ZIT EMK nedir, nasil olusur, nasil hesaplanir.

Başlatan z, 03 Ocak 2021, 14:19:37

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

JOKERAS

z, Anahtar kaplıyken Bobin üzerine yüklenen Akım (IL = Vi / Henry * Duty-Ton) mi oluyor?
100Uh lik bir Bobine peryodu 1 Sn ve Duty Oranı %50 olan 10V uygularsak
IL ne olur?
İşin matematiğini anlamaya çalışıyorum.

z

Simdi duty dedinmi surekli on-off yapiyorsun demektir. O zaman hesaplama videoda anlattigim gibi olmaz.

Aslinda olurda her bir anahtarlama icin tek tek hesaplama yapman lazim. (Akim her bir cycle'da arta arta gider yada bir degerde sabitlenir bunun hesabini ayrica ele almak lazim)

Soyle diyelim.

Baslangicata yani voltaj uygulamadan once bobinden akim akmiyor olsun.
10V gerilimi 100uH bobine 1ms boyunca uygularsan.

1 ms sonunda (10/100E-6)*1E-3 yani (10/0.000100)*0.001=100 Amper degerine ulasir.

JOKERAS

Alıntı yapılan: z - 03 Ocak 2021, 15:43:39Simdi duty dedinmi surekli on-off yapiyorsun demektir. O zaman hesaplama videoda anlattigim gibi olmaz.

Aslinda olurda her bir anahtarlama icin tek tek hesaplama yapman lazim.

Soyle diyelim.

Baslangicata yani voltaj uygulamadan once bobinden akim akmiyor olsun.
10V gerilimi 100uH bobine 1ms boyunca uygularsan.

1 ms sonunda (10/100E-6)*1E-3 yani (10/0.000100)*0.001=100 Amper akar.
1Ms de 100Ampermi akıyor yani? 1Ms için 100Amper çok değilmi?

E-6 1E-3 bunlar nedir?

z

100A icin cok diyorsun ama 100uH o kadar kucuk bir enduktans ki sen dua et 10 voltu ciplak teller yuklemedik.

Ciplak telle yukleseydik akim belki de 100 milyon ampere cikacakti.

E 10un kuvveti demektir. 10E1 10 demek

10E-2 0.01 demek.

Benimle kafa buluyorsun galiba.

TV tamircisi, balununu patlatirim bak.

JOKERAS

Alıntı yapılan: z - 03 Ocak 2021, 16:03:05100A icin cok diyorsun ama 100uH o kadar kucuk bir enduktans ki sen dua et 10 voltu ciplak teller yuklemedik.

Ciplak teller yukleseydik akim belki de 100 milyon ampere cikacakti.

E 10un kuvveti demektir. 10E1 10 demek

10E-2 0.01 demek.

Benimle kafa buluyorsun galiba.

TV tamircisi, balununu patlatirim bak.
Vay anasını yaa.Yahu z, seninle veya bir başkasıyla niye kafa bulayım?
En nefret ettiğim şey İnsanlarla Dalga geçmek.Dalga geçen İnsanlar aslında ne kadar komik duruma
düştüklerinin farkında bile değiller.

Bilmiyorm soruyorum.Sorarsın suç,sormazsın suç.Ne yapacağımı şaşırdım yeminle.
Daha öncede defalarca sordum,Mekanizmaların nasıl çalıştıklarını kendime göre biliyorum
doğru veya yanlış.Matematiğini de öğrenmeye çalışıyorum ki yanlışlarımı göreyim.
Bilsem sormam.İşin matematiğini bilmediğim için bazı konularda çok zorlanıyorum.
Onun için soruyorum.

Nedir bu Tv tamricisinin çektiği çile.Çile bülbülüm çile:)

M.Salim GÜLLÜCE

Yaw bülen kardeş sen neden TV tamirciliğine takıksınki..
Bende TV tamircisiydim. Ne war bunda :)

z

Ben de TV tamirciligi yaptim. Dukkanim olmadi ama James Bond canta ile evlere cok hizmet verdim. Bir suru siyah Beyaz TV tamir etmisligim var.

JOKERAS

Alıntı yapılan: z - 03 Ocak 2021, 16:23:46Ben de TV tamirciligi yaptim. Dukkanim olmadi ama James Bond canta ile evlere cok hizmet verdim. Bir suru siyah Beyaz TV tamir etmisligim var.
Vaaayyy Kanka.O zaman Kanka diyelim sana:)
Tv tamirciliği yaptığın için böylesin zaten,ama bunun farkında değilsin.
Müthiş tecrübe edindin,sonra bunu Okul ve Merakınla birleştirip z oldun.

z

Evlere hizmet verirken hirsiz muamelesi gormek beni tamircilikten soguttu.

Evin sahibi sana yemek masasini bosaltir. TV yi masaya koyar arka kapagi acarsin. Karsina bir sandalye, onun da ustune boy aynasi koydurursun.

TV ile ugrasirken ev sahibi pur dikkat seni izler.  Suphelendigin parcayi soker cikarirsin. Ama  adamin tek korkusu parca calmamdir.
Soktugum parcayi geri yerine takacakmiyim takmayacakmiyim. Ya da yerine takacagim orjinal mi degil mi?

Adamlari nasil huylandirdiysaniz artik.

O yuzden tamircileri hic sevmem.

RaMu

Bende 20 sene önce TV tamircisinde çıraktım.
İşini hakkıyla yapan tamircileri tenzih ederim ama
tamircileri bende pek sevemem.

https://youtu.be/m_V82rMIoLA
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

JOKERAS

Alıntı yapılan: z - 03 Ocak 2021, 16:42:26Evlere hizmet verirken hirsiz muamelesi gormek beni tamircilikten soguttu.

Evin sahibi sana yemek masasini bosaltir. TV yi masaya koyar arka kapagi acarsin. Karsina bir sandalye, onun da ustune boy aynasi koydurursun.

TV ile ugrasirken ev sahibi pur dikkat seni izler.  Suphelendigin parcayi soker cikarirsin. Ama  adamin tek korkusu parca calmamdir.
Soktugum parcayi geri yerine takacakmiyim takmayacakmiyim. Ya da yerine takacagim orjinal mi degil mi?

Adamlari nasil huylandirdiysaniz artik.

O yuzden tamircileri hic sevmem.

Bu hikayeye senin gibi biri inandıysa Müşterilerin inanmasını çok görmemek gerekir.
Bizim Milletin bir kısmına Eşoğlueşek dersin sana kızar.Eşek muamalesi yapıp sırtına binersin
teşekkür eder.Aziz Nesin hikayesi gibi.

Markette Ömür boyu her kalem üründe Gıdım gıdım Kazıklanmayı dert etmez,
ama 40Yılın başı tamir ettirdiği bir cihaz için Akla hayale gelmedik
saçmalıkları düşünerek Ustaya verdiği parayı eli titreyerek verir.
Ve bunun Geyiğini ömür boyu yapar enayi.

Batı Toplumları ustaya Değer üstüne değer verirken,Saygı gösterirken..
Bizim milletimizde tam tersi bir şekilde Aşağılama ve hırsız muamalesi yapar.

Çantacı birinin kendini usta yerine koyması kadar komik bir şey olamazdı her halde:)
Çantacılar vergi vermez,Kira Elektrik o bu ıvır zıvır vermez.Ama iş ahlakından dem vurular.Ha ha ha.
Kendilerini çok kurnaz zannerdeler.
Zayısız Çantacının işini yapmışlığımız vardır.Müşterinin Cihazlarını bozup Dayak yiyenlerini biliriz.

Davulun sesi uzaktan hoş gelir.Şundan o kadar eminimki.Bu zırvaları sıralayanlar o işi yapsalar,
bu komik ve saçma ön yargılarında ne kadar yanıldıklarını görürler.
Siz hiç Köşeyi dönmüş Tv Tamricisi gördünüzmü?Ben görmedim ve kendimden de biliyorum.
Tv tamircilerini Gece geç saatlere kadar çalışan İş yerleri olarak gördüğünüzden de eminim.
Sosyalitesi sıfır olan İnsanlar.Ömürleri Milletin Ağız kokusunu çekerek kıt kanaat geçinerek
tüketmiş İnsanlar.Yetmemiş olacakki bir hırsızlıkla yaftalıyor Zavallılar.

Yaftalayan sıradan vatandaş olsa anlarsın Cahil der geçersin.Ama işin içindekler olunca Haasss...r
ordan dememek için zor tutuyor İnsan kendini:)

z

Ben cocukken, zengin radyo ve TV tamircileri gordum.
Mesela evleri ve arabalari vardi. O tarihlerde bunlar zenginlik belirtileriydi.

Ama kohne bir dukkanda tamir yapan fakir tamirciler de coktu.

Benim mesela parca calmisligim var ve yakaladi namussuz.

--------------------------

Apartmanin kapicisinin bir radyosu var. Ben de sanat okulunda okuyorum ve bu islerden anladigimi biliyor.(!?)
Bir gun kapimi caldi. Radyomun sesi birden gitti bir bakiver dedi.

Radyoyu actim bir mok anlamadim ugrasirken ugrasirken kendiliginden calisti.
Kapiciya radyoyu teslim ettim. Bekliyorum ki para versin. Ben de istemeye utaniyorum.
Tesekkur etti kapiyi kapadi suratima.

Gel zaman git zaman gene kapimi caldi. Ya bu radyo gene sustu dedi.
Gene icini actim evirip cevirirken gene radyo canlandi. Gene kapiyi caldim gene kuru tesekkur.

Belliki soguk lehim var ama o zamanlar bunun farkinda degilim bende.

Neyse bu 3..5 kez tekrarlandi. Artik sikildim. Bedavaya beni oyaliyordu.
Radyonun kapagini acinca orda cok hosuma giden bir 100n vardi. Rengi yesildi ve tam 4 kose sekli vardi. Normalde malzemeler PCBye normal takiliyken bu yollarin ustune takiliydi. Yani radyoyu acinca direk gozune gorunuyordu.

Soktum aldim. Olmadi yapamadim diyecektim ve bir daha da bana gelmeyecekti.

Kapattim verdim radyoyu.

Bir saat sonra geldi namussuz kapici. Bundan direnis sokmussun dedi. Yok ya ne  sokmesi falan dediysem de adam israr etmedi.

Namuzsuz enseledi beni.

Bir daha da parca falan calmadim.

JOKERAS

Alıntı yapılan: z - 03 Ocak 2021, 17:26:36Ben cocukken, zengin radyo ve TV tamircileri gordum.
Mesela evleri ve arabalari vardi. O tarihlerde bunlar zenginlik belirtileriydi.

Ama kohne bir dukkanda tamir yapan fakir tamirciler de coktu.

Hah işte o dediklerin Tamirci falan değildi.Biz onlar usta veya tamirci demezdik.
Onlar Kapkaççı gibilerdir.Rantabıl olan ne varsa onun üstüne atlarlar.
Yahu z,aklını fikrini ömrünü Elektronik yapılarla harcamış birilerinin Parayı düşüneceğini
nasıl düşüneblirsinki?Onlar için para hep ikinci planlandadır bunu en azından kendinden biliyor
olmalısın.Yahu dün Sabah 4'te mesaj yazmışsın her halde para için Sabahlamadın:)

Kapıcı hikayesinde Kim haklıydı?Kaldıki haklı bile olsan yaptığın hırsızlığa girer.
Meseleyi buradan anlaman lazım.Dediğin şekilde Allah Razı olsun,Kuru teşekkür çoook bedava iş yapmışlığıız vardır.
Ama Dükkan sahibi, Elektrik idaresi,vergi diresi.evde çoluk çocuk bizim Teşekkürü kabul etmiyorlar.

Bu sadece bizim işimizle alakalı değil,Tüm meslekler için geçerli.Usta işini iyi yapmazsa Cihaz çalışmaz veya bozulur.
Doktor işini iyi yapmazsa Vatandaş ölür kimse ona hesap soramaz.

M.Salim GÜLLÜCE

Zıt EMK dan tamirci geyiğine daldık... :D

Müşteriden ücret talep edince kaç liralık parça taktın baba muhabbetiyle başlayınca...

Benim taktiğim ise başkaydı.
İtiraz edip kaçparalık parça muhabbetine dalınca...
Benim bozuk malzeme kutum wardı..
"Sen bana güvenmezsen ben sana kaç paralık istersen o kadar malzeme değiştiririm" derdim.
"Bak bunların hepsi bozuk malzeme hangisi ve ne kadarı senin cihazdan çıktı"
dediğimde süklüm püklüm razı olur giderdi.

Fakat asla para sahibi olamadım. Halende para sahibi değilim.
Külüstür bir arabam war.
Babamdan kalma bir evim ve birkaç bişey daha.
Hiç bir zaman kazandıklarım beni lüks yaşatacak kadar olmadı.
Hamdolsun harama mümkün olduğuncada az bulaşarak yaşamaya devam etmeye çalışıyorum.