Step Motorlardaki Kaplinler

Başlatan SB7, 16 Ekim 2020, 21:22:58

SB7

Merhabalar hurdalıktan söktüğüm bu steplerin kaplinleri çok farklı. Bunların nasıl söküleceği hakkında fikri olan var mı?
Steplerin yanında iki opto var ve kaplinlerde siyah lekeler. 2 stepli bu yapıdaki mekanizma ne için kullanılmış olabilir fikri olan var mı?
Sökme amacım cnc pcb yapmak ama kaplinler farklı olduğundan alternatif proje fikri olan var mı?
-SB7

muhendisbey

Eğer kaplinin herhangi bir yerinde gizli bir vidası yoksa, iç ya da dış segman gibi yapılarla tutturma yoksa sıcak soğuk geçme olabilir. Bu kaplinler genellikle ısıtılıp, genleşince geçer. Bazen de şaft soğutulup, kaplin ısıtılarak (kaplin dışında dişlilerde bu şekilde motor şaftına bağlanabilir) geçirilebilir. Motorun arka şaftı dışarıda olduğu için hidrolik pres vasıtasıyla da takılmış olabilir. Maksat motoru değerlendirmekse dediğim gibi geçmeli tipse, en güvenli yol kaplini ısıtıp çekmek. Mümkünse motor şaftını ve statorunu soğutarak ki motorun içerisindeki plastik parçalar ve mıknatısı zarar görmesin. Tercihen motoru mengeneye sabitleyip hava tabancası ile motoru soğutup, pürmüzle kaplini ısıtma.

Bununla yapamam dersen gravür ya da CNC ile kaplini kesmeyi düşünebilirsin. Ama titreşim ve metal tozu kaynaklı motorun zarar görme ihtimali var.

Siyah lekeler sensör okuması için. Tur bilgisi veya konum bilgisi için. Step motorlar zorlanırsa adım atladığında geri dönüş almak için.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

SB7

Hocam yöntem güzelmiş cevap için teşekkürler. Hidrolik pres mantıklı geldi motorun ters tarafında da mil olması bunu destekliyor.Cnc olmadğndan ısıtmayı deneyeceğim.
Siyah lekeler kısmını yanlş sormuşum aslnda bu yapı kaplinler falan tümüyle nasıl bir sistemde kullanılmış olabilir onu merak ediyorum.
-SB7

ipek

bildiğimden değil sallıyorum ,sanki bunlara 2 kauçuk merdane silindir takılıymışta aradan bir şey geçiyormuş gibi geldi bana,encoder okusun diye yapıştırılmış şeritin altındada kalmış olabilir vidalar..

yas

Bence ısıtmadan önce, şunu dene. Kaplin üzerindeki sarı malzemenin olduğu yerde eşit aralıklarla ezilmiş 3 tane nokta var bunlar sarı malzemeyi sıkıştırıyor. Bunları boşaltığında muhtemelen kaplin gevşeyecek.

z

Ilginc bir duzenek bulmussun. Bu duzeneklerin ne oldugunu iyi anla. Belki su haliyle bile cok pahali bir sey olabilirler.

Bunlar kesin kaplin degil de bana vana/komutator gibi geldiler. Sanki motor miline bagli aluminyum blogun icine bir kac boru daha giriyor fakat onlari sokmusler. Motor 360 derece donmuyor  Kaplin dedigin duzenekteki sari deligi karsisindaki borulardan birisi ile hizalayacak aci kadar donecek ve donme acisini sensorle anliyorlar.

Boylece bir kac borudan gelen sivi/hava vs delikten birisi motorla hizalanacak ve o sari delikten disari cikacak yada tersi.

Neyse kaba bir tahminde bulundum sadece.

0.33A cok kucuk bir akim ve bu denli kucuk akimla calisan step motorun uretecegi tork ile CNC olmaz. Ancak kalem hareket ettirip yazi falan yazdirabilirsin.

Sana 1 .. 2 Amper araliginda akimi olan bir step motor lazim.

Yok ben bunlari sokecegim diyorsan cektirme denen aparat ile sokebilirsin.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

SB7

Cevaplar icin herkese tesekkürler. @z Hocam aslında parçaların arasında bir hortum düzeneği var tahmininiz doğru galiba onu takmayı deneyeceğim sanki tam uyuyor oraya.
Edit:

@z hocam denedim parça buranın .Dediğiniz gibi bir sıkıştırma yapıyor galiba.
Üzerinde bellco yazıyor diyaliz makinası olabilir mi bu? Web üzerinde bi bunu buldum. Fiyatı çok yüksek olabilir dediğinizden kasıt nedir hocam ortalama ne kadardır?
-SB7

z

O zaman muhtemelen bu tibbi cihazdan sokulme bir pompa ya da vanadir.

O plastik nesneleri inceleyip dondurme kolunu cevirince ne oldugu anlasilir.

Fiyat bilemem ama boyle bir seyi yaptirmaya kalksaniz cok rakam isterler.

Bellco dialysis deyince evet bayagi bir sey cikiyor.

https://www.alibaba.com/showroom/bellco-dialysis-machine.html
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ipek

peristaltik pompa imiş, beni cezbeden olay ,kaplinlerin merkezi ortada değil kaçık gibi..

SB7

@ipek Hocam kaplinlerin merkezini ben ayarlamadım . Attığım resimlerde boruların boşta olanına bakarsanız zaten farklı açılarda. Üstelik elimle çevirmeye çalıştım hiç hareket ettiremedim. 0.33A motor bunları döndürecek torku nasıl üretecek bilmiyorum. Motor sürücü elimde yok şuan elime geçince test edip sonucu bildiririm
-SB7