Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

mclr ayağı nasıl kapanır ?

Başlatan alikorkmaz_88, 21 Ocak 2006, 20:58:48

alikorkmaz_88

merhaba pic mclr(reset) ayağı nasıl kapatılır programdan ? teşekkürler.

Petek

Alıntı yapılan: "alikorkmaz_88"merhaba pic mclr(reset) ayağı nasıl kapatılır programdan ? teşekkürler.
CCS başlığı altında yazdığına göre CCS kullanıyorsun anlaşılıyor. #fuses içerisinde NOMCLR yazılıyor olması lazım.

Bunu programdan yapabildiğin gibi programlama sırasında programlayıcı programı üzerinden de yapabilirsin. Config word diye bir alan vardır. Kullanacağın çipin datasheetinden configuration word kısmına bak. orada hangi bitin bu amaçla kullanıldığı anlatılıyor. 14 bitlik config wordun (4 basamaklı hex sayı) ilgili bitini istediğin değere getirince ortaya çıkan yeni hex sayıyı programlayıcı programındaki yerine yazıp işlemi başlatıyorsun.
“Önyargıları yıkmak atomu parçalamaktan zordur” A.Einstein

alikorkmaz_88

teşekkürler @Petek arkadaşım.

peki kullandım mikrochip 16877 sanırım bunun öyle bi özelli yok.reset her şeyden etkileniyr elle bi le dokunsan :D onun için kapatmak istemiştim başka türlü programsal yolla kapaltıldını duymuştum ama nasıl yapıldı hakkında hiç bi fikrim yok. teşekkürler.

Petek

Alıntı yapılan: "alikorkmaz_88"teşekkürler @Petek arkadaşım.

peki kullandım mikrochip 16877 sanırım bunun öyle bi özelli yok.reset her şeyden etkileniyr elle bi le dokunsan :D onun için kapatmak istemiştim başka türlü programsal yolla kapaltıldını duymuştum ama nasıl yapıldı hakkında hiç bi fikrim yok. teşekkürler.
16F877 de internal mclr olması lazım. Datasheetine bir bakıverin, hatırlayamadım.

Reset öyle elle falan etkilenmez. mclr pinini 1k-10k arası bir dirençle Vcc ye bağlayacaksınız. Ondan sonra kullanacaksınız. Bu şekilde etkilenmez.Ayrıca toprakla arasına bir buton yerleştirirsiniz. Bu size elle resetleme imkanı sağlar.

alikorkmaz_88

Alıntı yapılan: "Petek"
Alıntı yapılan: "alikorkmaz_88"teşekkürler @Petek arkadaşım.

16F877 de internal mclr olması lazım. Datasheetine bir bakıverin, hatırlayamadım.

Reset öyle elle falan etkilenmez. mclr pinini 1k-10k arası bir dirençle Vcc ye bağlayacaksınız. Ondan sonra kullanacaksınız. Bu şekilde etkilenmez.Ayrıca toprakla arasına bir buton yerleştirirsiniz. Bu size elle resetleme imkanı sağlar.

dostum şimdi sorun şu bu kontaktörlerin yanında çalışıyor o yüzden de etkileniyor. zaten 4.7 k direnç var resette. ama tık yok bir çok şey denenmesine rahmen picin besleme uçlarında 100 nano var ama ne fayda  ne yapılıyorsa etkileniyorr. programsal yoldan da sağlam yapmak lazım f84 de kapatıldını duymuştum. reset ayanı ama bu c de yazdım o dedini direk hata verdi ama farklı entegrelerde var b özellik.

mmengi

F877 de mclr yi internal hale getiremezsiniz. Ama senin sorunun mclr den çok kristalle ilgili gibi geliyor. Sen xtal yerine aynı frekansa yakın düşecek RC bir osc ile dene muhtemelen bu resetlenme olayının olmadığını göreceksin. Eğer çözüm olmazsa pic in beslemesini smps yada dc-dc çevirici ile verip dene. DC-dc çevirici olarak 34063 lü basit bir devre önerebilirim.

alikorkmaz_88

şimdi rc osc var zaten ama sorun hala aynı bazen donma yapıyor. ama her zaman değil ama tam bi şekilde çalıştırmamız gerekiyor bunu.  34063  nasıl bişey ? bi entegremi 7805 gibi ? bunu açıklarsanız sevinirim veya örnek bi şema varsaa ?

Erol YILMAZ

MCLR pinini  +5 VDC ye direkt baglayarak deneyin.

Petek

Kontaktörleri devreden ayırın ve optocoupler larla sürün, topraklarını ayırın. İşlemci etrafında ekranlama yapın (mümkünse Faraday Kafesine alın kuşu). Kristal gövdesini toğrağa lehimleyin. İşlemcinin kullanmadığınız IO pinlerinin yönünü çıkış yapın, dirençler üzerinden toprağa yada Vcc ye bağlayın. Girişlere gelen sinyaller uzun kablolarla taşınıyorsa girişten önce rf filtreleri koyun.

Not: bunların hiçbirini bugüne kadar uygulamadım. zira böyle bir sorunla karşılaşmadım. Bu bilgiler kısmen bu forumdan, kısmen circuit cellar daki makalelerden ve hatırlayamadığım bir kaç yazışma listesinden elde edilmiştir.

alikorkmaz_88

şuan direk bağlı ama ne yapıyorsak yapalım kontaktörden etkilenio donmasa bile yazılar filan yazarken karışıklık oluyor. bu işin başka bi çözüm yolu var mı denencek herşeyi denedik  :(  bütün ayaklarıda kapalı 877 hepsini 4.7k dirençle.vaz geçmek daha iyi bi çözüm sanırım.

alikorkmaz_88

kontaktörlerin devre ile alakası yok zaten sadece aynı pano içerisinde çalışıyorlar. sonra bütün ayaklarda kapatıldı 4.7 k 5v. verdik. devrenin etrafı bi metalle kapatıldı ve topra verildi ama ne fayda osilatör olarak rc var zaten ama hiç bişey değişmedi aslında çok fazla kontaktörü çektirince yapıo ama bize tam sağlıklı çalışan lazım çalışırken oldu ras geldi ekran dondu mesela böyle bi sorun olması irenç bi görüntü olurdu.

OG

Alıntı Yapkontaktörlerin devre ile alakası yok zaten sadece aynı pano içerisinde çalışıyorlar.
Yüksek parazit ortamı.

PIC I/O uçlarını max akımda deneyin. Zaman faktörü çok önemli değilse Optik I/O bağlaç ve RC filtreler kullanın.

Faraday kafesi ve topraklaması.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

mhk

"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

Petek

Alıntı yapılan: "alikorkmaz_88"... sonra bütün ayaklarda kapatıldı 4.7 k 5v. verdik...
Ayaklardan kullanmadıklarınızın yönü çıkış olsun. Yoksa harici gürültüleri içeri taşırsınız (Gerçi bu yüksek frekanslarda input işlemi yapıyorsanız önemli).

Vazgeçmeyin. Devrenizi bir DC güç kaynağı ile besleyin bir de öyle deneyin. Olmuyorsa devreyi panonun dışına çıkartın. Sorun kalkarsa artık devreniz için minik bir pano yaparsınız ;)

kesmez

pic beslemesine + ve - uçlarına veya 220v beslemesi varsa 220 uçlarına common mode filtresi bağlayın.. veya sadece 100 uH - 1mH arasında bir bobin bağlayın..
ayrıntılı bilgi..
http://www.murata.com/catalog/c09e.pdf
http://www.murata.com/catalog/c50e.pdf
http://www.murata.com/catalog/c31e.pdf
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)