Bu kiliftaki mosa nasil guvenipte bu akimlari akitayim?

Başlatan z, 28 Ağustos 2020, 14:06:10

OG

Bu kılıflar (smd olan) ve ismini şu hatırlayamadığım benzer kılıflar yaygınlaşmaya başladı.
Ortak özelliği yüksek akım,
çin'den gelen bir üründe üzerinde yazan akıma inanmayıp test etmiştim, problem çıkarmadı.

paralellenmiş pinler akım için yeterli oluyor
düşük Rds ye de sahipler, kılıfı sıkıntıya sokacak ısı da oluşmuyor
sürerken dikkat edilirse (linear bölgenin hızlı geçilmesi, ve yeterli Vgs) sorun çıkaracağını sanmıyorum.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

mozkan87

Kritik nokta zaten Rds on nun çok düşük olması, aslında ısıyı atabildikten sonra paketin pek bir önemi kalmıyor. Netice de TO247 kılıftaki mosfetin içiteki die büyüklüğü ile bu paketlerdeki die büyüklüğü arasında 2 katı bile fark yoktur.

muhendisbey

Continuous akımda verdikleri değerin yanına yaklaşmıyor çoğunlukla bu kılıflar. Ya da bana gelen ürünler klon olduğundan da böyle olmuş olabilir. 200A diyorsa ısınmadan kullanabildiğim 20A. Yoksa el yakacak sıcaklıklara ulaşıyor kısa sürede.

20A den hesap etsek Rds=1.9 miliohm ise 0.76 Watt ısı üretilmiş olur. Çeyrek wattlık dirençlerin 3 katı.
İllaki açıp kapatacağımızı düşünürsek ısıya dönen güç miktarı da artacaktır.

Bu kılıfların genelde altı soğutucu olarak bırakılmış ama efektif olabileceğini sanmam. Sadece ani sıcaklık artışlarını tolere edebilir. Genelde laptop'ların güç katında bu tür mosfetlere çok rast geldim, batarya şarj olurken ağır bir işlem yaptırılıyorsa bilgisayara rahmetlik oluyorlar.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

RaMu

Artık datasheet hazırlama işinide satış ve pazarlama bölümü yapıyor bence.
Sanki çocuk kandırıyor, tüm grafikler "pulse" için verilmiş,
pulse özellikleri ne yazmıyor,
1 us verip 10dk beklediler mi acaba belli değil.

Bu grafikler için bile not düşmüş "gerçekte böyle olmayabilir,
biz biraz abarttık,
siz gerçeğini bulmak için test edin bir zahmet"
demiş.

@muhendisbey in dediği gibi laptoplarda bolca var buna benzer mosfetlerden.
Sürekli 5 ampere dayanır.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html