SMPS için otomatik voltaj katlayıcı (yardim)

Başlatan aYe, 13 Ocak 2006, 01:25:54

aYe

Merhaba arkadaşlar,

Sorunum şu şekilde;
110 ve 220 de çalışabilcek (universal) bir cihaz tasarliyorum. İçersinde bir kaç tane smps de barindiracak. AC giriş kısmının ŞEMASI. 110 ile çalışırken uygun olduğunu düşündüğüm voltaj katlayıcı mantığını kullanmak istiyorum. Ama bunu manuel bir switch ile değil de otomatik olarak yapmak istiyorum. Anahtar olarak tiryak kullandim moc ile sürdüm ve gayet güzel sonuç aldım. Bu iş için allegro micronun str83145 ürünü var ama yeni tasarimlarda kullanmayin üretimi durdu demiş. Sgs thomson'da AVS1BCP diye bir ürün var ama ona da max. 200 watt denmiş. Benim yaklaşık 1000watt'a ihtiyacim var. Bir cihazın içersinde gördüğüm analog bir çözüm var onuda gözüm tutmadı, kullanmak içime sinmiyor, ilk açıldığında yarim saniye bekliyor ve sonra dc çıkışa bakarak tiryakı açıyor yada açmıyor ama bu durum ac tamamen kesilip yeniden verilene kadar değişmiyor. Tiryak kapalıysa sorun yok ama eğer açıksa yani; ilk açılışta o yarım saniye zarfinda 220v düşük geldiyse 110karari verip tiryak'i açabilir ve sonra normal seviyesine çıkarsa devre tiryak'ın durumunu koruyacağından sonuç ciddi bir patlama olabilir diye düşünüyorum, en azından kondansatörlerin voltajlarını aşmış olucak. Bir pic12f'ile sürekli dc 300'ü takip ederek tiryakı kontrol etmek aklımdan geçiyor ama bunun harmonik yada smps kısmına olumsuz etkileri olabilirmi bilmiyorum. Konuyla uğraşmış yahut bu tür bir uygulamaya denk gelmiş yada elindeki bir smps'de benzer bir kısım olan arkadaşların fikir ve yardımlarını bekliyorum. Şimdiden çok teşekkürler...
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

OG

Bir ara 12V-24V akü  veya 220V AC girişine sahip ve 24V DC çıkışı verebilecek 120W adaptöre ihtiyacımız oldu. İç piyasada araştırdık yaparız dediler. Aldığımız fiyatlar hoşumuza gitmedi. Dışarıdan araştırırken bir çin firması dikkatimizi çekti. Laptop adaptörleri, aynı kılıfda diğer standart voltaj çıkışlı adaptörlerden ve DC-DC converter ürettiklerini gördük. Adamlardan voltaj vermeden 120W için fiyat aldık, voltaj vermememizin sebebi 220V girişli olma ihtimali de vardı. Fiyatı uygun bulduk. Bir süre sonra 9-30V giriş değerlerine göre sipariş vermek istedik. Bu cihazın aynı fiyata olamayacağını söylediler. Sebebini sorunca bunun giriş voltaj aralığı çok fazla ve bunda 2 adet converter kullanıp çıkışlarını birleştireceğiz dediler. Bunun için verdikleri fiyat iç piyasadan daha uygundu ve sipariş ettik, üretip gönderdiler.

Giriş voltaj aralığı açısından bakınca net ortamında da benzer şeyler görüyoruz. Düşük güçlerde "Free Voltage" demişler. Bunun anlamı 90-270V civarı giriş olabilir. Güç yükseldikce ya giriş voltaj aralığı azalmış, yada PC PS lerinde olduğu gibi manuel switchleme yapmışlar.

Bu durumda en azından PS'i 2 veya daha fazla parçaya bölerek başarma  imkanı görülüyor.

Bazı örnekler;
http://www.electropowwer.com/SMPS.html
http://www.ismps.com/industry.htm
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

aYe

Cevap için teşekkürler ,

Hocam tasarladigim cihazda 70-110volt ayarlı 10A bir switch mode katı var, bunun çıkışını 300hz-1khz 400V sinüse çeviren ikinci bir switch mode katı var bir tane de 5v ve 18v volt için switch mode katı var, ilk ikisi half bridge digeri flyback tipi, üçünü de bir tek psoc kontrol ediyor. Tahmin ediceğiniz üzere çift işi kurtarmayacaktır zira hangi birine çift yada kaç tane çift ve ebatlar gibi çok ciddi sorunlara gidebilir. Şu an 220 de sorunsuz çalışıyor. En olmadı voltaj seçimi için bir switch koyucam,ama hiç içime sinmiyor. Forumun tv şemaları kısımından (tv'lerde 110volt civarı çıkışı olan smps'ler var mantığıyla) bir kaç linke gittim ve samsung syncmaster1000s'in şemasında STR81145A ile bu işin yapıldığını gördüm. Doğru olan bu şeklindeki kanaatim daha da güçlendi. Ama ilk mesajımda da belirttiğim gibi Allegromicro web sitesinde bu ürünümü yeni tasarimlarinda kullanma imalatini durdurdum şeklinde açıklama yapmış. Gerçi piyasada uzun süre bulunur ama imalat durdu diye sample bile yollamazlar. Alakanıza teşekkürler, iyi çalışmalar...
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

aYe

Merhaba,

Biraz araştırdıktan sonra universal besleme için tiryak ile voltaj katlayıcı mantığının geçerli ama çağ dışı olduğunu anladım. Geçte olsa aktif PFC'lerin aynı zamanda boost mod smps olduğunu farkettim. Yani sadece CE alabilmek için harmonikleri bastiran maliyetli bir devre bunun dışında bir faydası yok önyargımı aştım. 80-220vac arasi girişte 400V dc çıkış almamız mümkünmüş hem universal sorunu hemde harmonik sorunu hem de regüleli hvdc sorunu aynı anda ortadan kalkıyor. PFC'ye tüm artılarıyla bakınca pek de maliyetli değil gibi. Bu aşadama konuyla daha önce ilgilenmiş arkadaşların önerilerini bekliyorum. Elimde uc2854 ile yapılmış 5kw'lik bir smps örnegi var ama bu bana çok fazla, e42 en fazla etd49 gibi bir core ile bunu yapmak istiyorum 1kw bana yeterli olucaktir. Yine daha önce konuyla ilgilenmiş arkadaşlara bir sorum olucak. Bu PFC'lerin regüleli çıkışını 400 değilde 100 volt yapabilirmiyiz? Diyelimki yaptık bu sefer harmoniklerle ilgili PFC özelliklerini kısmen veya tamamen yitirirmiyiz? Şimdiden teşekkürler. İyi çalışmalar...

aYe

Bir de iki tip aktif pfc controller standart'ı gözüme çarptı; TRANSITION MOD ve AVERAGE CURRENT MOD. Bunların aralarındaki fark nedir? Teşekkürler...

kesmez

st nin l6562 pfc controller chipini inceledim senin yazdıklarınıda okudum fakat hala tam anlaömış değilim bu pfc controller ları.. şöyleki seninde yazdığın gibi step-up mantığıyla çalışıyorlar , fakat çıkışları nedir tam anlayamadım.. Herhalde dc üzerine bindrlmiş sinüsoidal ac gerilim üretiyorlar, eğer böyleyse durum karışık .. ne işe yarayacak böyle bir gerilim...
yoksa benmi yanlış anladım... :?
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

kesmez

yoksa sadece  tamdalga doğrultulmuş 220 besleme gerekli olduğu yerde daha ideal bir tamdalga doğrultulmuş gerilim sağlamak içinmi kullanılıyor.. :?:

aYe

Merhaba hocam,

ST'leri bende inceledim L4981 1kw için daha uygun gözüküyor yalnız piyasada bulunuyormu henüz araştıramadım, şu an için uc3854 ile denemelere devam ediyorum. Anladiğim kadarıyla PFC şudur ;AC'den dc elde ederken dogrultucu diyot düzeneğinden sonra temiz bir dc için kondansatör kullanıyoruz aynı ac trafoların seconder'in de yaptığımız gibi. Ancak şebekeden DC'ye çevirirken kondansatörün şarj ve deşar zamanlarında çektigi ve verdiği akımlar 50hz sinus egrisiyle örtüşmedigi için harmoniklere neden oluyor. Ve çekilen akim eğrisini 50hz sinüs voltaj egrisine mümkün olduğunca yaklaştırmak gerekiyor. Bunu da PFC'ler sağlıyor. Dikkat ederseniz PFC semalarinda DC kondansatörü girişte değil çıkışta konuçlandırılmış. Ayrıca universal bir cihaz tasarlarken 110 ve 220 kullanan ülkeler ayrıca şebekedeki oynamaları göz önünde bulundurmak gerekiyor. Smps trafosunu optimize edebilmek için reguleli bir HVDC'ye ihtiyaç oluyor. PFC ile 80-220 gibi bir giriş aralığında regüle 400V dc almak mümkün olabiliyor.

Projeyi veren kadana(kanada 110 kullanıyor) firması olunca işler biraz karıştı 3 günde işin gözümü korkutan kısmı bitti, aylardır bu sorunu çözmeye çalışıyorum. Sanırsam en uygun çözüm PFC. İlginize teşekkürler. İyi çalışmalar...

kesmez

xnhcx arkadaşımızın verdiği linkteki pdf dosyasının 221. syfasında pfc olayı çok net anlatılıyor.

http://rapidshare.de/files/7835059/Newnes_-_Power_Supply_Cookbook_MAZ.rar.html

buck tipi pfc düzeltme prensibide varmış.. bu şekilde daha yüksek güç elde edilebilir.. ancak doğal olarak çıkış voltajı giriş voltajını akip edecektir..
tatlısukurnazı arkadaşımıza teşekkür ederim bu sayede pfc olayınıda öğrendim..

aYe

@kesmez

Dosya daha önce forum da gözüme çarpmamıştı, indirip inceliyicem ama bana boost tip şart zira asil sorun 110'da da çalışabilecek bir cihaz yapmak.
Alıntı yapılan: "kesmez"tatlısukurnazı arkadaşımıza teşekkür ederim bu sayede pfc olayınıda öğrendim..
Asıl ben teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

aYe

Selam,

Aslında başlıkla pek alakası yok ama konunun devamı niteliğinde olduğu için buraya yazmayı uygun gördüm.

Verdiğim PFC şemasındaki D2 diyotu kimi PFC'de var kimisinde yok.
Bunu neden koyduklarını yada neden koymadıklarını bilmiyorum.
Sebebi hakkında hiç bir bilgi bulamadım.
Fikirlerinizi almak isterim.

İyi çalışmalar.

kesmez

Pfc nin gücü yeterli gelmediği dırumlarda beslenen devrenin güç ihtiyacını karşılamak için sanırım...

aYe

Peki bu durumda PFC'nin işlevini bozmaz mı bu diyot?
Zira girişten çekilecek akımı düzenleyen devre bir şekilde işlem dışı kalmış olmuyor mu?

kesmez

Hayır bozmaz çünkü katod normal yük akımlarında 400 volt anot ise maksimum 308 volt..
ancak bir şekilde aşırı akım ihtiyacı belirdiğinde (sadece bu durumda) 400vdc düşer, bu düşüş 308 voltun altına düştüğünde pfc bu diyotla (d2) bypass yapılır..

aYe

Teşekkür ederim kezmez hocam şimdi biraz daha mantıklı gelmeye başladı.

Bir sorum daha olucak;

İncelediğim bir PFC devresinde köprü diyotun + çıkışıyla PFC bobini arasında 80ohm taş direnç vardı, bu taş dirence bir rölenin normalde açık kontakları paralel bağlanmış.
Çıkış bir komparatör ile kontrol ediliyor ve 380voltun üstüne çıkınca röleyi sürüp bu direnci kısa devre yapıyor, 380'in altındaki durumlarda ise röle kapalı ve direnç devrede.
Sizce bunun sebepleri nelerdir?