MLX90614 Temassız Sıcaklık Sensörü

Başlatan ismail kaya, 07 Ekim 2020, 08:40:21

ismail kaya

MLX90614 sensörünü kullanan oldu mu? obje sıcaklık değerleri hep 5-6 derece düşük gösteriyor. Sıcaklığı +5 yaptığımızda da Bu sefer ortam sıcaklığına göre stabil olmuyor. Obje sıcaklığı ile Ortam sıcaklığı arasında bir korelasyon ya da formul var mı?
Teşekkür Ederim.

Mucit23

MLX90632 Kullandım. Oda aynı şekildeydi. Çözümü nedir bende merak ediyorum.

ismail kaya

dijital thermopile sensör (tpis 1t) kullandım o da count olarak veriyor object ve ambiance değerlerini ama datasheet'te count'u nasıl Sıcaklık bilgisine çevireceğimizi yazmıyor.

erdcan

Alıntı yapılan: ismail kaya - 07 Ekim 2020, 08:40:21MLX90614 sensörünü kullanan oldu mu? obje sıcaklık değerleri hep 5-6 derece düşük gösteriyor. Sıcaklığı +5 yaptığımızda da Bu sefer ortam sıcaklığına göre stabil olmuyor. Obje sıcaklığı ile Ortam sıcaklığı arasında bir korelasyon ya da formul var mı?
Teşekkür Ederim.
Merhaba, mlx 90614 ile sıcaklık ölçümü yaparken karşılaştığım noktalardan bahsetmek isterim;
1-sensör temassız sıcaklık ölçümünde nesne sıcaklığı ölçerken daha stabil.
2-vücut sıcaklığı ölçmek istediğinizde, anlık olarak tek bir ölçüm yapmanız hatalı sonuçlar doğuruyor
mümkünse 30 ölçüm yapıp ortalamasını almanız daha sağlıklı olacaktır.
3-ölçüm yaptığınız mesafe önemli. 2-4 cm arasında elinizi sabit tuttuğunuzda verimli ölçüm yapabildim.
4-mümkünse piyasadaki sıcaklık ölçüm yapan aletlerin içinde bulunan namlu benzeri yuvarlak uzun boru şeklindeki bir kılıfın içerisine sensörünüzü konumlandırın. ben bulamadım ama bu şekilde yaparsanız daha verimli sonuçlar alaağınız belirtiliyor. Hatta basit plastik merceklerden koymanız öneriliyor. ismi şu an aklımda değil ama hatırlarsam eklerim.

Sensör biraz nazlı, elinizi gösterdiğiniz 36.5 derece okuyor, arkadaşınızın elini tuttuğunuzda 38 de okuyabiliyor, 33 de. Onun için ölçüm mesafesi, ölçüm sayısı ve odaklanmak için mercek önemli. İyi çalışmalar dilerim.