Elektrolitik kapasitor yerine smd kapasitor kullanmak.

Başlatan z, 25 Aralık 2020, 09:04:28

ipek

MAX1811 pcb çizdim veri sayfasındaki çizime sadık kaldım,ama elimde 10uF MLCC olmadığı için tantal koydum ,entegre küt gitti,değiştirdim 15 dakikada oda gitti,hışımla Rom'u aradım patates çıktı bunlar diye,seramik kullandınız değilmi ?diye sordular,hayır dedim,olmaz tantal olmaz deyince tepem attı,sinirlenip kapattım,50 adet almıştım,eski bozuk laptop bordl'arından 10uF söktüm saat gibi tıkır tıkır çalıştı,belki 6 volt tantal taksam olacaktı,elimde 35 voltluk vardı,net'e bir baktımk'i voltaj yükseldikçe ESR dibe batıyor..

z

+24v 20cm kadar uzun bir kablo ile karta giriyor ve 5mm otedeki 100uF elkoya bagli.

24voltun karta girdigi noktadan elkoya aksi istikamette 20mm otede ise paralel 7 tane 470nF lara bagli.

Devre calisirken Elko uclarinda 45ns lik zaman araliginda 28volta, gene 45ns lik zaman araliginda 20volta inen igne pals olusuyor. (Moslarda bu zaman araliginda cross conduction durumu var.)

Ayni voltaj hatti seramik 470n lara da bagli. Fakat oradaki voltaj saf DC ve hic bir ignecik yok.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: z - 26 Aralık 2020, 04:33:53+24v 20cm kadar uzun bir kablo ile karta giriyor ve 5mm otedeki 100uF elkoya bagli.

24voltun karta girdigi noktadan elkoya aksi istikamette 20mm otede ise paralel 7 tane 470nF lara bagli.

Devre calisirken Elko uclarinda 45ns lik zaman araliginda 28volta, gene 45ns lik zaman araliginda 20volta inen igne pals olusuyor. (Moslarda bu zaman araliginda cross conduction durumu var.)

Ayni voltaj hatti seramik 470n lara da bagli. Fakat oradaki voltaj saf DC ve hic bir ignecik yok.

Sadece bu sebepten enerji geçiş hatlarında FBead ve MLCC filtre kullanırım.

z

HDD nin kartinda seramik kapasitorlerle olusturulmus buyuk degerli kapasitor blogunu kirmizi bolgeye aldim.

Sokup bir kenarda biriktirdigim HDD kartlarini inceledigimde adamlarin elco ve tantal kullanmayi terk ettiklerini gordum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ipek

bende aynı fikirdeyim, yüksek ripple olan yerlerde SMPS gibi hala tercih ediliyorlar, fakat Sanyo firmasının OSCON serisi D,Q,ESR gibi kaite aranan her değeri sunuyor,Sanyo'nun veri sayfalarında örnek 1000uF gereksinim olan yere 470uF OSCON takmanız kafi deniyor..

analog06

sanırım aynı durumu bende yaşıyorum smps çıkış kapasitelerini harici bir devreye yerleştirmek zorunda kaldım bu iki devreyi bir kabloyla birleştirip yüke götürüyorum dediğiniz gibi çıkışta iğne pals ler oluşuyor

nasıl çözebilirim ?
Alıntı yapılan: z - 26 Aralık 2020, 04:33:53+24v 20cm kadar uzun bir kablo ile karta giriyor ve 5mm otedeki 100uF elkoya bagli.