Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

LM35 İLE NEGATİF OLÇÜM

Başlatan oyhan, 23 Ocak 2006, 23:36:39

oyhan

Merhaba
Lm35dz ile negatif ölçüm yapabilirmiyiz. Yada adc olan malzemelerden hangisi ile sağlıklı sıcaklık ölçümü yapabiliriz. Tecrübelerinize ihtiyacım var. Teşekkürler...
BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR:

OG

Datasheet de -55 ~ +150 derece diyor.
-55 derecede çıkışı= -550mV
+150 derece çıkışı= +1500mV

Toplam aralık 2050mV.

10 bit çözünürlükle ADC yapsanız 0-1023 arası yapar. Yani 1024 değer.

2050-1024=1026 değer açıkta. Bu da 102,6 derece yapar.

Eksi tarafta -30 değerle yetinirseniz + tarafta +72,6 derece olur.

- tarafı nasıl ölçerim derseniz LM35 beslemesini pic beslemesine göre + ya doğru kaydırırsınız.

Aklıma gelen bunlar. Diğer taraftan data çıkışlı sensörler işinizi daha çok kolaylaştırır.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

CaFFeiNe

ben buradan LM35DZ nin eksi sıcaklıkları göstermeyeceğini anlıyorum ama denemedimde deneyen biri varmı?

otm

aslında Lm35dz nin ölçüm değerlerini biraz yanıltarak negatif değerleri göstermesini sağlayabiliriz.
Şöyleki lm35 derce başına 10milivolt veriyor eğer sabit bir değeri baz alıp ters gerilimle bunu 0 sayarsak lineer arttığı için doğru bir ölçüm olarak negatif değer alabiliriz. ancak bunun doğruluğu tabiki referans gerilim kaynağımıza bağlı
örneğin 20 derece için +200mv çıkış olduğunu düşünelim referans kaynağımızla çıkışa -200 mv verelim bu durumda sonuç 0 olacaktır lm35 in çıkışının +15C ye indiğini düşünelim. bu durumda çıkışımız (-50mv)-5C gösterecektir

oyhan

Merhaba
Arkadaşlar ilginiz için teşekkürler. Sanırım 12bit veya üstü adc si olan
piclerde kullanırsam tüm ölçüm alanı kapsama imkanım olacak.
BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR:

okreg

Benim Datasheet ten anladığım kadarıyla

-55 °C İÇİN 0 V
0 °C İÇİN 0,55 V
150 °C İÇİN 2 V

Denemedim ama negatif gerilim vermiyor.