IRF3205 H KÖPRÜSÜ İLE MOTOR SÜRME HAKKINDA YARDIM.

Başlatan Emin66, 24 Mart 2021, 10:49:27

Emin66

Merhaba, IRF3205 kullanarak h köprüsü oluşturdum. TLP250 kullanarak mosfetlerin gate ucunu tetikliyorum. H köprüsünün çıkışlarında yaklaşık 24V görmeyi hedefliyorum fakat mosfetler tam açılmıyor. Bu konu hakkında yardımlarınızı rica ediyorum. Oluşturduğum devre ektedir.

apsis

Hepsi n-channel mosfet ve bunlar bu şekilde sürülmez. High-side low-side yapısını ve full-bridge mosfet driver'ları araştırmalısın.

Ayrıca düzgün kullanımda dahi duty-cycle'dan dolayı 24V göremezsin.
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

Erol YILMAZ

N CHANNEL FULL BRIDGE yapisinda High Side Fetleri sürmeyi çozmeniz lazim.

Dusuk gerilimli DC için NCP5104 tarzi çiplere bakilabilir.

Emin66

Şuan bu devreyle 10A motoru tek yönde sürebiliyorum. Diğer yönde sürmeye çalıştığımda ise diğer yöndeki high side tarafındaki mosfet çatladı. 1uf kapasitörün buna sebep olduğunu düşünüyorum. Bunu çözmek için ne yapmamı önerirsiniz ?

apsis

Alıntı yapılan: Emin66 - 24 Mart 2021, 15:23:12Şuan bu devreyle 10A motoru tek yönde sürebiliyorum. Diğer yönde sürmeye çalıştığımda ise diğer yöndeki high side tarafındaki mosfet çatladı. 1uf kapasitörün buna sebep olduğunu düşünüyorum. Bunu çözmek için ne yapmamı önerirsiniz ?

Mosfetleri yanlış sürüyorsun. Hatayı başka yerde arama. Anahtar kelime "High-side". Bu konuyu anlamadan mosfet yakmaya devam edersin.
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

Emin66

Tamam ilginiz için teşekkür ederim. Söylediklerinizi araştırıcam.

bayelektronik

TLP250 nin VO uçları aynı uçlardır terslenmiş uçlar değildir. H bridge için gerekli sinyalleri üreten bir denetleyici ve 4 tane TLP250 ile sürmeniz gerekir.

M.Salim GÜLLÜCE

şöyle bir sistemle ancak kontrol edebilirsin.
Yada H+L MOS Driver kullanmalısın 2110 falan gibi

Püf noktası H Side TLP 250 beslemesindeki diyot ve kapasitörlerdir.

elektronik

berkay_91

2 adet BTS7960 işinizi fazlasıyla görecektir bu siteyi ve motor kontrol kartının kullanım kılavuzunu incelemenizi tavsiye ederim...

https://www.infineon.com/cms/en/product/evaluation-boards/dc-motorcontr_btn8982/

kimlenbu

Kaç amper çıkış gerekiyor bilmiyorum ama daha çok mosfet yakacaksın bunu garanti edebilirim. Bende benzer "cahillikle" bu işe girişmiştim, olduça uzun süre uğraştım. Eğer büyük bir motor sürüyorsan böyle temel bir devreyle dünya kadar sıkıntı yaşayacağını garanti edebilirim.

- Akım kontrolü yapman lazım. High side, low side, inline ölçüm yapmanın artıları eksileri nelerdir.
- Frenlemeyi nasıl yapacaksın ? Bir çok farklı yöntem var.
- Gate'leri aşırı gerilimden koruman lazım (zener)
- High side sürmek için bootstrap nedir araştırman lazım
- Tasarım kaynaklı "ringing" problemi yaşarsan nasıl çözebilirsin ?
- Soft start için izin verilen maksimum akımı aşmadan motoru nasıl kaldırabilirsin ?
- işlemcinin gürültüden etkilenmemesi için ne yapman lazım
- Frenleme durumlarında voltage overshoot'u nasıl engelleyeceksin, regülatör seçimlerin ne olacak ?

o kadar fazla detay var ki ilk anda aklıma gelenler bunlar. Örneğin yaşadığım "ringing" problemi için burada başlık açmıştım :

https://www.picproje.org/index.php/topic,77913.msg596918.html

Kolay gelsin daha çok yolun var :)

Emin66

Herkese verdiği cevaplar için teşekkür ederim. Söylediklerinizi araştırıp uyguluyacağım. :)