STM32F7/H7 için MIPI DSI Ekran Seçimi

Başlatan kimlenbu, 04 Ocak 2021, 22:52:45

kimlenbu

Selamlar,

STM32F7 veya STM32H7 deki DSI yi kullanarak 10 inch 1280x800 çözünürlüğünde bir ekranı sürmeye niyetlendim (Dahili kapasitif dokunmatiği olan). Amacım harici ram de kullanarak TouchGFX ile modern ve akıcı bir arayüz tasarlamak.

Yalnız DSI de CLK_P, CLK_N, DATA0_P, DATA0_N, DATA1_P, DATA1_N, DSI_TEARING ve reset, backlight kontrol uçları olması lazımken ne kadar arama yaparsam yapayım bir türlü bu ekran boyutu ve çözünürlük için üstünde kontrolcüsü ve rami olan seri iletişime sahip bir ekran bulamadım bir türlü.

Acaba böyle çözünürlük ve ebatlar için paralel data hattı şart mı ?

kantirici

Merhaba,
Ekran çözünürlüğü oldukça yüksek. Bu mcu ile akıcı bir görüntü almak pek mümkün görünmüyor. ST'nin kendi boardlarındaki ekran çözünürlükleri fikir verebilir. Onların üzerine çıkmak pek mümkün olmasa gerek(akıcı görüntü için). Ayrıca ekran işlerinde ne kadar data hattı o kadar hız demek.

Not: Modern bir kullanıcı ara yüzü için "QT for mcu" oldukça cezbedici fakat ürünlerde lisans sorunu ve geliştirme ortamı ve öğrenmesi sıkıntılı duruyor.

kimlenbu

Alıntı yapılan: superconductor - 05 Ocak 2021, 00:40:24Buraya bir göz gezdirmek isteyebilirsin: https://www.buydisplay.com/7-84-inch-bar-style-ips-tft-iot-lcd-display-1280x400-mipi-for-car-monitor

buydisplay kullandığım bir tedarikçi, 5",7" ve 10" SSD1963 içeren kapasitif dokunmatik ekranlarını halihazırda kullanıyorum.

Bar display'ler işimi görmüyor ne yazık ki...

Daha önce kullanmadığım için soruyorum STM32'deki LTDC donanımını ekrana direkt bağlayabiliyor muyum yoksa araya bir seviye çevirici vs bağlamam gerekiyor mu ? büyük ekranların hepsi LVDS

Mucit23

LVDS bildiğim kadarıyla RS284 benzeri bir haberleşme katmanı. LTDC donanımı ile doğrudan çalışmaz. Bildiğim kadarıyla Arada bir çeşit Transreciever çiplerinden kullanmak gerekiyor. Genellikle LCD display'ler 4 bit Data + Clock hattı ile haberleşiyor. Fazlası için LCD üzerindeki Driver IC'ye bakmak lazım. Fakat Arada transreciever kullanmak şart.

DS90C387 Bunlardan bir tanesi. MAX9170'de olabilir.

Feyzullah türksever

Stm32h7 ve qt ile dokunmatik ekran kullanmak istiyorum fakat ekranlarla ilgili pek bilgim yok acaba bu konuda Türkçe kaynak bilen varmı. Stm32h7 ile hangi dokunmatik ekranı ideal bir şekilde kullanabilirim. Bağlantıları nasıl yapılıyor detaylı anlatabilecek olan varmı?

m.yondes

Merhabalar ben de STM32F7 ile bir ekran tasarladım .TouchGFX ile kodlamak istiyorum. Kendi tasarım ekranımızı TouchGFX ile kullanmak için nasıl yol izlemeliyiz. Driver vs. indirmemiz gerekir mi ?