40kHz ultrasonic yıkama hakkında.

Başlatan Melih1802, 22 Aralık 2020, 15:15:28

Melih1802

İş yerimde test için bir UltraSonic yıkama cihazı var. Bu cihaz 40kHz, 80 derecede şu an hurda kart temizliği yapıyor. Açıkcası sonuç etkileyici.
Bu işlemin sizce hangi elemanlara (olursa) zararı olur?

Erol YILMAZ

Birkaç tane öncesi-sonrası fotoğrafı paylaşabilir misiniz?

RaMu

Smd seramik kapasitörleri çatlatıp kısa devre edebilir diye düşünüyorum.

Pcb yollarına zarar verebilir mi, kaldırabilir mi diyede merak ediyorum.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

Melih1802

@Erol YILMAZ
Cihaz 10dk içinde arıza yaptı yarın bakar test yaparım.
@RaMu yolları kaldırmadı,içnde sıvı olduğu için elektrotik, kristal veya tantal hasar görebilirmi onu düşünmüştüm.

Sozuak

Suyun korozif etkisi olabilir eğer su kullanıyorsanız. Temizlemeyi ani basınç dalgası ile oluşturulan hava kabarcıkları ile yaptığı için çatlatma, patlatma yapmaz. Ben de evde kullanıyorum. Hassas yüzeylerde vs denedim bir sorun çıkartmadı, mantıken de çıkartması imkansız.
Yalnız etkili olması için kullanılan ek solüsyonlar var. Amonyak bazlı gibi. Hastaneden numune almıştım zamanında denemek için. Ben kart temizliğinde değil ulaşılması zor girinti çıkıntı olan metalleri temizliyorum.
Kartları temizlemek amacı  alkol  gibi çözücüler mi kullanıyorsunuz.

OG

kristal titreşim ile zarar görebilir, US o titreşimi yapabilirmi bilmiyorum.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Sozuak

US yıkama cihazları vibrasyonla değil kavitasyon etkisi ile iş görür. Kısaca kavitasyon :

...bir akışkanın içerisinde herhangi bir maddenin hızlı bir şekilde hareketi sonucu oluşan bir faz değişim olayıdır. ... Kavitasyon ile ortam sıcaklığı doğru orantılıdır. Buharlaşma sıcaklığının azalması ile sistem içerisinde su buharı ve hava kabarcıklarının bulunduğu soğuk bir kaynama meydana gelecektir.

Yani su içinde hızla dönen pervanenin hava teması olmamasına rağmen hava kabarcıkları oluşturması gibi. Bu kabarcıklar da yüzeydeki kiri söküp alıyor. Çok çok güçlü olmadıkları için gemi pervanelerindeki gibi devasa metal aşındırmalarını da yapmazlar.

Örneğin geçen gün 45-50 derece sıcaklıkta 1 saat kadar  conta yüzeyi pürüzsüz olan bir parça temizledim. O pürüzsüz yüzeyde gözle görülür ve elle hissedilir herhangi bir aşınma, bozulma olmadı.

Hani elinizi soksanız hissetmiyorsunuz bile.

M.Salim GÜLLÜCE

Geçmişte ceptelefonlarında kullanmışlığım wardır.
Cep telafonlarında da kristaller war. Rezonatörler ve seramik filtre elemanları war.
Çalışan cihazı bozduğuna şahit olmadım.

Zaten alkol içinde yapıyorduk temizliğimizi.