30W power led için 24V sürücü Tavsiyesi

Başlatan Mucit23, 19 Ekim 2020, 18:48:19

OG

Ama ledi şebekeden besleyeceğinden harici bir driver zaten gerekir (genelde),
genelde de, o driver, sabit gerilim değil sabit akım olur ve onunla iş bitmiş olur.
Aynı güçte sabit gerilim ile sabit akım driverın hacimleri de aynıdır,
yani sabit gerilim kullanmanın bir avantajı olmaz.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

fide

Alıntı yapılan: JOKERAS - 04 Kasım 2020, 19:02:56Eğer dediğiniz gibiyse mesela Gerilimi 20V'a çıkartın Akımı 2A yapın o zamanda bozulmaması gerekir.
Dikkat!!! Led bozulacak,sonra deme bana senin yüzünden COB köfte oldu diye:)

15 volt ile uzun süre teste sokup akım ve sıcaklık stabil mi bakacam müsait okunca. Bilim uğruna Cob feda olsun. Sonuçları paylaşırım.

Bu arada bazı led datasheetlerinde led çipi eşdeğer devresinde wattlı zener diyot görmüştüm. (yeni hatırladım) :du:  :du:
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

fide

Alıntı yapılan: OG - 04 Kasım 2020, 19:19:10Ama ledi şebekeden besleyeceğinden harici bir driver zaten gerekir (genelde),
genelde de, o driver, sabit gerilim değil sabit akım olur ve onunla iş bitmiş olur.
Aynı güçte sabit gerilim ile sabit akım driverın hacimleri de aynıdır,
yani sabit gerilim kullanmanın bir avantajı olmaz.

Aynı yerde birden fazla led spot kullanılan uygulamalarda sabit voltajlı güçlü bir smps + cob spotlarla yapılan uygulamalar var. Her spot için driver gerekmediği için total maliyet, kasa boyutu, hacmi düşüyor. Belki de sırf bunun için üretiliyorlar.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

OG

Zener, bu tip ledlerin hemen hepsinde var, belki ölçümlerde seni yanıltan o.

JOKERAS

Alıntı yapılan: fide - 04 Kasım 2020, 19:22:5115 volt ile uzun süre teste sokup akım ve sıcaklık stabil mi bakacam müsait okunca. Bilim uğruna Cob feda olsun. Sonuçları paylaşırım.

Bu arada bazı led datasheetlerinde led çipi eşdeğer devresinde wattlı zener diyot görmüştüm. (yeni hatırladım) :du:  :du:
Vayyy beee.Bilim Uğruna Ya Raab ne Ledler Köfte oluyor:)

Ne olacak biliyormusun fide, Cob Led ışığı bir zaman Sonra Mavi'ye dönmeye başlayacak.
Maviye,Maviye Maviye Çalar gözleriiin.Rahmetli Ahmet Kaya'nın şarkısı eşliğinde Dumanlar çıkartacak:)

Zenerli Led dediğin Olay,Lede ters şekilde Koyulan Zenerler.Zenerin Amacı Akımı Sınırlamak değil,Led açık devre olunca Seri bağlı olması muhtemel ledlerin voltajı Zener üzerinden devam edip Zincirin kopmaması için.
Mesela sağda solda görmüşsünüzdür.Bazı Ledler sönük olduğu halde Zincirdeki diğer ledler yanmaya devam eder.
İşte onun için.

fide

Dün bahsettiğim testi yapıyorum şu anda.
COB lede 15 volt verdim. Ortam sıcaklığı 17 derece. Led başlangıçta 1300mAh akım ile başladı.
Isınıp soğutucunun sıcaklığı 85 dereceye kadar çıkınca led akımı 900 mAh civarında gezinmeye başladı. Şu anda 45 dakikadır açık. Led sıcaklığı 85 derece ve Led akımı 880 mAh civarında. Led üzerinde herhangi bir deformasyon yok. Lümen metre yok (yakında alma niyetim var-önerilere açığım) ama led ışığında da afaki bir değişim görmedim.

Led köfte olmadı (üzgünüm  :o  :o  :o  :o  :(  :(  :(  :( )

COB ledlerin stabil bir güç kaynağı ile akım sınırlama devresi olmadan kullanılabileceği görüşündeyim. En azından göz önünde bir yere konup birkaç gün denenebilir.  En azından belirtilen besleme voltajı tolerans dahilinde direk olarak uygulanabilir. ::ok  ::ok  ::ok  ::ok

Elimde tek bir COB led var ve denemeleri bunun üzerinde yapıyorum. Farklı COb ledlerin davranışlarını da fırsat bulursam izlemeye çalışıcam.

Mucit23

Alıntı yapılan: fide - 05 Kasım 2020, 15:58:17Dün bahsettiğim testi yapıyorum şu anda.
COB lede 15 volt verdim. Ortam sıcaklığı 17 derece. Led başlangıçta 1300mAh akım ile başladı.
Isınıp soğutucunun sıcaklığı 85 dereceye kadar çıkınca led akımı 900 mAh civarında gezinmeye başladı. Şu anda 45 dakikadır açık. Led sıcaklığı 85 derece ve Led akımı 880 mAh civarında. Led üzerinde herhangi bir deformasyon yok. Lümen metre yok (yakında alma niyetim var-önerilere açığım) ama led ışığında da afaki bir değişim görmedim.

Led köfte olmadı (üzgünüm  :o  :o  :o  :o  :(  :(  :(  :( )

COB ledlerin stabil bir güç kaynağı ile akım sınırlama devresi olmadan kullanılabileceği görüşündeyim. En azından göz önünde bir yere konup birkaç gün denenebilir.  En azından belirtilen besleme voltajı tolerans dahilinde direk olarak uygulanabilir. ::ok  ::ok  ::ok  ::ok

Elimde tek bir COB led var ve denemeleri bunun üzerinde yapıyorum. Farklı COb ledlerin davranışlarını da fırsat bulursam izlemeye çalışıcam.

Lümen metre için android telefon kullanabilirsiniz. Çoğu telefonda ışık sensörü var(Ekran parlaklığı ayarlamak için) Uygun bir lüxmetre uygulaması yükleyip test edebilirsiniz.

fide

Alıntı yapılan: Mucit23 - 05 Kasım 2020, 16:06:05Lümen metre için android telefon kullanabilirsiniz. Çoğu telefonda ışık sensörü var(Ekran parlaklığı ayarlamak için) Uygun bir lüxmetre uygulaması yükleyip test edebilirsiniz.
Bir uygulama buldum. İşime yarayacak. Teşekkür ederim.

kotan04

Led'lerin sağlıklı çalışması için sabit akımla sürmeniz gerekir sürücünün üstünde yazan gerilim aralığında akımı sabit olarak verir ve ledin ısındıkça fazla akım çekmesi engellenmiş olur LED üreticisinin datasheet dosyasında ledin çektiği maksimium akımın yarı oranında sürerseniz LED 50000 saat gibi bir ömürle çalışır(ortalama ömür genelde budur ) tabiki burada soğutmanızda çok önemli.ayrıca telefonlardaki sensörler lümen ölçmez sadece lüx ölçer ve sağlıklı çalışanını görmedim lüx metre ile ikisini sürekli kalibre etseniz bile bir türlü stabil çalışanını görmedim lüx metre ile sadece ledleri aynı şartlarda kıyaslayabilirsiniz,biz lüks metre ile aydınlatılacak ortamın olması öngörülen aydınlatma düzeyinde olup olmadığını ölçüyoruz.
kkkkoootttaaannn000444

ertuğrul54

bir proje için cob 60w uvc led sürdüm en büyük korkum mosfetimin ısısından dolayı sıkıntı çıkacağıydı aklıma pwm'i rc filtre ile lm358 e girip akımı kontrol altına almak ve mosu sürmek geldi mosta herhangi bir aman aman bir ısı olmadı soğutucu bağlamaya bile gerek duymadım tabiki cob ledin altına soğutucu bağladım ve %10luk 54 veya 55w olarak sürdüm   7 aydır çalışıyor şikayet gelmedi.   

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: JOKERAS - 04 Kasım 2020, 19:31:30Zenerli Led dediğin Olay,Lede ters şekilde Koyulan Zenerler.Zenerin Amacı Akımı Sınırlamak değil,Led açık devre olunca Seri bağlı olması muhtemel ledlerin voltajı Zener üzerinden devam edip Zincirin kopmaması için.
Mesela sağda solda görmüşsünüzdür.Bazı Ledler sönük olduğu halde Zincirdeki diğer ledler yanmaya devam eder.
İşte onun için.
Bununla ilgili örnek bir devre şeması verebilirmisiniz. Ledin voltaj değerine göre mi belirleniyor zenerin değeri. Çok işime yarayacağını düşünüyorum.
ego=1/Knowledge

fide

Alıntı yapılan: kotan04 - 06 Kasım 2020, 06:19:25Led'lerin sağlıklı çalışması için sabit akımla sürmeniz gerekir sürücünün üstünde yazan gerilim aralığında akımı sabit olarak verir ve ledin ısındıkça fazla akım çekmesi engellenmiş olur LED üreticisinin datasheet dosyasında ledin çektiği maksimium akımın yarı oranında sürerseniz LED 50000 saat gibi bir ömürle çalışır(ortalama ömür genelde budur ) tabiki burada soğutmanızda çok önemli.ayrıca telefonlardaki sensörler lümen ölçmez sadece lüx ölçer ve sağlıklı çalışanını görmedim lüx metre ile ikisini sürekli kalibre etseniz bile bir türlü stabil çalışanını görmedim lüx metre ile sadece ledleri aynı şartlarda kıyaslayabilirsiniz,biz lüks metre ile aydınlatılacak ortamın olması öngörülen aydınlatma düzeyinde olup olmadığını ölçüyoruz.

Ben derdimi anlatamadım sanırım. Power ledlerin nasıl sürüldüğünü gayet iyi biliyorum. Power ledler üzerine sabit akım ve akım ayarlı bir çok devre kurdum ve aralarında 5-6 yıldır sürekli kullandıklarım da var.

Burda savunduğum şey COB ledlerin power ledler gibi davranmadığı.

Power led üzerindeki küçük bir voltaj dalgalanmasında üzerinden geçen akım büyük oranda değişiyor.

Örnek: 3.1 voltta 350 mAh geçiyorken 3.3 voltta 700 hatta 1000mAh geçebiliyor.

Bana şunu açıklayın:
Elimdeki COB led hiçbir koruma ve sabit akım kaynağı bağlı olmadan 12 voltta 600 mAh çekerken 15 Volta çıkarınca niye 900 mAh çakılı kaldı? Niye kızarmadı / bozulmadı?

Bilen biri bunu açıklasın.
Bana sabit akımla sürülür, şöyle olur, böyle olur gibi zaten bildiğim şeyleri okumayın.

ertuğrul54

OG

Alıntı YapBilen biri bunu açıklasın.
Kullandığın ledin datasheet'ini ver, her şeyi açıklayayım
data adam gibi bir data olmak şartı ile.

Led içinde sabit akım unitesi yok ise (ki hiç bir led'de bunu görmedim, var ise altta yazanlar gecersizdir),
"Voltajı arttırdım akım artmadı"
dediğinde,
2 faktör var,
-Led içindeki zener güç kaynağını sınırlıyor.
-Güç kaynağın akımı herhangi başka bir şekilde sınırlıyor

fide

Alıntı yapılan: OG - 06 Kasım 2020, 10:58:55Kullandığın ledin datasheet'ini ver, her şeyi açıklayayım
data adam gibi bir data olmak şartı ile.

Led içinde sabit akım unitesi yok ise (ki hiç bir led'de bunu görmedim, var ise altta yazanlar gecersizdir),
"Voltajı arttırdım akım artmadı"
dediğinde,
2 faktör var,
-Led içindeki zener güç kaynağını sınırlıyor.
-Güç kaynağın akımı herhangi başka bir şekilde sınırlıyor

https://www.direnc.net/10w-beyaz-power-led

Led çin malı cob ledlerden biri. Dataheet yok hatta marka da hqg gibi bişey.

@OG bir önceki mesajı sinirle yazdım çünkü 2-3 gündür siz ve @JOKERAS ile konuyu ve ortada olan verileri tartışıyoruz. Önceki mesajlarda da bu konuda daha önce bilgim olduğunu defalarca yazmama rağmen önceki mesajları okumadan yorum yapan arkadaşlara sinirlendim.
Sonuçta bu yarıiletken bir çip. İçindeki akım sınırlama, belki regülatör belki ptc var. Bilmiyorum. Sadece test sonuçlarımı paylaştım ve elimde bunlar var dedim.
Hala "ledler sabit akımla sürülür (bilmiyordum kusura bakmayın :o  :o  :o)" diye yazılara sinirlendim.

Niyetim kimseyi kırmak değil sadece elimdekilerle mantıklı cevap arıyorum.
Saygılar.

(Güç kaynağım akımı sınırlamıyor. Bunu belirteyim.)