30W power led için 24V sürücü Tavsiyesi

Başlatan Mucit23, 19 Ekim 2020, 18:48:19

fahri-

COB ledlerin aslında diğer ledlerden farkı yok. Ama COB yaparken birçok ledi tek modüle entegre ediyorlar ve beslemesi ile de ilgili opsiyonlar var.

*Normal ledler gibi akım sınırlamalı driver la sürülenler,
* İçinde akım sınırlama devresi var sadece beslemeyi veriyorsun. Besleme de COB a göre opsiyonlu. Benim gördüklerim 220Vac, 12Vdc, 24Vdc beslemeyi takıyorsun yetiyor. Daha çok farklı gerilim opsiyonları da olabiliyor.

COB un bu özelliğini bilmen gerek.

Örnek: 36V sabit voltajla çalışan 20W COB

https://www.alibaba.com/product-detail/1919-mm-white-36V-drive-500mA_62099954476.html?spm=a2700.drainage_lp_1.0.0.52fb51e3t8O7IR&s=p&fullFirstScreen=true

1919 mm white 36V drive 500mA 20W cob led chip

fide

Alıntı yapılan: fahri- - 06 Kasım 2020, 11:36:14COB ledlerin aslında diğer ledlerden farkı yok. Ama COB yaparken birçok ledi tek modüle entegre ediyorlar ve beslemesi ile de ilgili opsiyonlar var.

*Normal ledler gibi akım sınırlamalı driver la sürülenler,
* İçinde akım sınırlama devresi var sadece beslemeyi veriyorsun. Besleme de COB a göre opsiyonlu. Benim gördüklerim 220Vac, 12Vdc, 24Vdc beslemeyi takıyorsun yetiyor. Daha çok farklı gerilim opsiyonları da olabiliyor.

COB un bu özelliğini bilmen gerek.

Örnek: 36V sabit voltajla çalışan 20W COB

https://www.alibaba.com/product-detail/1919-mm-white-36V-drive-500mA_62099954476.html?spm=a2700.drainage_lp_1.0.0.52fb51e3t8O7IR&s=p&fullFirstScreen=true

İşte budur.
Allah razı olsun.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

kotan04

senin derdin kendini ifade ettiğin kadar anlaşılır neyi bilip bilmediğini bilmiyorum ama led'lerin hepsi aynı yapıdadır sadece cob led'ler daha sık paketli ve yüksek güçlerdeler. neden bozulmadığı konusuna gelince emin olun data dosyasında beyan edilen değerin üstüne çıkın kısa zamanda bozulur. bozulmaz diye bir şey yok beyan değerleri neyse odur tabi çakma ne oldu belirsiz bir cob led değilse..

led'lerde diğer bileşenler gibi her geçen gün  ömür, lümen, verim, güç, kriterleri iyi yönde gelişmektedir .şimdiki led'lerde polarite koruması ve kendisi bozulsa bile devreyi tamamlaması adına diyot kullanılmakta .

bunun dışında gizemli bir şekilde akım çekme gibi huyları yoktur üretici beyan değerleri dışında kullanılırsa fazla uzun ömürlü çalışmazlar.

Alıntı yapılan: fide - 06 Kasım 2020, 10:00:04Ben derdimi anlatamadım sanırım. Power ledlerin nasıl sürüldüğünü gayet iyi biliyorum. Power ledler üzerine sabit akım ve akım ayarlı bir çok devre kurdum ve aralarında 5-6 yıldır sürekli kullandıklarım da var.

Burda savunduğum şey COB ledlerin power ledler gibi davranmadığı.

Power led üzerindeki küçük bir voltaj dalgalanmasında üzerinden geçen akım büyük oranda değişiyor.

Örnek: 3.1 voltta 350 mAh geçiyorken 3.3 voltta 700 hatta 1000mAh geçebiliyor.

Bana şunu açıklayın:
Elimdeki COB led hiçbir koruma ve sabit akım kaynağı bağlı olmadan 12 voltta 600 mAh çekerken 15 Volta çıkarınca niye 900 mAh çakılı kaldı? Niye kızarmadı / bozulmadı?

Bilen biri bunu açıklasın.
Bana sabit akımla sürülür, şöyle olur, böyle olur gibi zaten bildiğim şeyleri okumayın.
kkkkoootttaaannn000444

JOKERAS

Alıntı yapılan: elektro77 - 06 Kasım 2020, 08:48:31Bununla ilgili örnek bir devre şeması verebilirmisiniz. Ledin voltaj değerine göre mi belirleniyor zenerin değeri. Çok işime yarayacağını düşünüyorum.
https://tr.aliexpress.com/item/32816922923.html?spm=a2g0o.search0303.0.0.5b587567DV47Y6&algo_pvid=3d9b6bcb-be40-4e63-b537-988b54613974&algo_expid=3d9b6bcb-be40-4e63-b537-988b54613974-2&btsid=0b0a555e16046595910014107ea51b&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_
Sayfanın altlarına doğru bakarsanız led şeması var.

Sizin düşündüğünüz şey şu olmalı.Seri bağlı ledleriniz var,bu ledlerden biri veya bir kaçı açık devre olursa Led içindeki Zener iletime geçip devreyi tamamlasın bu sayede diğer ledler yanmaya devam etsin istiyorsunuz sanırım.
Ama bu durum 1 veya 2 led için geçerli olur.Zenerin iletim Voltajı Led'in iletim Voltajından büyüktür.
Dolayısı ile Açık devre olup Zener sayesinde iletimde olan Seri bağlı ledlerin için var olan gerilim
artacak.Sabit Klasik bir besleme ile besliyorsanız Ledler yine sönecek.
Boost tipi yapıyla sürerseniz Boost Voltaj limitinin üzerine çıktığında, Korumalı Boost ise Boost devresi kapanacak.Koruması yoksa Boost devresi bozulacak.
---------------------

fide, o tip ledlerin olabileceğini,Sabit akım devresini Ledin içine gömebileceklerini söylemiştik.
Ben görmedim!Ama bunlar Çin Malı uyduruk çözümler olsa gerek.Sabit akım devresi diye belkide Direnç gömdüler COB'un içine.Senin Led için verdiğin Akımın Önce artıp Sonra düştüğünü söylemen buna işaret.

Sabit Akım Led Driverın Akım ve Gerilim davranışı şu şekilde olmalı.
Led ile Besleme arasına Ampermetreyi bağlayıp ölç Atıyorum o an 1A çeksin.Gerilimi arttırdığında
Çektiği 1A hiç Kımıldamamalı.Yine 1A çekmeli.Bu gerçek Sabit akım devresinin davranışı.
Senin Cob'un Davranışı ise tamamen Dirençle yapılmış Akım limitleme.
Ona gerek yok.O zaman başka,içinde devresi olmayan Cob al veya led zinciri kurup kendin yap.
Araya bir tane direnç bağla gör.Aynı senin Cob'un verdiği tepkiyi verecek.
Ve iddia ediyorum Önünde Sonunda Anormal sürede bozulacak.

Sağda solda görüyoruz, Özellikle COB olanlar belkide bu sebeple bozuluyor.

OG

@fide, bu böyledir diyor isen ve gönlün rahatsa kullan gitsin
yanlızca dikkat çekiyoruz, çünkü,
çok kişi, bu yolda emin olmadan iş yapıp onbinlerce dolar zarara girdi
aha birisi de ben, yolun başında iken.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

JOKERAS

OG Zarar çokmu?Üzülme geçer:)

Bu arada Beyaz Led diye bir şey de yoktur.Tüm Beyaz ledler Aslında Mavidir.
Ledi Beyaza Dönüştüren Chipin üzerine Dökülen Sarımtırak Difuzerdir.
Bizzat testini yapmıştım.

OG

benim 2 büyük zararım oldu (led işine yeni giriştiğimde)

1- IP67 power supply (su alınca sistem çöktü sonra ben çöktüm)
2- Led (sözde cree led ile)

Her ikisindede hatam söze güvenmekti
1. sinde, karaktersizin birisi (led piyasası onu iyi tanır) o iş için ortağım idi. Sözüne güvenip söylediğ PS'leri kullandım
2. sinde, hakkaten cree ledleri kullandım, oysa nasıl yaptılar ise testten geçememiş cree ledleri cree'nin orjinal makaraları ile piyasaya sürmüşler, yine Çin'den getirip satan bir Türk'e güvendim, o karaktersizi de  piyasa iyi tanır.

OG

Alıntı yapılan: fahri- - 06 Kasım 2020, 11:36:14Örnek: 36V sabit voltajla çalışan 20W COB

Bu led şöyle,
Beyaz led için nominal akımlarında çalışırken (ısıl sürüklenmeler gözardı)
(düşük akımlı beyaz led genelde 3,0 ~ 3,3V gibi olur
yuksek akımlı beyaz led genelde 3,3 ~ 3,6V gibi olur)

10 led seri
ve o seri kollardan x sayıda kol paralel

10 led seri olunca 33V~36V yapar
led soğuk iken direk 33-35V falan verilirse nominal akımı geçmez,
yani akımı sınırlamaya gerek olmaz, ama zamanla ne olur? muallak durum

Altta yazmış
Voltage: 36-40V
Current: 500mA

ben bunu şöyle anlarım,
kullanacağın power, 500mA sabit akımlı 36-40V (voltaj üst limit daha yüksek olabilir)

fahri-

Alıntı yapılan: OG - 06 Kasım 2020, 22:05:19ben bunu şöyle anlarım,
kullanacağın power, 500mA sabit akımlı 36-40V (voltaj üst limit daha yüksek olabilir)

Ben de öyle anlarım.