Nuvoton N76E003 Kristal kullanımı Hk

Başlatan neccarzade, 09 Aralık 2020, 10:39:56

neccarzade

Merhabalar,
Nuvoton marka n76e003 mikrodenetleyicisiyle bir proje geliştiriyorum. Projede daha önceden tasarım yaptığımda kristal girişi için yer ayırmamıştım. Şimdi el ile lehimleyip deniyorum. İnternette gördüğüm bir referans tasarımda 5 ve 6. pinlerine bağlantı yapılmış bir tasarım var .
http://embedded-lab.com/blog/getting-started-nuvoton-8-bit-microcontrollers-coding-part-1/
Yalnız benim kafama takılan bir husus var. Datasheet'te gördüğüm kadarıyla sadece 5 nolu pinden OSCIN pini bulunuyor. Bu mcu'yu kristal ile kullanan oldu mu acaba? Ya da sadece dışarıdan bir rezonatörün çıkışını mı bağlamak gerekiyor 5 nolu pine?
Herkese hayırlı günler.

z

oscin ve oscout gibi iki pini varsa bu durumda siradan bir xtal ile osc devresi kurulur.

Genel anlamda MCUnun sadece oscin pinini kullanacaksan bu durumda ext osc kullanirsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

RaMu

Verdiğin sayfada Clock System başlığı altında anlatmış:
Alıntı YapExplanation
The very first thing to note is the absence of two OSC pins unlike other micros and yet a crystal resonator is connected with P30 and P17. This configuration is not correct. There is only OSCIN pin. This is because N76E003 can only be driven with active clock sources like crystal modules, external electronic circuitry, etc. The HIRC clock source is accurate enough for most purposes and there is literally no need for external clock. I have done most of the experiments with HIRC and I'm satisfied with it.
...
Kısaca harici osilatör için aktif osilatör kullanılacak diyor.
Dahili osilatörü bayağı kararlı felanda demiş.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

neccarzade

Alıntı yapılan: RaMu - 09 Aralık 2020, 14:16:41Verdiğin sayfada Clock System başlığı altında anlatmış:Kısaca harici osilatör için aktif osilatör kullanılacak diyor.
Dahili osilatörü bayağı kararlı felanda demiş.
@RaMu hocam bu kısmı ben de inceledim. Ama uygulamada çok da işimize yaramadı. Yaptığım yazılımda yaklaşık 65 saat çalışan sistemde 25 dk sapma oluştu. Yaklaşık olarak ‰7 oluyor. Bu da bizim için oransal olarak yüksek bir hata değeri. O nedenle pek sağlıklı olmadı. Başka bir yol denemeye çalışacağız

RaMu

Aktif osilatör işine geliyorsa çözüm olur.

Niye bu mcu yu kullanıyorsun?
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

neccarzade

Aktif osilator de maliyeti artırıyor diye attığımız taş urkuttugumuz kurbagaya değmeyecek gibi görünüyor. İşimizi uygun maliyette cozebilecegimiz bir entegre olduğundan dolayı kullanmayı düşünüyorduk. Teşekkür ederim yardımlarınız için.

quarko

Bu nuvoton mcu lar nasıldır acaba ? Kullananlar, tecrübe edenler, görüşlerini paylaşabilir mi ?

Geçenlerde bir arkadaşımdan duyduğumdan kadarıyla STM32 lerin adetli tedariğinde sıkıntı varmış. Nuvotonlar da fiyat olarak daha agresif olduğunu söylüyorlar ve kullanmayı düşünüyorlardı. Ama herhangi bir fikrim yok bu nuvotonlar hakkında..
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

neccarzade

@quarko hocam stm8s'in alternatifi olarak kullanılıyor. Aynı sizin dediğiniz gibi ST'nin terminlerinde ciddi sıkıntılar yaşıyoruz biz de. Analog ölçüm performansı fena değil. Debug problemi yaşanıyor display kullandığımız cihazımızda. Belli noktalarda sıkıntıları var ama mevcut piyasa şartlarında fiyat/performans olarak fena değil diyebilirim.

quarko

n76e003 serisi stm8 lerin alternatifi galiba hocam ama nuvoton un arm ları da var. Fena değil gibi. Bir discovery board u vs olsa denemek isterdim. Var mıdır acaba, STM32 discovery boardları gibi ucuz kartları..
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

neccarzade

Evet bana da Arm'larının performansı fena değil gibi geldi en azından datasheet'ten. Türkiye'de Özdisan firması distribütörü diye biliyorum. Firma ile iletişime geçip temin edilebilir diye düşünüyorum.

quarko

Evet hocam özdisan da var. Fakat şahsi alımlara kapalı. Kurumsal hesaptan fiyatları görebiliyorum sadece. En ucuzu da bu (27.7695$)

https://b2b.ozdisan.com/maker-urunleri/gelistirme-platformlari/gelistirme-kitleri-ve-aksesuarlari/NT-NANO100K