ARM7 mimarisi, özellikleri ve ARM/Thumb programlama

Başlatan Petek, 13 Ocak 2006, 13:23:06

Petek

@encryptedcode, katana

çeviri için ilk 76 sayfayı ben alayım diyorum. Geriye Chapter 4 User Peripherals ve Chapter 5 Keil Tutorial (örnekler bu bölümde anlatılmış). Uygun olduğunu düşündüğünüz yeri alabilrsiniz. Hatta bir sayfa bile olur. Yalnız mükerrer çevirmemek için birbirimizi haberdar edelim bu konuda.

Alıntı yapılan: "CaFFeiNe"@petek
...bunu yapmaktan vazgeçtim onun yerine ADuC7026 nın datasheetinde rs232 bağlantılı bir devre var beslemeli filan onlarıda ekleyip ufak bir prototip kartı gibi bişiy yapmaya çalışacağım bitirince çizimlerini koyarım hatta fazladan basabilirsem (lazer+pvc makinası ile yapıyorum) gönderebilirimde ama bu aralar işler oldukça yoğun ne zaman bitirebilirim bilmiyorum
birde lehimleme konusunu kafana takma bence en kolay kısım o :)
Bizimki biraz hazıra konmak gibi olacak ama malum şu çeviriye devam edeceğim...
“Önyargıları yıkmak atomu parçalamaktan zordur” A.Einstein

mcan

chapter 4 den başlıyorum bende ozaman(encryptedcode benim,sağolsun katana, ismimi değiştirdim)

Petek

Alıntı yapılan: "mcan"chapter 4 den başlıyorum bende ozaman(encryptedcode benim,sağolsun katana, ismimi değiştirdim)
Hocam çok iyi olur. Coşkun'dan rica edelim seni de çeviri grubuna dahil etsin.

Veli B.

CoşkuN

Sizlere de çeviri grubunda bir başlık açalım isterseniz.Koordinasyonu sağlamak kolay olur.

Petek

Alıntı yapılan: "katana"Bana da 5. bölüm kaldı o zaman ;)
Malesef en çok size düşmüş  :twisted: Şaka, yani 1 sayfa bile olsa kabulümüzdür. Belirli bir tarihimiz yok. O nedenle acelemiz de yok.

CoşkuN

ahmet abüü

Arkadaşlar size asil bir görev verecem.
Protel'i yükleyin ve şu linkdeki dosyaları indirip derhal inceleyin.
Yanlış anlamayın bu bir emirdir. Marş Marş.

http://www.pcbonline.org/download/download.php
LiNUX bir sudur, iç iç kudur.

Petek

Alıntı yapılan: "ahmet abüü"Arkadaşlar size asil bir görev verecem.
Protel'i yükleyin ve şu linkdeki dosyaları indirip derhal inceleyin.
Yanlış anlamayın bu bir emirdir. Marş Marş.

http://www.pcbonline.org/download/download.php
Ahmet Abüü , dosyaları indirdim de henüz ne olduğunu anlayamadım. Yüklemek gerekiyor ve bu aralar yüklemek istediğim bazı programlardan solucan çıkıyor. Biraz çekindim, ilk fırsatta bakacağım ...

http://www.ulrichradig.de/index.html bu linkteki kardeşimiz ARM7 ile güzel şeyler yapmış. Eagle çizimleri falan var. Sol tarafta 2 adet ARM ile ilgili link var. Alttakinde LPC22XX kartı falan var, diğerinde Atmelin işlemcsi var. Web server falan yapmış. Bir de ucLinux bootloader ve kernelini koymuş. LPC2294 kartıyla yapmış.
zipli halde aşağıdaki dosyalar var:
Philips ARM LPC22xx µClinux Bootloder
Philips uClinux Patch for Kernel 2.6.5  

İncelemekte fayda var. Sayfalar Almanca. Maxthon browser kullanıyorsanız adres satırının sağından hemen translatoru seçin, sayfaların ingilizcesi karşınıza geliyor.

aYe

@Petek

Hocam şu son verdiğin ARM ile ilgili linkte xlink'ler için sağlam dosyalar buldum. Neye niyet neye kismet :D Ellerine sağlık...

İyi çalışmalar...
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

Petek

Alıntı yapılan: "tatlisukurnazi"@Petek

Hocam şu son verdiğin ARM ile ilgili linkte xlink'ler için sağlam dosyalar buldum. Neye niyet neye kismet :D Ellerine sağlık...

İyi çalışmalar...
Buna algının seçiciliği mi deniyordu :) Herkes nasibini alıyor :)

Xilinx için hem jtag hem demo board şema ve PCB çizimi koymuş. helal olsun. Yalnız kristal yerine ne555 mi kullanmış?

Petek

Aynı linkte AVR linki altında AVR-webcam kısmında arkadaş sony-ericsson webcam i açmış. İçinden ARM7TDMI çıkmış.

Petek

Aynı linkte ARM7 altında "Projekt_WebBox2.zip" 2 yüzlü ve LPC22?? için bir PCB çizimi var. Ethernet için RTL8019 kullanmış. Birde IDE arabirimine benzer bişeyler yapmış. 4 MB RAM var. uClinux kullanmış.

Bu kartı (istanbul'da) yaptırmak istesek ne kadara malolur bir fikri olan var mı? RTL8019 da artık bulmak zor gibi, hurdacıları gezeceğiz artık. RAM de cypressin galiba, onu ve SD kart soketini de bulduk mu gerisini hallederiz inşaaallah.

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Petek

Alıntı yapılan: "bunalmis"ARM7 için sade bir asm derleyici yok mu?
Hem Keil'de, hem GnuARM de C derleyici, assembler derleyici ve linker mevcut. Yani istersen programın tamamını assembler ile yazabilirsin. Ama tavsiye edilmiyor.