Elektrikliye Dönüştürülmüş Toyota Sürüş Deneyimi (DMA) _ Elektrikli Araçlar Vide

Başlatan elekTRofizikci, 07 Mart 2021, 17:48:54

elekTRofizikci

Hazırlayan: Ümit YAVUZARSLAN //elekTRofizikci. Merhaba arkadaşlar. 4 Mart günü İTÜ kampüsünde görmüş olduğum , DMA tarafından içten yanmalı motoru alınıp, tamamen elektrikliye çevrilmiş olan bu aracı gördüm. Kısa bir çekim yapma şansım oldu. Eski bir çalışma ama ülkemizin ilklerinden. Şuan şirket personel aktif olarak da kullanıyor. Kampüs içerisinde kısa bir tur atma şansımda oldu. Gerçek manada  ilk elektrikli otomobil deneyimimi oldu. Bisikletler, mopedler, teknopedler sürmüştüm. Eski bir dönüşüm olduğu için teknik bilgileri yazmadım. açıkcası soramadım da ama soracağım ve buraya yazacağım tekrardan. Merak edenlere iyi seyirler.

36kWh batarya kapasitesi
90kW motor
Yaklaşık 25.000-30.000$ değişim maliyeti
3.3kW onboard monıfaze charger
Duvardan 11 saat
Üniteden 3,5 saatte şarj
0-100 10.2sn
1745kg toplam ağırlık
https://www.youtube.com/watch?v=3CtxjTkVRzc
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede www.elektrofizikci.com

remzi

menzil kaç km? Motor gücü ne? kaç kwh batarya kullanılmış?
Sıfırı kaç TL?
Bunlarla ilgili hiç bilgi vermemişsiniz?

muhendisbey

DMA yıllardır Toyota araçlara bu işi yapıyor, birkaç kez gördüm ama sürme ya da motorunu görme fırsatım olmadı. Güzel video olmuş elinize sağlık.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

elekTRofizikci

Alıntı yapılan: remzi - 07 Mart 2021, 18:22:21menzil kaç km? Motor gücü ne? kaç kwh batarya kullanılmış?
Sıfırı kaç TL?
Haklısınız. Açıkcası o an aklımdan şu geçti, yılalrdır  yapılan bir şey ve verilen bilgiler güncel olmayabilir ve basit gib igörünebi,lir diye aklımdan geçti. Öğrenip, açıklama kısmına ekleyeceğim.
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede www.elektrofizikci.com

elekTRofizikci

Alıntı yapılan: remzi - 07 Mart 2021, 18:22:21menzil kaç km? Motor gücü ne? kaç kwh batarya kullanılmış?
Sıfırı kaç TL?
36kWh batarya kapasitesi
90kW motor
Yaklaşık 25.000-30.000$ değişim maliyeti
3.3kW onboard monıfaze charger
Duvardan 11 saat
Üniteden 3,5 saatte şarj
0-100 10.2sn
1745kg toplam ağırlık

Sozuak

Aracın sonradan elektrikliye çevrilmesi pek avantaj sağlamamış gibi.

Toplam ağırlık limiti aşmış . Normalde 1200kg civarında araç ve 500 kg yük kapasitesi olur. Toplam yüklü ağırlık yolcu ve bagaj 1700 kg olması gerekirken bu elektrikli boş halde 1745 kg, yükü nereye koyacağız. En azından yolcuları !

Diğer yandan herşey öne yüklendi ise aracın ağırlık dengesi de bozulmuş demektir.

Kaza güvenliği nasıl bataryalar korunuyor mu! Kaza anında kısa devre yada fiziksel hasar alırsa yangın ya da aşırı ısı üretmesi sonucu yangın, zehirli gaz deşarji gibi tedbirler alınmış mı!

200.000 TL maliyetle yakıt tasarrufu deseniz eski hali yakıt artı bakım en azından 10 yıl kullanım sağlar kaldı ki 5 yıl sonra piller de yıpranmış olacak ve değişim maliyeti 5-10 bin Euro.

Eğer motor çıkarılıp var olan şanzımana kuple edildi ise büyük kayıp olur enerji açısından. Yok eğer kendi dişli sistemi olan 1-2 adet motor akslara direkt kuple edildi ise bu güzel.

Araç hakkında daha detaylı bilgi vermenizi beklerdim. Siz de yüzeysel bilgilerle yetiniyorsunuz gibi geliyor. En azından alttan mekanik görüntüler, batarya menzil ömür fiyat gibi bilgiler. Mekanik montajda yapılanlar gibi bilgileri öğrenmek isterdim. Çok büyük bir ticari sır değildir sanırım bunlar.

muhendisbey

@Sozuak Hocam verimli olması bence de mümkün değil. Nihayetinde bir dönüşüm var. Farklı motor sistemine, farklı motor gücüne, göre tasarlanmış yapılar ne kadar dönüştürülse de efektif olmaz. Ancak bu tip işlerin yapılmış olması dahi çok iyi bir şey. Bu grubun aslında TOGG'un bel kemiği haline getirilmesi gerekli ki verimli işler yürütülebilsin. Eminim DMA grup da bu dönüşüm olayının eksilerini deneyimleyip görmüşlerdir. Bu deneyimden faydalanılması gerekli.

Pil olayı bugün hangi elektrikli araç olursa olsun bir yere varamamıştır. Bunun da en büyük sınırlayıcısı piyasadaki pillerin kimyasal yapısı. Bozulmaya her ne neden oluyorsa bunun üzerinde çalışılmalı. Bunu yeni araçlardaki renkli ekran olayına benzetiyorum.

Renkli ekran yıllardır olmasına rağmen otomobillerde yeni yeni kullanılıp hayalet ekran vs altında konuluyor. Normalde eski teknoloji LCD'leri ya da ekranları düşündüğümüzde otomobilin sıcağı, güneş ciddi zararlar veriyordu. Kah ekran kabarcıklanıyordu, kah polarizör yanıyordu, kah yapışkanları zarar görüyordu. Ancak ne yapıp ne edip bu sorunu çözdüler ve geldiğimiz nokta belli.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Sozuak

Aslında neden çok merak ediyorum onu açıklayayım. Benim yaşlı kızı çok seviyorum. Gün gelir de gerekirse elektrikli hale gelmesi ve kullanabilmek güzel olurdu. Diyeceksiniz ki 10 seneye bile bir yere varamaz yeterince ve dönüşüm gerekene kadar yaşlı kız, rahmetli kocakarı bile olabilir ama yine de aklımda olan bir olay.

Genel olarak bakınca da elektrikli araçlar eğer batarya yada enerji kaynağı çözülemezse çok karlı değil gibi geliyor.

Tamam ucuza şarj oluyor ama onun için gereken elektrik nasıl üretiliyor, ne kadar doğaya zararlı yada pillerin ömrü ile üretiminde yapılan madencilik doğaya ne kadar zararlı, üretim ve bertaraf etmek ne kadar zararlı  konuşulmuyor.
Sanki mucizevi bir araç şu an gerçekten sıfır emisyon gibi gösteriliyor ama o araç üretilirken ve şarj edilirken ki emisyonlar hiç düşünülmüyor

Mühendislik açısından da aha yapılmış demek yerine şöyle iken şöyle oldu, şu avantajları şu dez avantajları oldu, geçmişi böyleydi teknolojinin şimdiki şu nesil şu anda da x nesli var, farkları bunlar vs vs.

Yüzeysel derken de biraz bunları da kastediyorum aslında.

yas

Bence aracın karoseri en son ele alınacak nokta, tekrardan keşfetmeye gerek yok. Tesla bile bu işte ilk önce araç dönüştürerek yol aldı. Yakın zamanda bu işin alıp gideceğini düşünenlerdenim. DMA nın Çin ile yaptığı en önemli araç modeli bence toplu taşımada kullanılan 1200km olan modeli. Binek araçlar galiba ilk etapta tek şarjla 400-450 km menzile sahip olacak gibiler ve şarj saykılları 3500 civarlarında alt sınırdan hesaplarsak;
400km x 3200(şarj) = 1.280.000 km yol yapması lazım. Çoğu binek araç zaten bu km lerin yarısı civarında ömürlerini tamamlıyor. Eğer ticari bir numara çekmezlerse 5 yılda bataryaların değişmemesi gerekir. Kaza anı tehlikeleri benimde hep aklımı kurcalıyor. Bir kaç gün önce forumda paylaşıldı yeni nesil piller ile ilgili bir video vardı darbe, delme, kesme, ateşe atma gibi testlerde olumsuz hiç bir problem oluşmadı. Belki ilk nesil araçlar problemli olacak ama sonrası harika gelecek diye düşünüyorum.