AC/DC SMPS Flyback converter tasarımı

Başlatan zodiac, 01 Kasım 2020, 13:24:36

zodiac

Merhaba SMPS tasarımı yapmaya çalışıyorum.Hiç uğraşmadım.Acemiyim.Bazı konular kafa mı kurcalıyor.
2 çıkışı olacak 12-ve24 volt 4 Ampere kadar ayarlı olacak.Yani max 96 Wlık bir çıkışa ihtiyacım var.

ilk olarak kendi kafamdaki blok diagramı

AC şebeke >> EMİ filter >> Köprü diyot reservoir cap >> SMPS trafo,PWm kontrolücüsü>> DC Filitre>>DC çıkış ve PWM geri besleme

olarak ilerliyor tabi baya yüzüysel bir anlatım.EMİ filtresini araştırdım.Bir çok şemetik buldum.Birinde karar kıldım.Bulduğum filtre benim için uygun olduğunu düşündüm.(resimdeki)Ama sıkıntı değerlere nasıl ulaşacağımı bulamadım.Deneysel olduğunu söylüyorlar.Burada çözüme ulaşamadım.
Diyot olarak 400V reverse peak voltage olan 4Amper bir köprü diyot buldum bu işimi çözer sanırım.
Trafoyu nasıl seçiyim bulamadım.İkincil akım 2amper felan yazılmış.İhtiyacımı uygun trafoyu nasıl seçerim bilmiyorum.
PWM kontrolcüsüne gelince offline flyback converter İC'ler buldum.İhtiyacımı uygununu nasıl seçeciğim bilemedim.
Bana yardımcı olabilcek var mı?

merve damar

Öncelikle entegreni seçmelisin, mosfeti sürmen için gereken kontrolcü. Viper, Top-Switch, ncp genelde kullanılan entegrelerdir. Entegre ile birlikte frekansı da seçmek zorundasın. Belirlenen frekansa göre trafo seçiceksin. 2 sekonderin, 1 entegre beslemek için yardımcı sargın,  1 de primer sargın olmalı seçeceğin trafoda. Gücünü belirledikten sonra trafo nüve seçimi yapmalısın. frekansını, çıkış gerilimlerini, Entegreyi beslemek için gerekli olan gerilimini belirledikten sonra. sarım sayılarını hesaplamalısın. Tel kalınlılarına karar vermelisin.Trafoyu yaptırman daha mantıklı, İstersen kendin de sarabilirsin ama, dediğim gibi gücünü frekansını sarımları belirledikten sonra, Türkiyede trafo sarımı yapan firmalara da hesaplatabilirsin. Ne kadar güvenilir bilinmez. Bence kendin hesaplamayı öğren.
Smps devresine snubber eklemeyi unutma. Bu çok önemli. Bazı entegreler mosfet içeriyor. içermeyende var. Mosfet seçimi yaparken güç mosfeti ve en az 650Vluk mosfet seçmen gerekli.
Öncelikle entegreni seç ve onun üzerine yapılan örneklerle ilerle. daha sonra trafo hesabına geçersin. Çoğu entegre ile ilgili bir sürü örnek tasarım var.