O yüzden sen 00 ver. Bunu herseferinde girmemek için;

Alıntı yapılan: "ugurtarlaci"
@ Yargıç Hocam ;

Gerçi bu Renesasa bende yeni başladım ama, flasher a her seferinde 7 tane 00 girmekten bahsediyorsun yanlış anlamadıysam. Flasher her program atacağında , atacağın programın ID kodunu otomatik olarak getiriyor sanırım. Böylece test yazılımlarında senin karşılaştığın acı bir son ile karşılaşmıyosun. Eğer kullanmamışsan ;

Proje_ismi.ID adlı bir dosya yı, ......\RELASE\EXE içine oluştur ve içine

-ID0
FFFDF : 00
FFFE3 : 00
FFFEB : 00
FFFEF : 00
FFFF3 : 00
FFFF7 : 00
FFFFB : 00
FFFFF : FF

Bu da ana ekran. Gördüğün gibi klişe şeyler var. Kullanabileceğin ve biraz farklı olanlardan;  
"E.P.R." Erase-Program-Read   bu 3 işlemi tek tuşla yapmış oluyorsun.
"B.P.R." Blank?-Program-Read bu 3 işlemi tek tuşla yapmış oluyorsun.
"C_E.P.R." ni olduğunu bilmiyorum :D Diğerlerinide tıklayınca görürsün çok önemli şeyler değil. Programlama yapabilmek için önce "Erase"  demen ve daha sonra "Program" demen gerekiyor. "E.P.R." bunuda kullanabilirsin.

Anladığım kadarıyla sen ilk pencereyi geçemedin. O zaman devrende bir problem olsa gerek.

Kolay Gelsin.

matematika

selam  @YARGICH

bencede devre üzerinde bir sorun var.
bi devreyi gözden geçireyim .

verdigin bilgiler için teşekkür ederim .

####### iyi çalışmalar ########

Klein

Selam... Bir konuya açıklık getirmek istiyorum.

Renesas'ı programlamak için bir programlayıcı donanıma ihtiyaç yok. MCU zaten seri porttan direk programlanıyo. Bildiğimiz 323-TTL ( max232)  çevirici bu iç için yeterli. Hatta benim önerim devrenize standart olarak 232 arabirimini koyun olur. Bunun dışında cnvss ucunu GND' ye dirençle bağlıyoruz.  programlama moduna girmek için cnvss ucunu VCC ye çekip , mcu'yu resetliyoruz. ve programlıyoruz. Run moda geçirmek için de cnvss-vcc bağlantısını kesip resetliyoruz. bukadar kolay. yanlız AVCC nin bağlı olmasına  dikkat edin. AVCC ucunda gerilim yoksa programlanmıyor.
Bir de eğer programınız son haline gelmemişse  , mümkünse ID 00 olarak kalsın. Birdaha değiştiremiyorsunuz çünkü. Program geliştirme bitip , program gerçek karta yükleneceğinde istediğiniz ID yi verirsiniz.

matematika

hocam
cnvss ucunu GND' ye kac ohm luk direncle baglıyoz ?
programlama moduna geçmek için cnvss ucunu VCC yine bir direnlemi cekecez ve ondan sonra mcu yu resetleyecez

aYe

Selam,

4K7 her derde devadır, her yere gider, çok yönlü kişiliğe sahiptir  ;)

Programlarken CNvss ile vcc'yi kısa devre yapın, direnç takarsanız zaten gnd'ye doğru bir direnç olduğu için gerilim bölücü yapmış olursunuz, digital bir I/O için de bu pek mantıklı olmaz.

Programlama bitince Cnvss ile vcc arasındaki kısa devreyi kaldırıp reset atmalısınız.

İyi çalışmalar.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

YARGICH

Selam,

Benim de donanımdan kastım, bu ufak tefek bağlantılar idi. Gerçi ben bu başlıklar altında programlamada yaşadığım sorunları anlattım ama iç içe grdiği için karışmış herhalde. CnVss yüzünden bende programlayamamıştım.

Kolay Gelsin.