SMPS için otomatik voltaj katlayıcı (yardim)

Başlatan aYe, 13 Ocak 2006, 01:25:54

kesmez

soft start için olabilir..
veya sofstartın kalitesini artırmak için olabilir..

pfcye 220 verildiğinde (başlangıç durumu) çıkış seri bobin üzerinden kısadevre olur.. bu pfc controller  pwm i  ile önlenmek istense bile pfc nin yapabileceği gate 0 süresini çoğaltıp 1 süresini azltmaktır.. Bu durumda girişle çıkış seri bobin üzerinden kısa devre olur.. (özellikle gate in 1 süresi kısa olduğunda) çünkü mosfet kesimdeyken giriş ve çıkış arasında sadece bobin var..
yani 80 ohm sadece başlangıçta 1-2 peryod devrede...
ben böyle düşünüyorum...
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

aYe

Uygulamada çalıştırıp bir bakmak lazim sadece softstart için (sens dirençleri, comparator, transistör,rc, röle, taş direnç, bir iki kapasite, pcb alanı)5$ civarı bir ek maliyetli olabilir.

Belki amaç aynı zamanda mosfeti korumakta olabilir, sonuçta ilk açılışta 400V u yakalamak için mosfet bir süre normal seyrinin dışında anahtarlanıcak.

İki etken bir aradaysa makul olabilir.

Çok ciddi bir katkısı yok ise kullanmamalı gibime geliyor.

Cevabınız için teşekkürler...
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

CaFFeiNe

@tatlisukurnazı

hocam taş direnç olayı dikiş makinalarında kullanılan motor sürücülerinin güç kartlarındada var röle kontaklarına paralel
ben bu güç kartlarında pfc filan olup olmadığını bilmiyorum aslında pfc nin de ne olduğunu pek bilmiyorum ya
benim tahminim şu olmuştu sürücü kartı (ki dikiş makinalarında motoru sürmekten başka bissürü ıvırzıvır görevide vardır) önce bu taş direnç aracılığı ile besleniyor (yani herhangi bir problem varsa aşırı akım çekemiyor haliyle) ardından kart üzerindeki cpu diğer birimlerde bir problem yok ise röleyi enerjilendirip kartın tam güçte çalışmasını sağlıyor diye düşünmüştüm

belkide yanlış düşünmüşümdür siz ne dersiniz?

aYe

Selam CaffeiNe,

Evet, kezmez arkadaşımızın da belirttiği gibi üçümüzde bu direncin sebebi konusunda mutabıkız.

Ama böyledir diyip kestirip atmamakta fayda var, belki extra bir özellik, katkı vs. vardır, gözümüzden kaçmasın diye irdeliyorum.

PFC denen olay hem power factor'ü 1 e yaklaştıran hemde regüleli DC çıkış almayı sağlayan yapının ismi.

Bu başlık altındaki geçmiş mesajlarda vakıf olduğumuz kadarıyla konuşulmuştu sanırım.
Detaylarını merak ederseniz bir göz atın.

İlginize teşekkürler.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)