Karşı tarafın telefonu açtığını algılama...

Başlatan jaguar, 24 Ocak 2006, 14:39:08

jaguar

Bir sistem kurmaya çalışıyorum bu sistemde pic hattı açacak ve bir telefon araması yapacak karşı taraf telefonu açtığında ise bir ses kaydını devreye sokacak... Böyle bir sistemde karşı tarafın telefonu açtığını nasıl algılayabilirim?

otm

merhaba
Böyle birşeyi anlayabilmek için ring back tone kodunu çözmeniz lazım.Bu ton karşı tarafa ring tonu gönderilirken bize geri dönen tondur.karşı taraf açtığında ve konuşma kanalı kurulduğunda kesilecektir.Bazı santrallerde bu özellik var.ancak telekom hattından çözmek isterseniz dtmf decoder entegreleri kullanmanız gerekir.(8870 gibi dtmf entegreleriyle algılamanız mümkün değildir)

jaguar

Yardımınız için teşekkür ederim. Başka bir yöntem bulabilirsem yapabileceğim sanırım..

KAZIMUGUR

Yanlış hatırlamıyorsam Yıldırım Ak arkadaşımız Akıl Defterim adlı harika bir pdf vermişti,sağolsun.Nerelerde acaba uzun zamandır gözükmüyor umarım sağlığı ve işleri iyidir.
O pdf de telefon protokolleri vardı diye hatırlıyorum.

OG

2 usul;

1- otm2002'nin bahsettiği. Duyduğunuz ton 440Hz civarıdır. Dünyada bu frekanslar ve süreleri birkaç farklı standarttan oluşur. NE567 entegresi ile sens edersiniz. http://nemesis.lonestar.org/reference/telecom/index.html

Bazı ses dosyaları http://www.telephonetribute.com/signal_and_circuit_conditions.htm

Buradaki program ile istediğiniz frekans, süre, genlikde üretebilirsiniz.
https://www.picproje.org/main/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=42891&highlight=#42891

2-Türk Telefonda uygulama adı nedir hatırlamıyorum kontörlü telefonların özelliğine açtırılır. Bu durumda kontör palslerini (12KHz veya 16KHz) gözlersiniz.
Ben 12KHz i ankesörlerde kullanılıyor diye hatırlıyorum.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

otm

merhaba
OG arkadaşın bahsettiği yöntem gayet mantıklı.Hat açıldığı anda telekom metring sinyalini anında gönderir.yanlız bu sinyal 12 Khz dir.devre buna göre kurulursa problem çözülür.

jaguar

Yardımı geçen herkese teşekkür ederim. Biraz uğraşayım bakalım sonuç ne olacak..

stlg

Sevgili jaguar
Arkadasım ben bu tur bir devreyi yapmış oldugum alarm sistemlerinde kullanıyorum pic ile dtmf kodlarını gondererek telefonu arattırıyorum oraya gonderecegim ses kaydını ise karsı tarafın acılıp acılmadıgını beklemeden sureklı tekrarlıyorum cunku karsı tarafın acıldıgını anlamak baya zor makul bir sure bekletiyorum ki telefon yakınlarında birisi varsa cevap versin bu şekilde kullanıyorum bilmiyorum sen ne amaçla kullanacaksın kolay gelsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

OG

Sevgili stlg
Kesin anlamak imkansız gibi bir şey. Elinizdeki 2 veri var yeterli olabiliyor, ancak alarm gibi hususlarda zaman kaybıdır, denedim;
1- 440Hz ton sayılır, genelde çalma sayısı aşağı yukarı aynıdır. Bu sayıdan önce kesildi ise telefon açıldı kabul edilir.
2-Karşıdan gelecek voice takip edilir ki ne kadar güvenli olabilir. Adam telefonu açınca alo, efendim gibi birşeyler diyecektir. Bu ses bilgisi dikkate alınabilir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

jaguar

Alıntı yapılan: "stlg"Sevgili jaguar
Arkadasım ben bu tur bir devreyi yapmış oldugum alarm sistemlerinde kullanıyorum pic ile dtmf kodlarını gondererek telefonu arattırıyorum oraya gonderecegim ses kaydını ise karsı tarafın acılıp acılmadıgını beklemeden sureklı tekrarlıyorum cunku karsı tarafın acıldıgını anlamak baya zor makul bir sure bekletiyorum ki telefon yakınlarında birisi varsa cevap versin bu şekilde kullanıyorum bilmiyorum sen ne amaçla kullanacaksın kolay gelsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ

Sevgili stlg
Bende bir alarm sisteminde aynı şeyi kullanmayı düşünüyorum. Ama karşı tarafın açtığını anlayabilmek gerçekten zor geldi sanırım yapama diye düşünüyorum... ilk olarak sizin gibi yapabilirim diye düşündüm yada şöyle olabilir.. belirli bir süre bekledikten msjınız var dinlemek için 1'e basın gibi bir ses kaydı sürekli olarak çalsın 1'e basıldığında ise diğer ses kaydını diğer ses kaydını çalmaya başlayarak onu hatta yansıtacak..
Yardımlarınıza teşekkür ederim.

otm

merhaba
Karşı tarafın telefonu açtığını anlayan bir devre yaptım ve çalıştı.Biraz uğraştırdı beni ama oldu sonunda.Devre temel olarak sadece NE 567 ve lm 311 voltaj komperatorunden oluşuyor.İhtiyacı olan arkadaşların kullanması için çizimlerini yapıp buraya koyarım.