JETWAY JBC372F36W-2600-B (INTEL CEDARTRAIL-D Bilgisayar Arızası

Başlatan rayman, 09 Kasım 2020, 23:58:08

rayman

JETWAY JBC372F36W-2600-B (INTEL CEDARTRAIL-D) Bu bilgisayara yüksek voltaj verilmiş ve içinde chip yanmış. Hİç enerji gelmiyordu. Ufak chip i değiştirdik , içinde sadece yeşil ışık yanıyor ama alet açılmıyor.. Yani on/off yapmıyor .. Anlayan var mı ? Değişen Chip : 20 3b 135

M.Salim GÜLLÜCE

Ben benzer şekilde nextion ekrana 5 yerine 24 vermiştim.
Kısadevre yada yanık birsürü eleman tespit ettim ama kısadevreyi bir türlü bitiremedim.
Termal kamerayla ancak hangi çip olduğunu keşfedebildim.
ayarlı güç kaynağıyla sınırlı akım vererek yavaş yavaş akımı artırdım.
elle hissedilmeyecek ısı farkını ancak kamerada görebildim.

rayman

Thermal kamera şart evet.. Zaten bizim alette şuanda açılmadığı için '' ilk arızalı malzeme ne ise o direk akım çekiyor .. '' Sistemin geneline enerji gitmediği için şuanda thermal kamera ile bakmak lazım . Başka yolu yok ozaman.. Birde smd kutuplu kondansatörler patlamıyormuş yüksek enerhji verince bakalım onlarda kısa devre var mı =?

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: rayman - 10 Kasım 2020, 13:41:38Thermal kamera şart evet.. Zaten bizim alette şuanda açılmadığı için '' ilk arızalı malzeme ne ise o direk akım çekiyor .. '' Sistemin geneline enerji gitmediği için şuanda thermal kamera ile bakmak lazım . Başka yolu yok ozaman.. Birde smd kutuplu kondansatörler patlamıyormuş yüksek enerhji verince bakalım onlarda kısa devre var mı =?
SMD kutuplular tantaldır.
Yüksek voltajda kısa devre olduklarında beslemede sınır yoksa alev alır yanar.
Yüksek voltaj değilde yavaş yavaş akım artırarak ısınan parçayı tespit etmeye çalış.