sayısal pusula

Başlatan moralas, 17 Ocak 2006, 15:06:25

moralas

bu bi sayısal pusula devresi şekil olarak böyle ama nasıl yapıldıgını anlayamadım yardımlarınızı bekliyorum

aster

resimler için yorum yapamıyacağım ama
bu sanki daha sayısal, ilgini çekebilir

Erol YILMAZ

Bunları gorunce pusulalar manyetik-mekanik ve analog olarak kalmalı ! diye dusunuyorum. :)

picusta

Bence ilk devrede adamlar biraz daha ugrasmis, motor kontrol edip açi kontrol etmisler. Ikincide ise hazir modül (ortadaki kart) kullanmislar. I2C ile haberlesip açiyi dogrudan aliyorlar.

aster

Bütün olay bu zımbırtıda bitiyor
http://www-us.semiconductors.philips.com/pip/KMZ51.html

bir tanesinin içini kırıp bakacağım merak eder dururum hep :roll:
detay için
http://www.sample.co.kr/robotelec/se-cmps.htm

picusta

Adamlar ayni 2 entegreyi dik açi ile koymuslar, açiyi kaçirirsak hassasiyet bozulur. Tahminen Bir entegredeki alici, manyetik alanin sadece bir yöndeki kuvvetini ölçüyor, böylece 2 tane dik açili entegre ile alanin tam yönü bulunabiliyor..

moralas

teşşekürler arkaaşlar

benim istedigim ayrıntılı bi pusula

1 km yarı çaplı alan içinde hata yapmacak kadar hassas bişey geziyorum

pusulaların normal tam kuzeyi göstermedigini bölgesel farkları oldugu

malüm

mesela bi model arabanın pusula ya baglı hareketini ele alalım sürekli kuzeye gitsin 30 m ilerlesin sonra belli bi açıyla dönsün ve 30m güneye gitsin işte burda problem çıkıyor başladıgı noktaya dönemiyor

yakınlarına bir yere geliyor .mesafe uzadıkça fark artıyor

pusala hassas değil tabi sade derece cinsinden gösteriyor .

problem pusula hassasiyeti diye düşünüyorum

bide resimlerdeki pusulalar bana uyar mı

nasıl ulaşabilirim kendim mi devreleri yapmalıyım yoksa satın mı almalıyım

satın alma /kendi yapım fiyat performansı

aster

benim verdiğimden bahsediyorsan üsteki modülü adam 80€ gibi satıyor
gerisi için yaparım dersen her şeyini vermiş zaten

mhk

GPS sistemleri üzerine araştırma yapsan belki daha iyi olur. Uygulama yapmadım lakin senin isteklerine daha iyi cevap vereceği kanaatindeyim.
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

moralas

gps siistemlerine güvenmiyorum ben  kısa mesafede saglıklı olduguna da inanmıyorum.

farklı önerileri olan arkadaşlar varsa bilgilerini bekliyorum

saygılar

picusta

ivme ölçer kullan (piezo). Sonra sinyal isleme algoritmasi ile kesin konumu bulabilirsin. hassas olur.

tazmana

esasında yukarıda linki verilen modülde kullanılan kmz51 ile pusula yapılabiliyor ama internette yapılmış bir devre bulamadım philipsin sayfasında nasıl yapılacağını anlatmış ama örnek devre vermemiş.

moralas

ivme ölcer (piezo) deneyimim olmuştu .model uçak kullandım ama farklı kuvvetler oldugu için pek işime yaramadı.

picusta:

sinyal isleme algoritmasi ile yönleri nasıl algılayacagımızı biraz açarmısın ?

picusta

Kabaca ivmeyi 2 kere entegre edip konumu bulacaksin. Ama genelde böyle bir uygulamada ayriyeten bir tane daha hizi ölçen sensör kullaniliyor. ivme ölçerler hizli frekanslari ölçmekte daha etkili. ufak sabit hizda bir kaymayi gözlemliyemiyorlar. iki sensörden gelen bilgileri bir güzel karistirip hassas konum bulunabiliyor.

zafer01

Arkadaşlar RC tekneye böyle bir şey adepte etmek istiyorum kuzeye veya güneye pusula yardımıyla çok hassas olmasına gerek yok veya böyle birşey yaparım diyen olursa 5 tane kadar bana lazım tşk ederim tlfonum 05070871304