Enerjisi Kesildiğinde Son Durumunu Hatırlayacak Entegre veya Devre

Başlatan lostromos, 18 Kasım 2020, 22:06:17

lostromos

Arkadaşlar merhaba

Aracımda kontak açıldığında entegreye (veya devreye) enerji gelecek, daha sonrasında da entegrenin input bacağındaki sinyale göre çıkış verecek bir malzemeye ihtiyacım var ancak başlıktanda anlaşıldığı gibi kontak kapatıldıktan sonra, tekrar açtığımızda, ilgili çıkış pin veya pinlerin son durumunu (HIGH/LOW) hafızasında tutabilecek bir çip veya devreye ihtiyacım var. Giriş,besleme, çıkış voltajları, malzemenin dip veya smd olması önemli değil. Gerekli devre ile uygun şartları sağlayabilirim.
Konu ile ilgili yardımlarınız için teşekkür ederim.

tmsh

Eeprom işinizi görmüyor mu? State her değiştiğinde Eeproma yazsanız, açılırken de oradan okusanız isteğinizi yerine getirir mi?

lostromos

Alıntı yapılan: tmsh - 18 Kasım 2020, 23:22:08Eeprom işinizi görmüyor mu? State her değiştiğinde Eeproma yazsanız, açılırken de oradan okusanız isteğinizi yerine getirir mi?
Evet mikroislemcili bir devre görür ancak bu iş icin üretilmiş bir malzeme var hem ogrenmek hem kullanmak istiyorum.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: lostromos - 19 Kasım 2020, 00:32:20Evet mikroislemcili bir devre görür ancak bu iş icin üretilmiş bir malzeme var hem ogrenmek hem kullanmak istiyorum.
Her PIC MCU içinde zaten eprom war.
Her Pin okuduğunda yada çıkışlara yazdığında bir kopyasınıda eproma yazarsın.
Eski durumu öğrenmen gerektiğinde kullanırsın.

Ayarlanan Termostat sınır değerlerini hafızaya kaydedip her enerjilendiğinde son ayarlarla başlayan bir devre tasarlamıştım.
Fırında PCB pişirmek için istenen sıcaklık aralığında kalsın deyu.
Foruma eklemiştim.
Flowcode bölümünde bulabilirsin.

lostromos

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 19 Kasım 2020, 01:05:43Her PIC MCU içinde zaten eprom war.
Her Pin okuduğunda yada çıkışlara yazdığında bir kopyasınıda eproma yazarsın.
Eski durumu öğrenmen gerektiğinde kullanırsın.

Ayarlanan Termostat sınır değerlerini hafızaya kaydedip her enerjilendiğinde son ayarlarla başlayan bir devre tasarlamıştım.
Fırında PCB pişirmek için istenen sıcaklık aralığında kalsın deyu.
Foruma eklemiştim.
Flowcode bölümünde bulabilirsin.

Mehmet Bey cevabınız için teşekkür ederim. Bahsettiğiniz şekilde olabilir lakin tek bir entegre ile mikroişlemcili modül kullanmadan (yazılımsız) analog veya dijital bir devre tasarımı ile bu işlerin bir çözümü var mı onu merak ediyorum?

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: lostromos - 19 Kasım 2020, 01:17:22Mehmet Bey cevabınız için teşekkür ederim. Bahsettiğiniz şekilde olabilir lakin tek bir entegre ile mikroişlemcili modül kullanmadan (yazılımsız) analog veya dijital bir devre tasarımı ile bu işlerin bir çözümü var mı onu merak ediyorum?
Digital dediğinde onu hafızaya almayı gerektiren...
Analog dediğin de ise zaten imkansızı belirtmiş olursun dostum.
Analog memory diye bişey bilen varsa anlatsın :)

z

Analog memory olmaz mi.

Teyp kaseti ve Charge pump

Ilk akla gelenler.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Mr.Thinking

bu işi dediğiniz gibi yapmak için bir sürü latch röle kullanmanız gerekebilir. Yani enerji kesilsede konumunu koruyan röle

ego=1/Knowledge

forsa1975

Kapatırken kayıt almam gereken yerde,besleme girişinden sonra eşik gerilimi düşük bir seri diyot ve çıkışında 0.1 farad kondansator koyuyorum.Diyot öncesinden bir digital input alıyorum. Besleme kesildiğinde, işlemci bir süre kondansatör üzerinden besleniyor. Diyot öncesi gerilim düştüğü zaman digital inputtan okuyup kayıt yaptırıyorum. İş görüyor.

lostromos

Alıntı yapılan: elektro77 - 19 Kasım 2020, 08:54:45bu işi dediğiniz gibi yapmak için bir sürü latch röle kullanmanız gerekebilir. Yani enerji kesilsede konumunu koruyan röle

Aradığım malzemelerden birisi evet sanırım bunu eski konumuna getirmek için flip flop tarzı bir devre kullanılacak(yazılımsız mikroişlemci olmadan)

lostromos

Alıntı yapılan: forsa1975 - 19 Kasım 2020, 09:36:22Kapatırken kayıt almam gereken yerde,besleme girişinden sonra eşik gerilimi düşük bir seri diyot ve çıkışında 0.1 farad kondansator koyuyorum.Diyot öncesinden bir digital input alıyorum. Besleme kesildiğinde, işlemci bir süre kondansatör üzerinden besleniyor. Diyot öncesi gerilim düştüğü zaman digital inputtan okuyup kayıt yaptırıyorum. İş görüyor.

hocam cevap için teşekkürler ancak yazılımsız olarak malzeme arayışındayım.

lostromos

Arkadaşlar aslında fikir verebilir diye yazmak istedim. Eskiden flip floplu fenerler kullanırdık. Pili sökülse dahi hangi modda (genelde 2 modu olurdu) kaldıysa o moddan devam ederdi. Bu tarz bir yapıdan bahsediyorum.

M.Salim GÜLLÜCE

İlk gördüğüm yazılımsız mekanik hafıza beni şok etmişti. :o
İtalyan malı deri boyama makinasında konveyörden geçen derinin boyanmasında kullanılıyordu.
Fotocell den aldığı bilgiyle bir disk üzerindeki bilyelerisağa yada sola çekerek hafızaya alıyordu.
Disk sürekli dönüş halinde olduğundan boya tabancasının hizasına geldiği noktada tabancaya on/off işlemini bilyelere bakarak yönlendiriyordu. 8-)

Paylaşmak için Kayıtlı bir belge bulamasamda...
Şöyle bir yazılımsız Mekanik Bilgisayar(Mecanic Computer) ekleyeyim dedim.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: lostromos - 19 Kasım 2020, 09:46:32Arkadaşlar aslında fikir verebilir diye yazmak istedim. Eskiden flip floplu fenerler kullanırdık. Pili sökülse dahi hangi modda (genelde 2 modu olurdu) kaldıysa o moddan devam ederdi. Bu tarz bir yapıdan bahsediyorum.
Yapmak istediğiniz devrenin blok şemasını kabataslak çizip buraya yüklerseniz daha ayrıntılı düşünebiliriz belki!
Hatta belki devre şemasını çizip göndere debilirim o zaman
ego=1/Knowledge

lostromos

Alıntı yapılan: elektro77 - 19 Kasım 2020, 11:34:05Yapmak istediğiniz devrenin blok şemasını kabataslak çizip buraya yüklerseniz daha ayrıntılı düşünebiliriz belki!
Hatta belki devre şemasını çizip göndere debilirim o zaman

Aracıma ekstra güvenlik koruması yapacağım. İmmobilayzır beynindeki bir girişe 12v verdiğimde araç komple bloke oluyor. Bende gizli bir buton, şifre padi veya parmak izi okuyucu ile kontak açıkken blokeleyeceğim. Kontak kapandığında ve tekrar açıldığında en son çıkışı hatırlayıp immo beynine 12v vermesi veya vermemesi gerekiyor. İşin özeti bu.
Tekrarlamak gerekirse atmega328p veya attiny ile devre kurup eeprom kullanarak bir röle veya transistör ile rahatça yapabilirim ama bu iş için entegreler var mı diye merak etmiştim. Sanırım yok.