Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

thermometre projesi

Başlatan alikorkmaz_88, 22 Ocak 2006, 00:17:32

alikorkmaz_88

merhaba elinde c ile yazılmış bi tehermometro projesi olan var mı orenciyim daha hocalarımız istiyor ve anladım kadarıyla tecrube isteyen bi iş basit bişey istiyorum geliştirebilirim ama illada c ile istiyor hocalar benimde adc ile fazla bi bilgim yok  :oops: hangi sensör iyidir bu iş için ptc ntc veya ds ?  yardım ederseniz sevinirim.teşekkürler.

Erol YILMAZ

DS serisi dijital haberlesme, NTC-PTC de ADC cevrim ve lineerlestirme gerektirir.

Bence LM35.

10 bit ADC kullanarak LM35 i okuyabilirsin.
Boylece yaklasik 0.5 cozunurluklu bir termometren olur.

Odev yapmanin zevkine varmak lazim. Aksi halde eziyet gibi olur.
Yapmak istersen yardimci oluruz. Ama sen yapacaksin :)

Bu arada CCS kullaniyor_musun ?

Calismalarinda basarilar...

alikorkmaz_88

daha elektrik gösteriyorlar elektroniğe tam anlamı ile geçmedik  :(  dönem ödevi olcak bu yani mecburum bbi şekilde yapmaya aslında programlama bilgisi abimde var yani ortak yapcaz oda yazılımcı pic programlacılından pek iyi bi şekilde anladığı söylenemez  :D ufak tefek uraşıyor tabi az çok onun yanında bende anlıorum ama bu thermometre nasıl olucak yani adc hakkında ufak bi bilgim bile yok sıcaklığa göre alarm vermesi lazım filanda o kısım kolay olan kısım işin yazılım kısmı zor sadece sanırım donanımı ben kurucam tabi sensörlerin nasıl kullanıldını bilmiyorum lcd de yazıcak bence öylesi daha basit sanırım o kısımlarda kolay bana sadedcde okuma işlemini yapıp hesaplama kısmı lazım matamatikte biraz zayıf yani yardım edebilcekmisiniz  bu konuda ?

alikorkmaz_88

LM35  - yide ölçüyormu sadece + die dumuştum sanki ? hassasğılı iyi olması gerekiyormuş bu hocalar çok şey istiyor. zaten zorla yırttım az kaldı nem bana kalıyordu . en iyi css biliyorum zaten basicle de aram iidir zaten ama özellikle c istiyorlar nedenini bilmiyorum bu daha mı zor yoksa ? daha kolay mı yoksa ? piclerle daha önceden led filan yakmıştım merak edip te bu adc işi aşıyor biraz . yardımlarınızı bekliyorum  :oops: bide devre çizimi için board maker programının full olanı varmı elinde ? oda lazım sanırım bulmaya çalıştım ama nafile elinde olan var sa link olabilir  kargoyla vey parası ile olabilir.ilerki zamanlardada lazım olucak baya sanırım.

Erol YILMAZ

CCS de ADC cevrimi icin http://picproje.com/index.php/topic,7845 adresine bakip uygulamana gore degistirebilirsin.

LM35 te ise ufak bir cambazlikla (-) sicakliklari da okutabiliyorsun bildigim kadariyla. Datasheetini bir incele.

ADC'yi son derece basit olarak hayata gecirebilirsin.

-30...70 C derece 0.1 hassasiyetli birsey yapmak istiyorsan LM35 cikis gerilimini katlaman gerekiyor.

10 bit ADC = 2^10 = 1024   ADC giris gerilimini Ref gerilimine gore 1024 esit parcaya bolerek cikis verir. En kucuk sonuc 0, En buyugu 1024 olur.

ipek

ali kardes www.sixca.com thermo projects
ccsc open source
kolay gelsin....

alikorkmaz_88

@ipek kardeş site süper aslında ama örneklere bakıyorumda en öneml kısmı yazmamız sanırım yada benim gözümden kaçıyor sensor okuma kısmının kodunu vermemiş :D

@Erol kardeş şimdi program kısmının sadece sensör okuma kısmı lazım  :oops: bu işi çok araştırdım sadece analog okumayla olsa ntc ile çok uraşmıştım ama bir türlü hassasiyeti yakalayamadın ve hesabı çok zordu bu daha mı basit oluyor ? sonuçta mesela sıcaklık 33 dereceyken bu 60 değeri filan gelicek sanırım dimi analogtan yani sallama bi değer oldu ? matamatik kısmı baya zor gibi geliyor.  :roll: nası yapıcamız hakkında ufak bare ip uçları versen  :D

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "alikorkmaz_88"
@Erol kardeş şimdi program kısmının sadece sensör okuma kısmı lazım  :oops: bu işi çok araştırdım sadece analog okumayla olsa ntc ile çok uraşmıştım ama bir türlü hassasiyeti yakalayamadın ve hesabı çok zordu bu daha mı basit oluyor ? sonuçta mesela sıcaklık 33 dereceyken bu 60 değeri filan gelicek sanırım dimi analogtan yani sallama bi değer oldu ? matamatik kısmı baya zor gibi geliyor.  :roll: nası yapıcamız hakkında ufak bare ip uçları versen  :D

Niye zor olsun? Kendini şartlandırma böyle şeylere... !

5V besleme ve Ref. gerilimi ile cozunurlugun

5/1024 = 4.88 mV olacak.

Diyelim ki hava sıcaklığı  40C, LM35 400 mV cikis verir.

ADC     400/4.88 = 81 okur.

bunu ekranda gostermek için ekran = Adc_degeri / 2.025  

dediydin mi aha sana 40 C sonucu !!!

Sadece 2.025 e bolecen baska birsey yok ki...

2.025 degeri 81/40 tan geliyor bu arada. Bunu deneysel olarak ta bulabilirsin...

Ben defalarca boyle çalıştım hiçbir sorun çıkmadı. Gayet guzel birşekilde çalıştı.

ADC okumada ileri seviye püf noktalarda var ama burada anlatmanın manası yok. Sen hele yap sunu bi, bakarız :)

Verdiğim linkte sensor okuma kısmını anlatıyor zaten. ilgisiz olan yerleri kes at.

Çalışmalarında başarılar...

alikorkmaz_88

@erol çok teşekkürler. deniyecem pazartesi lm35 alıp  :D hepinize çok teşekkür ediyorum yardımlarınız için. erol ist damısın sen ? yokmu elinde olan bard maker full bulamıorum çizimimi başka bişide istemiyorlar burda filmide yapamıorum lazer yazıcı yok  :cry: çok şey istiyorum sanırım :oops: